Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Новий перелік видів Червоної книги України

Відбулося. Нещодавно був затверджений перелік видів тварин, що заносяться до нового (третього) видання Червоної книги України. Усі його трохи зачекалися, адже за останньою інформацією вже цієї осені має вийти друком сама Червона книга.

Отже, новий перелік був затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України №313 від 17.06.2009 р. «Про затвердження переліків видів тварин, що заносяться до Червоної книги України (тваринний світ), та видів тварин, що виключені з Червоної книги України (тваринний світ)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 липня 2009 р. за № 627/16643.
У цілому кількість видів птахів у Червоній книзі збільшилася з 67 (у другому виданні) до 86 (у третьому). Причому жодного виду птахів не було виключено у порівнянні з попереднім виданням. Щодо хижих птахів, їх кількість збільшилася на чотири. Це: шуліка чорний, лунь лучний, сова болотяна та совка.
Майбутніх читачів Червоної книги України мушу трохи розчарувати. Як і у попередніх виданнях, на кожен вид буде відведено лише одну сторінку, тому інформації буде зовсім обмаль.
Нижче наведений перелік видів тварин, що заносяться до Червоної книги України (соколоподібні та сови):

Ряд Соколоподібні Falconiformes

Латинська назва Українська назва Категорія
Pandion haliaetus Скопа зникаючий
Milvus milvus Шуліка рудий зникаючий
Milvus migrans Шуліка чорний вразливий
Circus cyaneus Лунь польовий рідкісний
Circus macrourus Лунь степовий зникаючий
Circus pygargus Лунь лучний вразливий
Accipiter brevipes Яструб коротконогий зникаючий
Buteo rufinus Канюк степовий рідкісний
Circaetus gallicus Змієїд рідкісний
Hieraaetus pennatus Орел-карлик рідкісний
Aquila nipalensis Орел степовий зникаючий
Aquila clanga Підорлик великий рідкісний
Aquila pomarina Підорлик малий рідкісний
Aquila heliaca Могильник рідкісний
Aquila chrysaetos Беркут вразливий
Haliaeetus allbicilla Орлан-білохвіст рідкісний
Neophron percnopterus Стерв’ятник зникаючий
Aegypius monachus Гриф чорний вразливий
Gyps fulvus Сип білоголовий вразливий
Falco cherrug Балабан вразливий
Falco peregrinus Сапсан рідкісний
Falco naumanni Боривітер степовий зникаючий

Ряд Совоподібні Strigiformes

Латинська назва Українська назва Категорія
Bubo bubo Пугач рідкісний
Asio flammeus Сова болотяна рідкісний
Otus scops Совка рідкісний
Aegolius funereus Сич волохатий рідкісний
Glaucidium passerinum Сичик-горобець вразливий
Strix uralensis Сова довгохвоста недостатньо відомий
Strix nebulosa Сова бородата рідкісний
Tyto alba Сипуха зникаючий

З повним переліком видів тварин, що заносяться до Червоної книги України, можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони навколишнього середовища України.

Максим Гаврилюк

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Новий перелік видів Червоної книги України. – Український центр досліджень хижих птахів. 05.08.2009. https://raptors.org.ua/117. Дата звернення: .


15 коментарів


  1. Макс :

    красноносый нырок (Чернь червонодзьоба), Серая утка (Нерозень) – две утки, занесенные в красную книгу украины которые НЕ ПОПАЛИ в приказ 17.04. 2009 року м. Київ № 102 Лесхоза как виды на которые запрещается охотиться! Вот так! Стреляйте, дорогие охотники краснокнижных птиц!

  2. Андрій :

    Я уже даже и не удивляюсь – у нас всегда так и делается. Бурых медведей на Украине еще с начала независимости ух как мало, а его только вот в список занесли… И это не только медведя касается.

  3. Sokolnik-84 :

    А еще у нас много видов на которые запрещено охотиться. Мишка, рысь, орлы и так далее. Пройдитесь по “подпольным” таксидермистам, все стены увешаны….

  4. Андрій :

    В одном охотничьем магазине, например, я наблюдал чучела скопы и серой утки. И таких куча…

  5. Макс :

    Sokolnik-84, мне инфу про этих двух уток первым дал именно подпольный таксидермист, по совместительству и охотник. Вот так бывает. А охотникам до лампочки – не попали, ну и хорошо. Вот ведь нонсенс.

