Володимиру Івановичу Стригунову – 60!
Фахівцю по хижих птахах, голові робочої групи по соколоподібних і совах України, нашому колезі, прекрасній людині, Володимиру Івановичу Стригунову виповнюється 60 років.
Використані фото з архівів М. Селіверстова, О. Ігнатенка, І. Ігнатенко
Володимир Стригунов народився 23 листопада 1952 року в селище Журавно на Львівщині, куди його батьки приїхали за направленням після закінчення Запорізького педагогічного інституту. Мама працювала вчителем української і російської мови та літератури, батько працював у сфері торгівлі. Однак невдовзі сімʼя вертається в Запорізьку область, де у с. Пологи Володя пішов у 1-й клас. Після завершення 6-го класу сімʼя переїжджає в Запоріжжя. Вже у цей час Володимир починає активно цікавитися тваринами, та у нього постає питання, де можна вчитися на зоолога. Оскільки порадитись було ні з ким, він пише листа до журналу «Юный натуралист». Не отримавши відповідь, він пише вдруге і лише після цього приходить лист, в якому йому рекомендують для навчання Дніпропетровський університет або Мелітопольський педінститут. Володимир обирає останній, і, як стверджує сьогодні, абсолютно про це не жалкує. У 1970 р. він вступає на 1 курс природничо-географічного факультету. Мелітопольський педінститут у той час був одним із провідних ВУЗів із підготовки біологів на теренах колишнього СРСР. Саме тут знайшли собі роботу деякі професори, які вимушені були переїхати на південь України в результаті переслідування науковців у «лисенківський» період. Матеріально-технічна база також була на надзвичайно високому рівні. Володимировi пощастило також з викладачами-орнітологами. У цей час в педінституті працювали П.П. Рева, П.П. Орлов, а керівником дипломної роботи став В.І. Лисенко. Разом з В.І. Стригуновим в інституті вчилися в майбутньому відомі зоологи – А.М. Волох, В.М. Попенко, Є.М. Писанець, з якими Володимир потоваришував зі студентських років. Більшість студентів-випускників по завершенню інституту здавали державні екзамени, у той час як Володимировi було надано дозвіл захищати дипломну роботу, яка була присвячена живленню вухатої сови. У 1975 р. за направленням він їде працювати один рік вчителем у м. Макарів Київської області, після чого рік працює завідувачем зоологічним музеєм Мелітопольського педінституту.
У 1977 р. В.І. Стригунов вступає до аспірантури Черкаського педагогічного інституту, керівником якої був С.Л. Самарський. Останнім у цей період було розгорнуте широке вивчення фауни хребетних Середнього Придніпровʼя. Спочатку Володимировi пропонували зайнятися вивченням дятлів, М.А. Воїнственський відмовляв його від вивчення хижих, мотивуючи їх низькою чисельністю. Після вступу в аспірантуру остаточно визначитися з темою не встигли, оскільки його майже відразу забрали до лав Збройних сил. За словами Володимира Івановича, у цей період Анатолій Волох на одній з конференцій зустрівся з Володимиром Михайловичем Галушиним, який підтримав ідею написання В. Стригуновим роботи по хижих птахах. Після служби в армії Володимир Стригунов зустрічається з В.М. Галушиним та отримує від нього цінні консультації щодо організації польових досліджень. Непроста для вивчення група хижих птахів забирає чимало часу та зусиль для збору матеріалу. В аспірантські роки друзями і помічниками Володимира стають аспіранти Іван Митяй, Станіслав Семенюк та інші. У результаті проведених досліджень В.І. Стригуновим було досліджено видовий склад соколоподібних, отримані дані щодо відносної чисельності цих птахів, які є вкрай важливими нині для порівняння змін чисельності соколоподібних. Науковою сенсацією стало виявлення В.І. Стригуновим у лісостепу України острівної популяції степового канюка.
Саме в Черкасах Володимир знаходить свою другу половинку – студентку-біолога Галину, з якою згодом вони уклали шлюб. Після завершення аспірантури В.І. Стригунова направляють на роботу у Криворізький педагогічний інститут, якому він залишається відданим до цього часу. Захист дисертації на тему «Хищные птицы лесостепи бассейна Днепра» відбувається в 1986 році в Києві в Інституті зоології НАН України.
Восени 1984 р. в Інституті зоології зібралась ініціативна група під керівництвом проф. М.А. Воїнственського у складі к.б.н. Н.Л. Клєстова, м.н.с. М.А. Осипової, м.н.с. М.І. Головушкіна та аспіранта В.І. Стригунова. У ході дискусії було затверджене Положення та обране Бюро Робочої групи по вивченню хижих птахів України на чолі з В.І. Стригуновим. В 1986 р. вiн бере участь в організації і проведенні першої наради Робочої групи на базі Мелітопольського педінституту. Результати досліджень В.І. Стригунова були представленi на багатьох конференціях в рiзних мiстах Радянського Союзу.
Володимир Іванович віддається викладацькій діяльності, вміючи зацікавити студентів. Маючи широку ерудицію та тонке почуття гумору, він майстерно проводить заняття під час польової практики. Ним було зацікавлено та спрямовано в науковому плані студента педінституту Юрія Милобога, який написав дипломну роботу по хижим птахам Правобережного степу України, а в 2012 р. під керівництвом В.І. Стригунова успішно захистив кандидатську дисертацію, присвячену соколоподібних степової зони України.
Шановний Володимире Івановичу! З нагоди ювілею щиро бажаємо Вам міцного козацького здоровʼя, багатьох років плідної роботи та подальших творчих успіхів.
Український центр досліджень хижих птахів: Максим Гаврилюк, Юрій Милобог, Віталій Вєтров, Сергій Домашевський, Костянтин Письменний, Василь Костюшин
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Милобог Ю., Вєтров В., Домашевський С., Письменний К., Костюшин В. Володимиру Івановичу Стригунову – 60!. – Український центр досліджень хижих птахів. 22.11.2012. https://raptors.org.ua/570. Дата звернення: .
Ви маєте увійти, щоб коментувати.