Спостереження за міченими птахами

Настав період весняної міграції птахів, наші погляди знову будуть спрямовані у небо у пошуках силуетів наших улюбленців. Нерідко ми навіть не здогадуємося, що спостереження можуть дати несподіваний результат. В останні десятиріччя досить широкого поширення набуло індивідуальне мічення хижих птахів за допомогою кольорових кілець, криломіток, «віконець» на крилах. Саме на ці елементи необхідно звертати увагу під час спостережень за птахами, в тому числі під час міграцій. Дуже корисним може бути фотоапарат, адже сучасні технічні можливості дають змогу сфотографувати птаха, а потім краще роздивитись потрібні ознаки. Тому можна радити не тільки розглядати пролітаючих птахів, а також фотографувати їх.

Першi три фото взятi зi статтi: Dravecký M, Sellis U, Bergmanis U, Dombrovski V, Lontkowski J, Maciorowski G, Maderič B, Meyburg B-U, Mizera T, Stój M, Treinys R & Wójciak J 2008: Colour ringing of the Spotted Eagles (Aquila pomarina, Aquila clanga and their hybrids) in Europe – a review. Slovak Rapt J 2: 37–52.

В Україні кольорового мічення птахів досі не проводилося, але виходячи з міграційних шляхів, можна зустріти хижаків, помічених у інших країнах:

Скопа. Кольорові кільця використовували в Фінляндії та Норвегії.
Осоїд. У 2008 р. 80 птахів помічені кольоровими кільцями в Фінляндії.
Шуліка чорний. Кольорові кільця використовували в Угорщині, криломітки (98 штук у 2003 р.) − у Німеччині.
Яструб великий. Кольорові кільця використовували в Угорщині.
Лунь очеретяний. Кольорові кільця використовували у Німеччині, Угорщині, Фінляндії (помічено 500 птахів протягом 1995-2008 рр.) та Голландії.
Лунь польовий. Кольорові кільця застосовували в Голландії.
Лунь лучний. Кольорові кільця використовували в Голландії, Німеччині та Угорщині; криломітки − у Польщі.
Канюк звичайний. Кольорові кільця використовували в Угорщині та Голландії, криломітки − в Німеччині.
Змієїд. Кольоровими кільцями мітили птахів під час міграції в Ізраїлі.
Підорлики малий та великий. Масове кольорове мічення кільцями розгорнуте відносно недавно. Можна зустріти не тільки птахів, помічених у Білорусі, дані телеметрії показують, що до нас можуть залітати малі підорлики навіть з Німеччини. Малих підорликів криломітками регулярно мітять в Латвії. «Віконця» на крилах застосовують у Словаччині.
Могильник. Кольорові кільця застосовували в Угорщині і Словаччині.
Орлан-білохвіст. Пташенят широко кільцюють кольоровими кільцями у країнах Скандинавії, Прибалтики, Польщі, а також в Білорусі, Росії. Невелика частина з цих птахів, як показують дані кільцювання, зимує в Україні.
Сапсан. Кольорові кільця надівали на птахів в Угорщині, Фінляндії та багатьох інших країнах.
Балабан. Кольорові кільця використовували в Угорщині.
Кібчик. Кольорові кільця застосовували в Угорщині.
Боривітер звичайний. Кольоровими кільцями мітили птахів у Голландії, Фінляндії, Польщі, Німеччині, Румунії та Угорщині.

Більш детальну інформацію про використання кольорового мічення для різних птахів можна знайти на сайтах http://www.cr-birding.be та http://www.crb-photoguide.com/
Нагадую, що всю інформацію про зустрічі з поміченими птахами необхідно передавати до Українського центру кільцювання птахів, контакти на їхній сторінці: http://www.izan.kiev.ua/ukr/deps/cenbirdr.htm

Наостанок хочеться висловити солідарність із маніфестом про не застосування мічення птахів без крайньої потреби, виходячи з біоетичних міркувань. Текст маніфесту можна знайти на нашому сайті-партнері, присвяченому змієїду (http://short-toed-eagle.net/manifesto-against-plastic/).

Максим Гаврилюк

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Спостереження за міченими птахами. – Український центр досліджень хижих птахів. 13.03.2009. https://raptors.org.ua/89. Дата звернення: .


1 коментар


  1. Максим Гаврилюк :

    Прохання у подальшому звернути увагу на цю інформацію:
    About 1,000 Red-footed Falcons were color ringed with individual combinations in 2007 on their breeding grounds in Hungary. Observations of marked birds should be reported to Peter Fehevari of BirdLife Hungary at fpeter17@gmail.com

Ви маєте увійти, щоб коментувати.