  6. Андрій :

    Хорошо если у охотника голова на плечах. Мне встречались такие,что говорили:”Не чего не застрелил, так хоть назад шел– две совы подстрелил.” На вопрос “Зачем” ответил “А что такого… просто так”.

  7. Sokolnik-84 :

    И не только охотникам до лампочки! Хотя и охотники и таксидермисты, впрочем как и все остальные бывают разніе….Именно от таксидермистов пришла инфа об отстреле рыси на Украине, и там и там.И суммарно так ничего набегает. Скажем в Черниговской области голов 6, в Черкасской, Житомирской и так далее…И это КРАСНОКНИЖНОЕ животное!!!!! А эти экологи-популисты трубят о новых попедах вместе с Министерстом. Это “вверху”, а “внизу” как стреляли так и стреляют. Аби шось живе було вшо пальнуть.Жлоби долбанные…Согласен так не должно быть! Был как то на открытии “охоты”…20 полутрезвых мордоворотов, стояли вокруг круглого прудика и валили все что шелохнеться. И это охота….Как то это незримо отличаеться от охоты на бекаса, в позднем октябре, гаршнепа, или вальдшепа по высыпкам. Оно конечно понятно…Там думать надо, а еще стрелять хорошо, тоочнее отлично. А этим что пальнул. Попал. По крови. И так до невменяемости. Открытие удалось. Было бы неплохо, что бы работники милиции для начала провели рейд и забрали оружие у выпывших товаришей! Вот шороху то было. Примечательно, что они совершенно спокойно наблюдают как “человек” шатаясь ловит цель……

  8. Максим Гаврилюк :

    По поводу уток, хоть и абсурдно, но законно. Ведь сейчас утвержден только список видов, которые будут внесены в Красную книгу. Именно Красная книга является официальным документом, а ее пока нет. Так что стреляйте, охотнички серых уток и красноносых нырков пока безнаказанно :(

  9. Андрій :

    Завтра в нас открытие охоты. Увидим как оно будет.

  10. Sokolnik-84 :

    Заранее понятно, как оно будет. Выедут.Нажруться и палить по всему живому. Охотники блин….А Красная книга…Это для Киева…

  11. Sokolnik-84 :

    Почему бі не написать на Презилента, Премьера, СБУ, МВД, Минєкологии, Академию наук письмо вот о тех проблемах которіе мі здесь обсуждаем. Єто все чудно пападает под контрабанду, жестокое обращение с животніми, незаконное использование обьектами животного мира, ну и Красная книга, конечно. И всем подписаться. Считайте, камень бі бросили а там и волни пошли бі….

  12. Олександр :

    згідний з Sokolnik-84 .Маю на увазі що лист написати багато грошей і часу не займе.а результат можливо хоч якийсь принесе.В будь-якому випадку держава і відповідні(читай зацікавлені) органи будуть знати що є небайдужі до долі ХП в Україні.

  13. Sokolnik-84 :

    Результат будет не якийсь! Нужно ставить конкретные вопросы и возможно самим же предложить пути их решения. Поскольку чиннованики даже ХОРОШИЕ, они всего навсего чиновники… И будут спрашивать у специалистов. Так лучше если это сделают именно спецаоисты по конкретным вопросам, а не орнитологи вообще….

  14. Максим Гаврилюк :

    Цікава, хоч і не дуже свіжа інформація з сайту газети “Урядовий кур’єр” від 27 жовтня 2009 р. http://www.ukurier.gov.ua/index.php?news=1&id=2687

    Заступник генерального прокурора України… Тетяна Корнякова також поінформувала, що недавно відбулося третє перевидання Червоної книги України. Проте тендер на проведення цієї роботи виграли чомусь не наукові установи, а приватники-комерсанти. Згодом ці ділки перепродали тендерні права двом науковим інститутам за 1 млн 400 тисяч гривень, які осіли у кишенях спритників.

  15. Максим Гаврилюк :

    Нарешті Червона книга вийшла насправді!
    Хоча друкований варіант тримали у руках одиниці, але електронний розмістило Мін-во охорони навколишнього середовища на своїму сайті, що можна тільки вітати
    http://www.menr.gov.ua/cgi-bin/go?node=RedBook

Ви маєте увійти, щоб коментувати.