Заліт чорного грифа в континентальну частину України

Гриф чорний (Aegypius monachus) в Україні гніздиться тільки у Гірському Криму. Його зальоти за межі Кримського півострова протягом останніх десятиліть є дуже рідкісними. Походження таких птахів є нез’ясованим. Цвелих О.М. із спавторами (Грифовые птицы…, 2018) вважають, що ці грифи мають європейська (а не кавказьке) походження. У 2020 році нестатевозрілий чорний гриф із передавачем широко кочував територією України, що дозволило тримати нову цікаву інформацію щодо цього питання завдяки болгарській програмі реінтродукції цього виду Фонду дикої флори і фауни (Fund for the Wild Flora and Fauna).

Гриф чорний, якому дали ім’я Sliven, народився у пари, що гніздилась у природних умовах в Іспанії у 2017 році. Його було забрано до реабілітаційного центру та згодом перевезено до Болгарії. Перед випуском його, разом з іншими грифами, тримали у вольєрі, встановленому у природних умовах. 23 травня 2019 року на птаха був надітий передавач та його було випущено на волю в районі гори Kotlenska Planina (східна частина Балканських гір, Болгарія). Протягом майже року гриф не здійснював далеких переміщень. 9 квітня 2020 почав мігрувати в північному напрямку до Румунії. Невдовзі опинився на території України та відвідав чимало областей в правобережній частині країни. Ненадовго затримався на Кінбурнському півострові, після чого повернувся до східної частини Румунії. Протягом місяця гриф здолав 6400 км.

Однак звідти він знову полетів на північ, досягнув Житомирської області, після чого повернув назад. Після багатоденних подорожей 21 травня 2020 року він опинився у Харківській області поблизу с. Стара Гнилиця (Чугуївський район). Судячи з усього, увагу грифа привернула тваринницька ферма. Поблизу неї розташовано місце для зливу нечистот, в якій був труп собаки. Швидше за все, гриф сів поблизу потенційної здобичі, проте загруз у багнюці, не зміг злетіти та швидко втопився. Попри оперативну реакцію, волонтери, які прибули на це місце, виявили, що гриф загинув.

Не зважаючи на сумний кінець історії, отримано важливі дані щодо переміщень нестатевозрілих чорних грифів у Східній Європі та отримано прямий доказ зальоту цього виду в Україну з Балканських гір.

Simeon Marin, Антон Влащенко, Ірина Роздольська, Володимир Бучко, Максим Гаврилюк

Література

Грифовые птицы фауны Украины / А. Н. Цвелых, Б. А. Аппак, М. М. Бескаравайный, С. Ю. Костин, М. А. Осипова. – Киев: Фитосоциоцентр, 2018. – 188 с.

Рекомендоване посилання:Marin S., Влащенко А., Роздольська І., Бучко В., Гаврилюк М. Заліт чорного грифа в континентальну частину України. – Український центр досліджень хижих птахів. 13.07.2020. https://raptors.org.ua/1955. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.