Новий випадок масової міграції хижих птахів у Середньому Придніпров’ї
Масовий проліт хижих птахів періодично фіксують в континентальній частині України. На Сумщині А.І. Статива, С.А. Статива та М.П. Книш (2008) 21.10.2007 р. спостерігали 472 пролітних канюки. У 2011 р. 15 жовтня на березі Київського водосховища С. Домашевський та Ю. Демиденко спостерігали понад 1100 соколоподібних, серед яких було більше 1000 канюків. Наступного дня, 16 жовтня, на березі Кременчуцького водосховища ми спостерігали проліт понад 2700 хижаків, серед яких було більше 2600 канюків (Гаврилюк и др., 2012). Усі виявлені випадки масової міграції хижих птахів були відмічені після негоди та при похолоданні, тобто являли собою потужні пролітні хвилі.
Фото авторів
19 жовтня 2014 року ми стали свідками нового випадку масової міграції соколоподібних (в обліках брали участь також І. Пуха та К. Лавріненко). Декілька днів перед спостереженнями погода була переважно хмарною, часом ішов дощ; напередодні різко похолодало (вночі вперше протягом осені був мороз до -2ºС). Ранок 19 жовтня видався безхмарним, дув північний вітер, який ближче до обіду вщух. Проводячи обліки водно-болотних птахів на акваторії Кременчуцького водосховища, ми вже о 8.40 год. побачили першого пролітного канюка, який перелітав над водосховищем. Зауважимо, що така поведінка є нетиповою – зазвичай птахи прагнуть облетіли центральну, найширшу частину водосховища. З 9.00 помітивши виражений проліт хижаків вздовж лівого берега водосховища на ПнЗ, ми переключилися на спостереження за міграцією. Більшість пролітних птахів склали канюки. Зранку, за наявності майже зустрічного вітру та відсутності термік вони летіли на невеликій висоті. Інтенсивність прольоту була настільки великою, що неможливо було виділити окремі зграї – канюки летіли на певній відстані один від одного безперервним потоком. Протягом години (9.30-10.30) у такий спосіб пролетіло майже 900 канюків. При такій великій кількості птахів ми мали гарну нагоду побачити різноманітні варіації забарвлення цих хижаків. Після 10 год. почали утворюватися терміки і птахи стали затримуватися в них, утворюючі великі зграї, які за чисельністю нагадували граків. Міграція при цьому стала носити характер хвиль, під час яких пролітали у ширяючому польоті зграї, що виникли у таких терміках. Міграція вщухла досить швидко – до 12 год., пізніше пролетіли лише декілька невеликих груп птахів. Усього нами було відмічено близько 2050 канюків, 11 малих яструбів, 8 зимняків та 1 польовий лунь. Безумовно, були обліковані не всі пролітні птахи. Приємною несподіванкою стала зустріч молодого беркута. У цей момент ми перебували на риборозплідних ставках, де періодично у повітрі можна було бачити ширяючих орланів-білохвостів. Проте нашу увагу привернув один «орлан», якого активно атакували десяток круків. Подивившись у біноклі, ми побачили беркута. Невдовзі від домагань круків він вимушений був сісти на піщану обмілину на ставках поблизу з орланами, згодом злетів і ще довго кружляв над ставками. Це вже друга зустріч беркута цього року (попередній раз ми його відмітили 4.10).
Як і у попередніх випадках, чимале значення для виявлення такої інтенсивної міграції відіграє місце спостережень. Водосховища на Середньому Дніпрі, безумовно, не є нездоланними бар’єрами для хижаків, проте вони воліють їх облетіти, що і створює їх інтенсивні міграційні потоки.
М.Н. Гаврилюк, М.М. Борисенко
Гаврилюк М.Н., Илюха А.В., Борисенко Н.Н. Осенняя миграция соколообразных в районе Кременчугского водохранилища // Хищные птицы в динамической среде третьего тысячелетия: Тр. VI Междунар. конф. по соколообразным и совам Северной Евразии, г. Кривой Рог, 27–30 сентября 2012 г. – Кривой Рог: Изд. ФЛ-П Чернявский Д.А., 2012. – С. 466–473.
Статива А. І., Статива С. А., Книш М. П. Випадок масової міграції звичайних канюків у Сумській області восени 2007 р. // Авіфауна України. − 2008. − Вип. 4.– С. 63−65.
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Борисенко М. Новий випадок масової міграції хижих птахів у Середньому Придніпров’ї. – Український центр досліджень хижих птахів. 21.10.2014. https://raptors.org.ua/755. Дата звернення: .
Позначено: Обліки хижаків на міграції
3 коментарі
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
Впечатляющие наблюдения!!!
Действительно очень впечатляет! Интересно, что на Среднем Приднепровье, но уже под Днепропетровском такого явления никто не отмечал.
Представляю, на сколько приятно было такое наблюдать. Мне встречались стаи канюков по 9 и 15 особей, но когда счет идет на тысячи… это нечто.