Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року
Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС (ЗВЧАС) ми проводимо з 2008 року. Оскільки основна увага під час таких робіт приділяється орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), обстежуються перш за все незамерзлі ділянки водойм. До таких місць належали ділянки річок Прип’ять (лівий і правий береги, до місця впадіння у р. Дніпро), Уж (гирлова частина та окремі місця вздовж течії), Несвіч (біля відселеного с. Городчан), а також меліоративні канали. Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.
Обліки проводили протягом 17-20 грудня 2018 року, ними було охоплено значну частину території ЗВЧАС.
У період досліджень висота снігового покриву становила місцями до 20 см. Температура повітря вдень булла до -5°С. Більшість водойм були вкриті кригою – наприклад, ставок-охолоджувач атомної станції. На р. Прип’ять місцями були невеликі ополонки, на яких концентрації водоплавних не виявлено – лише в одному місці ми відмітили 7 крижнів. Оскільки більшість водно-блотних птахів відкочувало з території досліджень, орлани були мало прив’язані до водно-болотних угідь, відвідуючи їх лише періодично.
У ході досліджень нам вдалося виявити одне місце, де вовки нещодавно вполювали дику свиню – на лівому березі Прип’яті. На залишках їхньої здобичі зібралося 8 орланів – це найбільша концентрація цих птахів, виявлена нами цього разу.
Реєстрації усіх орланів відбулися в долині р. Прип’ять. Всього було зустрінуто 16 орланів-білохвостів. Серед них – 9 дорослих, 5 – молодих, вік ще двох птахів не вдалося встановити через велику відстань. Така чисельність орлана є близькою до грудня 2008 року, коли було зустрінуто 11 ос. та в 2017 році – 20 ос.
Серед інших хижих птахів також були зустрінуті: яструб малий (Accipiter nisus) (дорослий самць на березі Прип’яті біля ставка-охолоджувача), яструб великий (Accipiter gentilis) (доросла самка біля с. Старосілля). Слід відмітити, що яструба та інші звичайні види хижих птахів (канюк, зимняк) в ЗВЧАС зустрічаються дуже рідко.
Серед птахів, що занесені до Червоної книги України були також зустрінуті: орябок (Bonasa bonasia), тетерук (Lyrurus tetrix) та сірий сорокопуд (Lanius excubitor).
Ми щиро вдячні компанії «Бейкер Тіллі Україна» («Baker Tilly Ukraine»), яка фінансово підтримала проведення наших польових досліджень у зоні відчуження.
Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Станіслав Гуменюк, Євген Воробйов (Чорнобильський раіаційно-екологічний біосферний заповідник).
Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гуменюк С., Воробйов Є. Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 24.12.2018. https://raptors.org.ua/1355. Дата звернення: .
Позначено: Baker Tilly Ukraine, Зимові обліки орланів у ЧЗВ
Ви маєте увійти, щоб коментувати.