Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

✦ Знахідка луня лучного на гніздуванні в Черкаській області

Знахідка луня лучного на гніздуванні в Черкаській області

Лунь лучний (Circus pygargus) в Україні гніздиться переважно в Поліссі, у центральній України є рідкісним на гніздуванні (Полуда, 2009). Судячи з літератури, у ХІХ – на початку ХХ ст. він був звичайним гніздовим видом на території Черкаської області. Але пізніше чисельність скоротилася. Під час спеціальних досліджень хижих птахів у Черкаській області В.І. Стригунов (1986) у гніздовий період виявив лише одну пару на Ірдинських болотах, проте гнізда знайти не вдалось.

Протягом останніх 20-30 років падіння чисельності луня лучного в Україні продовжилось. Тому не дивно, що в цей період на Черкащині його гнізд не знаходили. Грищенко В.М. спостерігав пару лучних лунів 18.05.2005 р. у долині р. Супой біля с. Підставки Золотоніського району (Гаврилюк та ін., 2005). Було також декілька зустрічей поодиноких птахів у першій половині травня, проте це могли бути пролітні птахи.

23 липня 2017 року під час обстеження долини р. Тясмин нами протягом дня в одному місці неодноразово спостерігалися самець і самка лучного луня. Гніздо цієї пари було знайдене на луках, які біля села використовуються для випасу. Гніздо було розташовано в пониженні рельєфу шириною 30-40 м та довжиною близько 100 м, заросле осокою та місцями кропивою. Висота осоки на момент виявлення гнізда становила 60-80 см. Гніздо виглядало як витоптана платформа на землі із залишками шерсті та пір’я. На цьому місці виявлено двоє повністю оперених пташенят, які при появі спостережника сховалися у траву поруч з гніздом.
Характерно, що самець лучного луня відганяв іншого самця з гніздової території. Це дозволяє передбачати гніздування ще однієї пари неподалік.

Таким чином, це перший доведений випадок гніздування луня лучного на території Черкаської області принаймні за 40-50 років. Найближчі місця сучасного гніздування виду розташовані приблизно на 200 км на північ у Київській області.

Лiтература

Гаврилюк М.Н., Грищенко В.М., Яблоновська-Грищенко Є.Д. Нові дані про рідкісних та маловивчених птахів Центральної України // Беркут. – 2005. – Т. 14. – Вип. 1. – С. 28–37.

Полуда А.М. Лунь лучний // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – С. 422.

Стригунов В.И. Хищные птицы лесостепи бассейна Днепра. – Дис. … к.б.н. – Черкассы, 1986. – 203 с.

Максим Гаврилюк, В’ячеслав Кайстро, Оксана Ралдугіна

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Кайстро В., Ралдугіна О. Знахідка луня лучного на гніздуванні в Черкаській області. – Український центр досліджень хижих птахів. 27.07.2017. https://raptors.org.ua/1076. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.