Міжнародний семінар по чорному та рудому шулікам у Чехії

2 лютого 2019 року в Чехії проходив міжнародний семінар, що стосувався рудого (Milvus milvus) та чорного (Milvus migrans) шулік. Організаторами семінару були: Відділення біології та захворювань дикої фауни, факультет Ветеринарної гігієни та екології, Університет Ветеринарії та фармацевтичних наук Брно (Department of Biology and Wildlife Diseases, Faculty of Veterinary Hygiene and Ecology, University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences Brno), а також Технічний офіс біології (Technisches Büro für Biologie, Deutsch-Wagram, Austria).

Семінар проходив у містечку Lanžhot, Бржецлавський округ, Південноморавський край. У роботі семінару взяло участь 27 фахівців з 8 країн (Чехія, Австрія, Словаччина, Угорщина, Хорватія, Україна, Ліван та Велика Британія).

Семінар складався з трьох частин. Перша – наукові доповіді, друга – екскурсія на обладнану ділянку для зимової підгодівлі шуліки рудого, третя стосувалась обговорень результатів семінару та планів на наступний рік.

У ході семінару було розглянуто доповіді, що стосуються сучасного стану поширення шуліки рудого, місць їх масових скупчень на зимівлі, особливостей міграції та окремих аспектів поведінки, а також досвіду підгодівлі рудих шулік у місці масового скупчення під час зимівлі. Інші доповіді стосувались також шуліки чорного, а саме: особливостей міграції особин цього виду. Представники з України представили доповіді, що стосуються нового випадку гніздування шуліки рудого на Волині та першого випадку гніздування змішаної пари шулік чорного та рудого у Львівській області.

Тематика доповідей та їх доповідачі:

 • Станіслав Вихнал. Сучасний статус шуліки рудого в Чеській республіці.
 • Давид Горал. Результати обліків рудих шулік у прикордонних районах Чехії, Австрії та Словаччини взимку 2017/2018 та 2018/2019 рр.
 • Дана Римешова. Зимівля рудих шулік у південно-східній Європі.
 • Ян Шкрабал. Зимівля рудих шулік у прикордонних районах Чехії, Австрії та Словаччини (зима 2015/2016 рр.).
 • Адріан Томік. Нове гніздування шуліки рудого в Хорватії, виявлене за допомогою телеметричного відстеження.
 • Михайло Франчук. Новий випадок гніздування шуліки рудого в Україні, виявлений за допомогою телеметричного відстеження.
 • Микола Скирпан. Змішана пара рудого та чорного шулік в Україні.
 • Симон Крейчі. Незвичайна міграційна поведінка чорних шулік, народжених у Східній Словаччині.
 • Іван Літерак. Перша зимівля Milvus migrans migrans/lineatus помічених телеметричними передавачами в Росії в 2018 році.
 • Марек Достал. Перший досвід штучного підгодовування рудих шулік у Чехії.
 • Райнер Раб. Ситуації з рудим шулікою в Австрії та в інших частинах Європи.

Під час екскурсії ми відвідали ділянку, що обладнана для підгодівлі рудих шулік у зимовий період. Це була невелика платформа зі збитих дощок у формі щита, що розміщена на підставках. Вона розміщувалась на полі неподалік птахофабрики, з якої і брались тушки бройлерів для підгодівлі шулік. Біля платформи обладнаний спеціальний пункт нагляду – це вагончик, біля якого встановлено веб-камеру. На території фабрики є невеликий будиночок з усіма зручностями, де чеські колеги на великому екрані спостерігають за підгодівлею шулік в онлайн режимі. Під час екскурсії нам вдалося побачити 20 рудих шулік, які перебували неподалік цієї ділянки для підгодівлі.

На завершення семінару учасниками обговорено плани подальших робіт щодо дослідження рудих та чорних шулік в Європі. Оскільки це був перший семінар колег, що вивчають два види шулік в Європі, заплановано проводити наступні семінари з періодичність в 1-2 роки. Разом з чеськими колегами заплановані спільні дослідження в Україні на 2019 р, за що ми щиро вдячні Івану Літераку (координатор по дослідженні шулік у Центральній та Східній Європі), а також за запрошення на семінар, хороший прийом та можливість представити свої результати.

Микола Скирпан (Український центр дослідження хижих птахів, м. Львів),
Михайло Франчук (Рівненський природний заповідник, м. Сарни, Рівненська область)

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.