Обліки зимуючих орланів-білохвостів на Середньому Дніпрі в січні 2017 року

У січні 2017 року в ході традиційних зимових обліків водно-болотних птахів нами було здійснено також облік орланів-білохвостів (Haliaeetus albicilla). Результати наших досліджень за попередні роки можна знайти на сайті (2010, 2011, 2012, 2011-2012, 2014, 2016).

Погодні умови грудня 2016 року та січня 2017 року в цілому відповідали зимовому періоду. Вже у першій декаді грудня розпочалося замерзання акваторії Кременчуцького водосховища і на початку третьої декади цього місяця льодова обстановка стала типовою для зими – незамерзаючими залишились ділянки Дніпра нижче ГЕС, а також у місцях скидів теплих вод. Площа відкритої води відрізнялася залежно від морозів. Так, у результаті потепління наприкінці грудня – на початку січня на Кременчуцькому водосховищі утворилася велика ополонка. Під час сильних морозів навіть біля ГЕС ділянки відкритої води залишались невеликими. Проте, як показують наші спостереження біля Канівської ГЕС водоплавні птахи, а разом з ними і орлани, успішно витримують такі зниження температури (детальніше див: Грищенко и др., 2013).

Обліки птахів проводилися трьома групами. В. Костюшин, А. Сімон та О. Панчук на автомобілі обстежили незамерзаючі ділянки Дніпра в Київській області – від Київської ГЕС до с. Трипілля на Канівському водосховищі (облік проведено 10 січня). По району Бортничської очисної системи під Києвом було використано результати за інші дня січня. В. Грищенко та Є. Яблоновська-Грищенко регулярно проводили обліки птахів на ділянці Дніпра нижче Канівської ГЕС. Для даного сповіщення взято до уваги облік 18 січня, коли кількість орланів була найбільшою. М. Гаврилюк, О. Ілюха та М. Борисенко проводили облік у районі очисних споруд біля м. Черкаси (5 і 22 січня), а також на ділянці Дніпра нижче Кременчуцької ГЕС (13 січня). Таким чином, обліками охоплено незамерзаючі ділянки Дніпра на проміжку близько 320 км його русла. Для пересування використовували автомобілі.

Загалом чисельність орланів була подібна до зимового періоду попередніх років. Результати наведено в таблиці.

Чисельність зимуючих орланів-білохвостів у січні 2017 на Середньому Дніпрі

Місце зимівлі Кількість птахів
Київська ГЕС 3
Бортничі, очисні 3
Трипільська ТЕС
Канівська ГЕС 26
Черкаси, очисні споруди 3
Кременчуцька ГЕС 9
Разом обліковано 44

Як видно з таблиці, найбільше орланів зимувало на ділянці нижче Канівської ГЕС. Така картина спостерігалася і в минулі роки. Нижче Київської ГЕС чисельність орланів була нижчою, ніж у попередні роки. Ймовірно, це повʾязано з недообліком. Невисокою чисельність цих хижаків була також біля Кременчуцької ГЕС. Серед зимуючих орланів переважали молоді птахи – 33 ос. (75%) були нестатевозрілими та 11 (25%) – дорослими.
Слід зазначити, що чисельність зимуючих орланів протягом сезону змінюється. Так, у районі Канівського заповідника, де обліки проводяться регулярно, 7 грудня було виявлено лише 2 молодих птаха, 3 січня орланів було більше 10, а 18 січня було зустрінуто максимальну кількість – 26 ос.

Облік орланів біля незамерзаючих ділянок є неповним, адже частина птахів зимують далеко від водойм. Так, 4 січня ми зустріли дорослого орлана біля с. Косарі (Камʾянський район Черкаської області). Протягом січня – початку лютого молодий орлан, на якого було надіто передавач влітку 2016 року в Дарвінському заповіднику (Росія), переміщувався на території Кіровоградської і Черкаської областей, де незамерзлі водойми в цей час були відсутні (М. Бабушкін, Дарвінський заповідник, особисте повідомлення).
Враховуючи недооблік, чисельність зимуючих орланів у січні 2017 року в Середньому Придніпров’ї можна оцінити не менше як у 50-60 ос.

М. Борисенко, М. Гаврилюк, В. Грищенко, О. Ілюха, В. Костюшин, О. Панчук, А. Сімон, Є. Яблоновська-Грищенко

Литература

Грищенко В. Н., Яблоновская-Грищенко Е. Д., Гаврилюк М. Н. Видовой состав и структура населения водоплавающих и околоводных птиц, зимуючих на Днепре в районе Каневской ГЭС // Беркут. – 2013. – Т. 22, вип. 1. – С. 1-13.

Рекомендоване посилання:Борисенко М., Гаврилюк М., Грищенко В., Ілюха О., Костюшин В., Панчук О., Сімон А., Яблоновська-Грищенко Є. Обліки зимуючих орланів-білохвостів на Середньому Дніпрі в січні 2017 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 11.02.2017. https://raptors.org.ua/989. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.