Рецензія на видання: Червона книга Дніпропетровської області (тваринний світ)
Рецензія на книгу: Червона книга Дніпропетровської області (тваринний світ) / Під ред. О.Є. Пахомова. -Дніпропетровськ: ТОВ «Новий друк», 2011. – 488 с. (соколоподібні та сови)
Рецензоване видання стало другим в Україні регіональним зведенням щодо стану популяцій видів, занесених до Червоної книги України, а також регіонально рідкісних видів. Першими таку роботу здійснили чернівецькі зоологи (див. Червона книга Буковини. Тваринний світ). Безумовно, такі публікації слід лише вітати, адже вони більш детально розкривають стан популяцій рідкісних видів у окремих регіонах.
Дніпропетровськими орнітологами був зроблений великий обсяг роботи. Перш за все – це досить ретельне обстеження території області в ході польових досліджень головним чином двома групами дослідників – з Дніпропетровська та Кривого Рогу. Саме це стало підґрунтям для об’єктивного висвітлення сучасної ситуації з соколоподібними і совами та з’ясування історичних змін фауни та населення.
У кожному повидовому нарисі представлена таксономічна належність кожного виду; природоохоронний статус; особливості поширення в межах ареалу, в Україні та Дніпропетровській області; біоекологічна характеристика кожного виду; практичне значення; чисельність та причини її зміни; кольорова фотографія; картосхема поширення в області.
Найбільш важливим, на наш погляд, є встановлення сучасної численності видів у досліджуваному регіоні. Авторами уточнений сучасний статус окремих видів, щодо яких були суперечливі дані – луня польового, підорлика великого, боривітра степового та інших.
М.Н. Гаврилюк
Оскільки видання вийшло обмеженим тиражем, автори поширюють його електронну версію. Тут представлена частина монографії, що стосується соколоподібних та сов.
Розмір файлу 1.5 MB, формат djvu.
Програму для перегляду файлу у форматі djvu можна скачати тут.
Повна версія книги (формат djvu, 19 Мб) також доступна для скачування.
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Рецензія на видання: Червона книга Дніпропетровської області (тваринний світ). – Український центр досліджень хижих птахів. 11.03.2012. https://raptors.org.ua/464. Дата звернення: .
8 коментарів
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
На мою думку ЧК Дніпропетровщини це більше яскраве (ззовні) видання, яке приємно полистати, яке лише місцями нагадує наукове.
Ось деякі зауваження:більш-менш нормальні фото,на яких можна визначити вид птаха чергуються з відверто понівеченими опудалами, в яких навіть автори нарисів (науковці!!!)не можуть визначити птаха до виду.Приклад – в нарисі по коловоднику ставковому-опудало звич. коловодника. Автори звісно скажуть так, є деякі неточності, але ж книга гарна, ми так давно збиралися її видати. Ні панове,такі проколи для вас не припустимі, ви не в школі працюєте і не на станції юннатів (Коцюруба В.В.).
Або ще:в нарисі по малому підорлику не вказана реєстрація біля с. Пушкарівки В-Дн. р-ну в 2002 р.(ці відомості є в статті Стриг., Вєтр., Милоб.,2008 р., Знахідки тварин Ч. к. України).Цей вид настільки рідкісний, що всі його зустрічі в області можна перелічити по пал. однієї руки. Чи може ви вже сумніваєтеся в правильності визначення, що не використали своє ж джерело інформації (до Милобога).
Складається враження, що автори сайту розміщують лише позитивні рецензії, а на рахунок критичних зауважують – цей матеріал не стосується лише хижих птахів, але ж і в Чк Дніпропетровської області по хп лише 1/20 нарисів?!
Не погоджуюся з Вами, Володимире, лише в одному:і учні в школі, і на станції юннатів теж заслуговують на видання без наукових проколів!На справжнє наукове видання!Та обговорювана продукція й не могла мати справжній науковий характер, бо виникла як завуальваний піар владної ПаРтії, а науковців приєднали вже по ходу.Термін був – “надо вчера”,то коли там вичитувати помилки, вишукувати потрібні світлини(а лише в області є майстри, в архіві яких лежать матеріали справжні).Головним завданням було вліпити заголовок про пріорітети влади та про відродження природи спільними зусиллями.
Вiкторе, тi, хто пiариться на охоронi природи, мимохiдь популярiзують i саму iдею охорони природи. Менi в цьому планi iмпонує пiдхiд Володимира Борейка: http://ecoethics.ru/ekodeputaty/
Шановний Володимире! Ми не ставимо собі на мету висвітлення питань, пов’язаних з вивченням та охороною усіх птахів України. Наш сайт був задуманий та функціонує з метою вивчення та популяризації хижих птахів. Хоча ресурсу, присвяченому орнітофауні України в цілому гостро не вистачає. Якщо у Вас є матеріали щодо хижих птахів України (це можуть бути і критичні рецензії), надсилайте, ми їх із задоволенням розмістимо.
Так про що ж тут і мова. Як раз мені із задоволенням і відмовили в розміщенні критичного матеріалу.
Володимире, будь-яка людина має право на критику будь-якого питання. Але в науці, критика перш завсе повинна бути в першу чергу направлена на самого себе і зогляду свого досвіду можна дозволити собі критикувати праці інших науковців. Хоча ми не завжди володіємо інформацією щодо умов, в яких створювалася та чи інша праця, зокрема Червона Книга Дніпропетровської області. При цьому багато з науковців-орнітологів знали про підготовку цього видання. Й було б правильно і доречно, з Вашого боку взяти участь у його розробці та критичні зауваження вносити в процесі підготовки, а не після нього. Тоді, я впевнений помилок було б менше та й взагалі інформації від орнітологів області, яка нажаль не повністю була врахована було б більше. Але ще раз повторюся – ми не знаємо умов, в яких створювалася ця книга та термінів, що визначалися облдержадміністрацією й облрадою, а не науковцями. Не дивлячись на всі недоліки, які має Червона Книга Дніпропетровської області – це історичне видання і єдине на даний момент. І з наукової точки зору – це велика і змістовна праця, яка в подальшому буде лише вдосконалюватися і набувати все більшого значення. Все, про що я сказава моя суб”єктивна точка зору по цьому питанню.
(Костянтину) От саме через таких “мимовільних популяризаторів” ми й маємо такий наш Самарський ліс і такий наш Інгулецький степ! – http://www.day.kiev.ua/226297 Злочини проти природи в таких розмірах не заховати ні за якими Червоними книгами!Що і як робить Володимир Борейко я коментувати не буду,ми ж зараз не про нього дискутуємо.
Зрештою ми захопилися і,здається, забуваємо, що даний сайт стосується хижих птахів і наша полеміка має відбуватися десь в іншому місці.
Кого цікавить, червону книгу Дніпропетровської області можна знайти на сайті кафедри зоології та екології ДНУ. Книгу розділено на 14 частин… це повнотекстова версія, дуже якісна. Рекомендую…
http://www.zoology.dp.ua/redbook