Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження, проведені в січні 2018 року

Як ми писали раніше, протягом зими 2017/2018 рр. нами заплановані щомісячні обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження. Результати обліків у грудні можна знайти на нашому сайті. Представляємо вашій увазі результати, отримані в січні 2018 року.

Роботи здійснювали протягом 15-19 та 22-26 січня 2018 року. Основними цілями наших робіт були: пошук гнізд хижих птахів, облік зимуючих орланів-білохвостів (Haliaeetus albicilla), перевірка дупел чорного дятла (Dryocopus martius) з метою виявлення волохатого сича (Aegolius funereus), а також пошук сичика-горобця (Glaucidium passerinum) шляхом відтворення його голосу.

Період наших польових досліджень припав на морозну і малосніжну погоду. Завдяки морозам лід скреснув, що дозволило нам потрапити у важкодоступні заболочені місця на південному сході зони відчуження. Переважно ми обстежували старі ліси на лівому березі Прип’яті. Працювали двома групами, завдяки чому вдалося охопити більшу площу. Протягом дня нерідко долали до 20 км пішки. Усі виявлені гнізда хижих птахів, а також місця зустрічей рідкісних видів фіксували за допомогою GPS-навігаторів. Планується, що знайдені гнізда будуть повторно перевірені влітку, що дозволить підтвердити їх заселення відповідними видами. Завдяки цим роботам ми плануємо отримати більш точну чисельність гніздових хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження, особливо рідкісних видів.

Разом нами було виявлено 29 гнізд хижих птахів. Серед них 4 гнізда, які на нашу думку, належать великому підорлику. Цей вид є дуже рідкісним на території України. Приналежність знайдених гнізд саме великому підорлику ми визначали за місцем розташування гнізд (на краю лісу), характером розташуванню на деревах, розміру гнізд (досить великі) та наявності минулорічних гілок з листям у них. Було знайдено 1 нове гніздо орлана-білохвоста, неподалік якого спостерігали дорослого птаха. Всього під час наших робіт у січні ми виявили 13 орланів-білохвостів, що було менше, ніж у попередньому місяці. Зменшення їх чисельності є закономірним сезонним явищем і пояснюється відкочівлею частини птахів.

Значний інтерес становлять нові знахідки сичика-горобця. У лютому-березні 2017 року ми виявили цей вид у двох місцях зони відчуження. Цього разу нам вдалося спостерігати його у трьох нових точках. У долині Прип’яті у присмерках ми спостерігали пугача (Bubo bubo), який також є дуже рідкісним видом у зоні відчуження.

Крім того, нами було виявлено 4 гнізда чорного лелеки (Ciconia nigra), занесеного до Червоної книги України.
Всього нами було виявлено 7 червонокнижних видів: орлан-білохвіст, тетерук (Lyrurus tetrix), орябок (Tetrastes bonasia), пугач, сичик-горобець, дятел білоспинний (Dendrocopos leucotos) та сорокопуд сірий (Lanius excubitor).

Хочемо висловити слова вдячності компанії Бейкер Тіллі Україна (Baker Tilly Ukraine) за фінансову підтримку наших польових досліджень хижих птахів на території зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Логотип

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Сергій Гащак та Євген Гуляйченко (Державна науково-дослідна ораганізація «Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології»), Геннадій Гера.

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гащак С., Гуляйченко Є., Гера Г. Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження, проведені в січні 2018 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 11.02.2018. https://raptors.org.ua/1185. Дата звернення: .

Позначено: , ,


Ви маєте увійти, щоб коментувати.