Заліт сипа білоголового в Київську область
1 червня 2015 року у місті Богуславі Київської області була виявлена одна особина сипу білоголового (Gyps fulvus). Птаха виявив місцевий мешканець Микола Іванович Добровольський у власному курнику. Він відловив його та перемістив у вольєр. Сип спокійно ставився до присутності людей, охоче споживав їжу. 8 червня його перевезли до Київського зоопарку, де сип був оглянутий ветеринарами. Птах виявився неушкодженим. Вага його становила 6,5 кг.
Птах має жовті криломітки на обох крилах з надписом К7Н чорного кольору. На правій нозі – жовте кільце з таким самим надписом. На лівій нозі – металеве кільце з номером: BULGARIA BAN SOFIA W0411.
За інформацією європейських орнітологів було встановлено, що даний сип – це самка віком два роки, яка має іспанське походження. Її випустили в Болгарії біля міста Слівена з центру для адаптації в рамках проекту по відновленню популяції сипа білоголового в цій країні. Вперше її випустили в липні 2014 року. Вона долетіла до Румунії (район міста Тімішоара), де її було відловлено у серпні 2014 року за схожих обставин: птаха спіймали у дворі місцеві мешканці та годували тиждень вдома. Потім його повернули до Болгарії у центр адаптації. Вдруге сипа випустили у природу у травні 2015 року, вага його на той час становила 7,2-7,9 кг. Вже за місяць він опинився в Україні та історія його повернення до людини повторилась.
Нині спільно з координаторами проекту по популяції сипа білоголового в Болгарії вирішується питання щодо подальшої долі птаха – залишати його в зоопарку, чи випускати в природу.
Раніше вже траплялися випадки зальотів білоголових сипів у центральні та північні області України. Наприклад, у жовтні 2005 року двох птахів спостерігали в районі Канівського природного заповідника (Грищенко та ін.., 2012). Проте цінність нинішнього зальоту полягає у встановленні місця походження птаха.
Користуючись нагодою, висловлюємо подяку Elena Kmetova-Biro (проект «Vultures’ Return in Bulgaria») за надану інформацію.
Олександр Панчук, Київський зоологічний парк
Віталій Лясківський, Київський зоологічний парк
Максим Гаврилюк, Український центр досліджень хижих птахів
Рекомендоване посилання:Панчук О., Лясківський В., Гаврилюк М. Заліт сипа білоголового в Київську область. – Український центр досліджень хижих птахів. 14.06.2015. https://raptors.org.ua/809. Дата звернення: .
Позначено: Мандри великих падальників
7 коментарів
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
Не понятно, почему сип летит к людям? Если его вырастили в неволе и кормили с рук, то как можно выпускать такую особь в природу! Это чудо, что он остался жив после после попадания на частные территории. Такую птицу отпускать на волю нельзя. Не факт, что в следующий раз он попадет к нормальным и адекватным людям…
Красавец! Сразу видно, что не зоопарковская птица.
Сип 2 раза прилетал к людям. Это как раз и говорит о том, что птица имела длительный контакт с людьми. Дикий представитель этого вида на вряд ли прилетел к людям.
Случай залета молодой особи отмечен 04.07.2003 в с. Старовичи Иванковского р-на Киевской обл., где птица была отловлена местным жителем и передана в Киевский зоопарк (А.П. Шкрабалюк, личн. сообщ.). Это была первая регистрация белоголового сипа в Киевской обл. (Домашевский, 2004). Жива ли эта птица сейчас, не знаю. История очень похожа с теперешней – куры, сарай.
Болгарські координатори проекту повідомили, що враховуючи той факт, що сип вдруге прилетів до людей, відпускати в природу його не доцільно. Забрати його назад у Болгарію – дуже клопотно через складність оформлення відповідних документів. Тому вони не заперечують проти утримання сипа в Київському зоопарку в належних для цього умовах. Отже, гайда усі в зоопарк дивитись на сипа!
Абсолютно правильное решение. Главное чтобы вольер был подходящим.
Дякуємо за рекламу!