Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

✦ Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року

Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року

Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС (ЗВЧАС) ми проводимо з 2008 року. Оскільки основна увага під час таких робіт приділяється орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), обстежуються перш за все незамерзлі ділянки водойм. До таких місць належали ділянки річок Прип’ять (лівий і правий береги, до місця впадіння у р. Дніпро), Уж (гирлова частина та окремі місця вздовж течії), Несвіч (біля відселеного с. Городчан), а також меліоративні канали. Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.

Обліки проводили протягом 17-20 грудня 2018 року, ними було охоплено значну частину території ЗВЧАС.

У період досліджень висота снігового покриву становила місцями до 20 см. Температура повітря вдень булла до -5°С. Більшість водойм були вкриті кригою – наприклад, ставок-охолоджувач атомної станції. На р. Прип’ять місцями були невеликі ополонки, на яких концентрації водоплавних не виявлено – лише в одному місці ми відмітили 7 крижнів. Оскільки більшість водно-блотних птахів відкочувало з території досліджень, орлани були мало прив’язані до водно-болотних угідь, відвідуючи їх лише періодично.

У ході досліджень нам вдалося виявити одне місце, де вовки нещодавно вполювали дику свиню – на лівому березі Прип’яті. На залишках їхньої здобичі зібралося 8 орланів – це найбільша концентрація цих птахів, виявлена нами цього разу.

Реєстрації усіх орланів відбулися в долині р. Прип’ять. Всього було зустрінуто 16 орланів-білохвостів. Серед них – 9 дорослих, 5 – молодих, вік ще двох птахів не вдалося встановити через велику відстань. Така чисельність орлана є близькою до грудня 2008 року, коли було зустрінуто 11 ос. та в 2017 році – 20 ос.

Серед інших хижих птахів також були зустрінуті: яструб малий (Accipiter nisus) (дорослий самць на березі Прип’яті біля ставка-охолоджувача), яструб великий (Accipiter gentilis) (доросла самка біля с. Старосілля). Слід відмітити, що яструба та інші звичайні види хижих птахів (канюк, зимняк) в ЗВЧАС зустрічаються дуже рідко.

Серед птахів, що занесені до Червоної книги України були також зустрінуті: орябок (Bonasa bonasia), тетерук (Lyrurus tetrix) та сірий сорокопуд (Lanius excubitor).

Ми щиро вдячні компанії «Бейкер Тіллі Україна» («Baker Tilly Ukraine»), яка фінансово підтримала проведення наших польових досліджень у зоні відчуження.

Логотип

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Станіслав Гуменюк, Євген Воробйов (Чорнобильський раіаційно-екологічний біосферний заповідник).

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гуменюк С., Воробйов Є. Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 24.12.2018. https://raptors.org.ua/1355. Дата звернення: .

Позначено: ,


Ви маєте увійти, щоб коментувати.