Цікавий зворот від степового орла з України

Як відомо, орел степовий (Aquila nipalensis) перестав гніздитись на території України на початку 1980-х років. У більш пізній період вид став рідкісним залітним (Домашевський, 2009). Найближчі місця гніздування розташовані в Росії – у Волгоградській області та Калмикії (Карякин и др., 2016). Птахи з європейської Росії, східного Казахстану та Туреччини зимують на Близькому Сході, Аравійському півострові та на африканському континенті (до його півдня) (Meyburg, Boesman, 2013).

Задокументований випадок зальоту степового орла в Харківську область мав місце у 2016 році (Витер, 2016). Поблизу Харкова місцеві мешканці відловили степового орла, який «у полі дрався із зграєю собак». Орла було доставлено до Харківського зоопарку, він був дещо ослабленим та худим. Після реабілітації (посилене годування) 10 вересня 2016 року птаха випустили у Харківській області поблизу НПП «Гомільшанські ліси». Орнітолог парку С.Г. Вітер помітив його кільцем «KIEV P-0171», яке він отримав від Т. Атемасової (користуючись нагодою, висловлюємо подяку Тетяні за сприяння в отримані нами детальної інформації про кільцювання цього птаха).

25 січня 2018 року до Українського центу кільцювання від Dennis Sang та Ezekiel Boen надійшли листи з Кенії з повідомленням про знахідку 24.01.2018 р. степового орла з українським кільцем P-0171. У наступні дні, завдяки повідомленням Romario Atandi та Stratton Hatfield вдалося з’ясувати, що орел отримав ушкодження, його було відловлено біля м. Кітале (Kitale) та доставлено до центру реабілітації у м. Наіваша (Naivasha). Таким чином, степовий орел подолав від місця кільцювання відстань по прямій у 5377 км.

Так, завдяки взаємодії багатьох людей вдалося отримати важливу інформацію про географічні зв’язки степового орла з України. Слід наголосити, що це перший зворот птаха цього виду в базі даних Українського центру кільцювання, що робить його особливо важливим.

Література

Витер С. Г. Степной орел в Харьковской области Украины: факты находок, возможные причины наблюдаемого явления // Пернатые хищники и их охрана. – 2016. – № 33. – С. 54-60.

Домашевський С. В. Орел степовий // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. – К.: Глобалконсалтинг, 2009. – С. 427.

Карякин И.В., Зиневич Л.С., Щепетов Д.М., Сорокина С.Ю. Популяционная структура ареала степного орла и предварительные данные по генетическому разнообразию его популяций и статусу подвидов // Пернатые хищники и их охрана. – 2016. – №32. – С. 67-88.

Meyburg, B.U., Boesman, P., Marks, J.S. & Sharpe, C.J. (2016). Steppe Eagle (Aquila nipalensis). In: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona. (retrieved from http://www.hbw.com/node/53157 on 20 August 2016).

Полуда А.М. (Український центр кільцювання), Гаврилюк М.Н. (Український центр досліджень хижих птахів)

Рекомендоване посилання:Полуда А., Гаврилюк М. Цікавий зворот від степового орла з України. – Український центр досліджень хижих птахів. 18.02.2018. https://raptors.org.ua/1190. Дата звернення: .


3 коментарі


 1. Якщо автор фото не заперечую, я би розмістив його на сайті uabirds.org від імені автора. Цікавий матеріал! Дуже дякую!

  • М. Гаврилюк :

   Ми не є авторами фото. Фото степового орла у Харківському зоопарку зроблено С.Г. Вітером. З ним і варто контактувати.

 2. Waldek :

  Trochę podobna historia z orlikiem krzykliwym z Lubelszczyzny, który postrzelony znalazł się w tureckim centrum rehabilitacji
  http://www.strefowe.lto.org.pl/index.php?opt=news&skok=2
  http://www.strefowe.lto.org.pl/images/zdjecia_do_aktulnosci/Lost.JPG

Ви маєте увійти, щоб коментувати.