Заліт бородача в Україну
Бородач, або ягнятник (Gypaetus barbatus) є рідкісним залітним птахом на території України. Востаннє його спостерігали ще на початку ХХ ст. на Закарпатті, причому надійних відомостей щодо цього не зберіглося (Зубаровський, 1977). У більш пізній період відомостей про зустрічі з цим хижаком не надходило. Відповідно до критеріїв МСОП бородач має природоохоронний статус «близький до загрозливого стану». Чисельність у світі оцінюється в 2-10 тис. особин, тоді як в Європі – 900-2100 особин (гніздиться лише 300-700 пар) (BirdLife International 2004). Поряд з цим в Європі існує багато програм, спрямованих на охорону цього виду. Одним із напрямків охорони є вирощування птахів у неволі з подальшим випуском.
Одного з молодих самців бородача на ім’я Adonis було випущено 16.02.2014 року на території Франції. Його було помічено супутниковим передавачем. Зазвичай молоді бородачі мандрують в Піренеях та Альпах. Однак Adonis влітку 2015 року здійснив «круїз» долетівши до півночі Німеччини, в район м. Гамбург. Влітку 2016 року цей птах мандрує в північно-східному напрямку. 22 червня 2016 року він перетнув кордон України в Карпатах, сигнал надійшов з околиць с. Костева Пастіль (Великоберезнянський район Закартаської області). Вже наступного дня бородач повернувся на територію Словаччини, звідки попрямував у Польщу та далі – у Білорусь. Згодом він повернувся в Україну: останнє місцезнаходження птаха на даний час (27 червня) було зафіксовано біля села Озерськ, що в Дубровицькому районі Рівненської області.
Таким чином, це перший задокументований заліт бородача в Україну за період понад 100 років. Пропонуємо надалі спостерігати за переміщеннями птаха разом.
Максим Гаврилюк,
Український центр досліджень хижих птахів
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Заліт бородача в Україну. – Український центр досліджень хижих птахів. 29.06.2016. https://raptors.org.ua/884. Дата звернення: .
Позначено: Мандри великих падальників
2 коментарі
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
Очень интересная и полезная информация. Бородача вернули в Альпы, может не за горами то время, когда на территории Украины он станет появляться чаще.
В Норвегии создана электронная петиция против отстрела 200 беркутов, правительство Норвегии приняло решение на основании жалобы фермеров. Если есть желание можно подписать и расшаривание очень приветствуется. https://www.causes.com/campaigns/101784-ikke-drep-kongeorna-don-t-kill-golden-eagles-in-norway