Випадок гніздування гібридної пари шуліки рудого та шуліки чорного у Львівській області

Шуліка рудий (Milvus milvus) є рідкісним залітним (пролітним?) птахом на території України. Протягом останніх декількох десятків років достовірні випадки гніздування не зафіксовані. Тим цікавішим є виявлений випадок гніздування гібридної пари рудого та чорного (Milvus migrans) шуліки.

Фото М. Скирпан.

У Львівській області 12 квітня 2017 року ми спостерігали шуліку рудого з гніздовим матеріалом. Для підтвердження факту гніздування нами 9 травня був здійснений повторний виїзд, під час якого було знайдене гніздо, на якому перебував шуліка рудий. Гніздо розташовувалось на дубі, на бічній гілці на висоті близько 18 метрів. Гніздо виглядало рихлим і, скоріш за все, воно цьогорічне. Характерно, що особину шуліки рудого на цій території ми спостерігали і в попередні роки, зокрема, у 2015–2016 рр. Проте, на нашу думку, у цей період шуліка рудий тут не гніздився.
При перегляді фотографій особини шуліки рудого за 2017 рік стало зрозуміло, що на усіх фото одна і та ж особина (по особливостях оперення та линяння).

При перевірці гнізда 15 червня ми спостерігали дорослих птахів обох видів шулік, які ширяли одночасно в районі гнізда, що наштовхнуло на думку про утворення гібридної пари.
При наступному відвідуванні гнізда 28 червня ми виявили двох пташенят, а також одночасно спостерігали на гнізді дорослих птахів обох видів шулік.
Пізніше було здійснено ще декілька виїздів (10.07, 23.07, 09.08, 15.08) під час яких спостерігали, як дорослих птахів, так і молодих. 9 серпня молоді пташенята уже були льотні, а 15 серпня вдалось сфотографувати молодого птаха в польоті.

Відтак, це, ймовірно, перший випадок гніздування гібридної пари шулік в Україні.

Микола Скирпан, Ігор Горбань, Роман Данилевич, Ірина Тимків

Рекомендоване посилання:Скирпан М., Горбань І., Данилевич Р., Тимків І. Випадок гніздування гібридної пари шуліки рудого та шуліки чорного у Львівській області. – Український центр досліджень хижих птахів. 25.09.2017. https://raptors.org.ua/1112. Дата звернення: .

Позначено:



7 коментарів


  1. Олександр :

    Цікаво, гібридні шуліки, підорлики здатні до розмноження?

    • Микола :

      Загалом, гібридні птахи у цих обох груп є фертильними. Проте, у шулік зокрема, фертильність знижена, ніж у батьківських форм і залежить від віку, статі ітд. І вважають, що якщо гібридний птах не фертильний, то це практично завжди є гетерогаметна стать, тобто, самки.

  2. Waldek :

    W 2012 roku kanie rude podjęły nieudaną próbę lęgu w lesie w okolicach Telatyna ( ok 15 km od granicy z Ukrainą). Był to pierwszy przypadek lęgu kań rudych na Lubelszczyźnie od ponad 20 lat. Czy lęg mieszany kani czarnej i rudej miał miejsce w Obwodzie Lwowskim w pobliżu granicy z Polską?

  3. Микола :

    Waldek, доброго дня!
    По прямій до Польського кордону в найближчій точці ~ 70 кілометрів.

  4. Вадим :

    Спостерігав рудого шуліку на території Козелецького району Чернігівської області.
    Його фото є в цій темі:http://uoor.com.ua/forum/index.php?threads/%D0%A9%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%82%D0%B0%D1%85.67543/
    До речі, запрошую фахівців до обговорення!

  5. Жека :

    Подібне спостереження було на початку літа.
    Злякавши птаха,який мордував велике курча – побачив, що він злітає і єдиною виразною його ознакою були яскраво білі плями на кінцях крил, птах був невеликий, швидко тріпотів крильми при майже вертикальному зльоті.
    Не довго після цього бачив в польоті того/такого птаха із іншим, більш темним, летіли поруч. Після пошуку хижаків в інтернеті у мене затаїлася думка, що це два різні Шуліки, хоча і всюди пише, що ті курей не їдять. Зараз яструби мотлошать курей – то ті зовсім інші.
    ПС: я не орнітолог, просто поспостерігав…

    • Сергей Домашевский :

      Известен факт, что коршуны охотятся больше на мелкую добычу, часто подбирают падаль и остатки еде после людей. С курицей ему не справиться, но и по вашему описанию трудно понять, что была за птица небольшого размера с белыми кончиками крыльев. Да, вы правы, у домашних птиц основной враг из птиц, это тетеревятник.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.