Володимиру Валентиновичу Івановському – 70 років!

17 грудня 2016 року дослідник хижих птахів Білорусі святкує свій ювілей.

Володимир Валентинович народився в 1946 році в Дагестані. Його дитинство пройшло у Ставропольському краї. У 1975 закінчив Таганрозький педагогічний інститут за спеціальністю викладач математики, а в 1981 році – Орехово-Зуївський педагогічний інститут за спеціальністю викладач біології. З 1972 року пов’язав своє життя з Вітебською областю Білорусі та, за його словами, закохався у природу Вітебського Поозерʾя.

Захоплення хижими птахами розпочалося після книги В.М. Галушина «Хищные птицы». На сьогодні Володимир Валентинович – визнаний фахівець з хижих птахів.
Першим вагомим результатом дослідження соколоподібних став захист у 1986 році кандидатської дисертації на тему: «Рідкісні хижі птахи Білоруського Поозерʾя та шляхи їх охорони».
Володимир Валентинович відомий розробкою «піків-дереволазів», схему яких уперше опублікував у 1989 році. Нині його модернізовану модель використовують багато орнітологів, що вивчають біологію птахів, гнізда яких розташовано на важкодоступних деревах.

Івановський В.В. відомий завдяки розробці методики приваблювання хижих птахів у штучні гніздівлі. На початку 1980-х такі роботи вже проводилися у країнах Західної Європи, проте на теренах колишнього СРСР це було диковинкою. «Для чого будувати гніздівлі, якщо птахам і так місця вистачає», – думали більшість. Івановський став розробником методик приваблювання хижих птахів, сам їх апробував і вдосконалив та нині широко популяризує цю корисну справу. Першу гніздівлю ним було зроблено у 1983 році для беркуту і наступного року вона була зайнята птахами. Ним розроблено унікальні методи будівництва гніздівель різних конструкцій, що адаптовані під певні види. Серед його досягнень – перший відомий випадок приваблювання змієїда, застосування металевих відер як штучних гніздівель для підсоколика великого, підсоколика малого, сови вухатої та навіть сови довгохвостої. Протягом понад 30 років В.В. Івановський збудував понад 600 гніздівель для різних видів – беркута, підорликів, орлана-білохвоста, скопи, різних видів соколів і сов. Отриманий ним досвід нині успішно використовується іншими орнітологами. В окремих регіонах Білорусі угруповання рідкісних хижих птахів нині існують саме завдяки наявності штучних гніздівель, збудованих В.В. Івановським. Існування цих популяцій стало можливим також завдяки більш високій успішності гніздування птахів у штучних гніздівлях, ніж у природних гніздах. Заселеність збудованих гніздівель за роки досліджень становить 35 %. Нині Володимир Валентинович, маючи великий досвід та чудово розуміючись на екології хижих птахів, стверджує, що може побудувати гніздівлю, яку обов’язково буде заселено саме цим видом.
Приваблювання хижих птахів дозволило спростити збір матеріалу щодо гніздової екології цих видів (який став основою багатьох наукових публікацій), а також розширити можливості кільцювання пташенят. В.В. Івановський закільцював понад 2000 птахів. Ним знайдено сотні гнізд різних видів хижих птахів.
Важливо, що Володимир Валентинович є не тільки науковцем, він активно займається природоохоронною діяльністю. Ще у 1988 р. він був розробником проекту «Мережа природоохоронних територій Вітебської області» (керівник проекту А.М. Дорофєєв), який було відмічено срібною медаллю ВДНГ СРСР. За його участі було організовано і проведено цілий ряд конкурсів щодо виявленню та охороні гнізд рідкісних хижих птахів. Протягом 2004-2010 рр. був головою громадської організації «Ахова птушак Бацькаўшчыны» (партнер BirdLife International).
Івановський В.В. – автор понад 200 наукових публікацій, серед них 7 монографій і книг. Багато років працює доцентом кафедри екології та охорони тварин Вітебського державного університету ім. П.М. Машерова, передаючи свої знання і досвід студентам.
Результати досліджень представляв на багатьох міжнародних орнітологічних конференціях.
Ще В.В. Івановський – відомий фотоанімаліст, неодноразовий переможець різноманітних фотоконкурсів, присвячених тваринному і рослинному світу. У Вітебську у різні роки відбулося чотири його персональних виставки фотографій.
Володимир Валентинович брав участь у зйомках понад 20 фільмів про природу Білорусі.
Крім того, Володимир Валентинович – порядна, щира людина, закохана у свою улюблену справу – вивчення та охорону хижих птахів, за що його люблять та поважають орнітологи. Користуючись нагодою, зичимо ювіляру довгих років активного життя, нових орнітологічних відкриттів, нових звершень та усіляких гараздів.

Максим Гаврилюк, від імені засновників Українського центру досліджень хижих птахів

Монографії:
• Морозов В.В., Брагин Е.А., Ивановский В.В. Дербник. – Витебск: ВГУ имени П.М. Машерова, 2013. – 180 с.
• Ивановский В.В. Хищные птицы Белорусского Поозерья : монография. – Витебск : УО «ВГУ им. П.М. Машерова», 2012. – 209 с.

У мережі доступні фільми, в яких знімався В.В. Івановський:
Последние орлы (реж. Іван Бишнев).
Всякой птице свое гнездо (реж. Сергій Махов).
Соседи (реж. Сергій Махов).

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Володимиру Валентиновичу Івановському – 70 років!. – Український центр досліджень хижих птахів. 17.12.2016. https://raptors.org.ua/912. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.