Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

✦ Заліт сипа білоголового в Київську область

Заліт сипа білоголового в Київську область

1 червня 2015 року у місті Богуславі Київської області була виявлена одна особина сипу білоголового (Gyps fulvus). Птаха виявив місцевий мешканець Микола Іванович Добровольський у власному курнику. Він відловив його та перемістив у вольєр. Сип спокійно ставився до присутності людей, охоче споживав їжу. 8 червня його перевезли до Київського зоопарку, де сип був оглянутий ветеринарами. Птах виявився неушкодженим. Вага його становила 6,5 кг.

Птах має жовті криломітки на обох крилах з надписом К7Н чорного кольору. На правій нозі – жовте кільце з таким самим надписом. На лівій нозі – металеве кільце з номером: BULGARIA BAN SOFIA W0411.

За інформацією європейських орнітологів було встановлено, що даний сип – це самка віком два роки, яка має іспанське походження. Її випустили в Болгарії біля міста Слівена з центру для адаптації в рамках проекту по відновленню популяції сипа білоголового в цій країні. Вперше її випустили в липні 2014 року. Вона долетіла до Румунії (район міста Тімішоара), де її було відловлено у серпні 2014 року за схожих обставин: птаха спіймали у дворі місцеві мешканці та годували тиждень вдома. Потім його повернули до Болгарії у центр адаптації. Вдруге сипа випустили у природу у травні 2015 року, вага його на той час становила 7,2-7,9 кг. Вже за місяць він опинився в Україні та історія його повернення до людини повторилась.
Нині спільно з координаторами проекту по популяції сипа білоголового в Болгарії вирішується питання щодо подальшої долі птаха – залишати його в зоопарку, чи випускати в природу.

Раніше вже траплялися випадки зальотів білоголових сипів у центральні та північні області України. Наприклад, у жовтні 2005 року двох птахів спостерігали в районі Канівського природного заповідника (Грищенко та ін.., 2012). Проте цінність нинішнього зальоту полягає у встановленні місця походження птаха.

Користуючись нагодою, висловлюємо подяку Elena Kmetova-Biro (проект «Vultures’ Return in Bulgaria») за надану інформацію.

Олександр Панчук, Київський зоологічний парк
Віталій Лясківський, Київський зоологічний парк
Максим Гаврилюк, Український центр досліджень хижих птахів

Рекомендоване посилання:Панчук О., Лясківський В., Гаврилюк М. Заліт сипа білоголового в Київську область. – Український центр досліджень хижих птахів. 14.06.2015. https://raptors.org.ua/809. Дата звернення: .

Позначено:



7 коментарів


  1. Вернер Виктор :

    Не понятно, почему сип летит к людям? Если его вырастили в неволе и кормили с рук, то как можно выпускать такую особь в природу! Это чудо, что он остался жив после после попадания на частные территории. Такую птицу отпускать на волю нельзя. Не факт, что в следующий раз он попадет к нормальным и адекватным людям…

  2. Красавец! Сразу видно, что не зоопарковская птица.

    • Вернер Виктор :

      Сип 2 раза прилетал к людям. Это как раз и говорит о том, что птица имела длительный контакт с людьми. Дикий представитель этого вида на вряд ли прилетел к людям.

  3. Сергей Домашевский :

    Случай залета молодой особи отмечен 04.07.2003 в с. Старовичи Иванковского р-на Киевской обл., где птица была отловлена местным жителем и передана в Киевский зоопарк (А.П. Шкрабалюк, личн. сообщ.). Это была первая регистрация белоголового сипа в Киевской обл. (Домашевский, 2004). Жива ли эта птица сейчас, не знаю. История очень похожа с теперешней – куры, сарай.

  4. Максим Гаврилюк :

    Болгарські координатори проекту повідомили, що враховуючи той факт, що сип вдруге прилетів до людей, відпускати в природу його не доцільно. Забрати його назад у Болгарію – дуже клопотно через складність оформлення відповідних документів. Тому вони не заперечують проти утримання сипа в Київському зоопарку в належних для цього умовах. Отже, гайда усі в зоопарк дивитись на сипа!

    • Вернер Виктор :

      Абсолютно правильное решение. Главное чтобы вольер был подходящим.

  5. Київський зоопарк :

    Дякуємо за рекламу!

Ви маєте увійти, щоб коментувати.