Знахідка луня лучного на гніздуванні в Черкаській області
Лунь лучний (Circus pygargus) в Україні гніздиться переважно в Поліссі, у центральній України є рідкісним на гніздуванні (Полуда, 2009). Судячи з літератури, у ХІХ – на початку ХХ ст. він був звичайним гніздовим видом на території Черкаської області. Але пізніше чисельність скоротилася. Під час спеціальних досліджень хижих птахів у Черкаській області В.І. Стригунов (1986) у гніздовий період виявив лише одну пару на Ірдинських болотах, проте гнізда знайти не вдалось.
Протягом останніх 20-30 років падіння чисельності луня лучного в Україні продовжилось. Тому не дивно, що в цей період на Черкащині його гнізд не знаходили. Грищенко В.М. спостерігав пару лучних лунів 18.05.2005 р. у долині р. Супой біля с. Підставки Золотоніського району (Гаврилюк та ін., 2005). Було також декілька зустрічей поодиноких птахів у першій половині травня, проте це могли бути пролітні птахи.
23 липня 2017 року під час обстеження долини р. Тясмин нами протягом дня в одному місці неодноразово спостерігалися самець і самка лучного луня. Гніздо цієї пари було знайдене на луках, які біля села використовуються для випасу. Гніздо було розташовано в пониженні рельєфу шириною 30-40 м та довжиною близько 100 м, заросле осокою та місцями кропивою. Висота осоки на момент виявлення гнізда становила 60-80 см. Гніздо виглядало як витоптана платформа на землі із залишками шерсті та пір’я. На цьому місці виявлено двоє повністю оперених пташенят, які при появі спостережника сховалися у траву поруч з гніздом.
Характерно, що самець лучного луня відганяв іншого самця з гніздової території. Це дозволяє передбачати гніздування ще однієї пари неподалік.
Таким чином, це перший доведений випадок гніздування луня лучного на території Черкаської області принаймні за 40-50 років. Найближчі місця сучасного гніздування виду розташовані приблизно на 200 км на північ у Київській області.
Лiтература
Гаврилюк М.Н., Грищенко В.М., Яблоновська-Грищенко Є.Д. Нові дані про рідкісних та маловивчених птахів Центральної України // Беркут. – 2005. – Т. 14. – Вип. 1. – С. 28–37.
Полуда А.М. Лунь лучний // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – С. 422.
Стригунов В.И. Хищные птицы лесостепи бассейна Днепра. – Дис. … к.б.н. – Черкассы, 1986. – 203 с.
Максим Гаврилюк, В’ячеслав Кайстро, Оксана Ралдугіна
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Кайстро В., Ралдугіна О. Знахідка луня лучного на гніздуванні в Черкаській області. – Український центр досліджень хижих птахів. 27.07.2017. https://raptors.org.ua/1076. Дата звернення: .
Ви маєте увійти, щоб коментувати.