Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Мічення передавачами підорликів на півночі Київської області

У 2019 році Українським центром дослідження хижих птахів було розпочато реалізацію нового проекту з дослідження великого підорлика (Aquila clanga) на півночі Київської області за грантової підтримки ECOTONE TELEMETRY GRANT 2018. Його метою є вивчення переміщень великих підорликів за допомогою передавачів.

Протягом березня – серпня 2019 року нами здійснювалися польові дослідження з метою перевірки відомих гнізд підорликів та пошук нових пар. Всього було перевірено близько 20 гніздових територій підорликів (малих та великих).

Одне з гнізд великого підорлика в Бородянському районі Київської області було знайдено нами ще у березні 2018 року. Воно виглядало досить дрібним, тому спочатку ми не надали цій знахідці вагомого значення. Проте 20 липня 2018 року з’ясувалося, що гніздо заселено і в ньому знаходиться не повністю оперене пташеня. В цей день ми якнайшвидше залишили околиці гнізда, аби не турбувати птахів. До гніздової ділянки повернулися на початку вересня і виявили, що птахи є великими підорликами. У 2019 році гніздування пари було успішним. 22 липня 2019 на пташеня, яке перебувало у гнізді, нами було надіто передавач. Наступного дня на цій гніздовій території нами було відловлено дорослого великого підорлика, якого також було помічено передавачем.

Також нами здійснювався моніторинг великого підорлика у Чорнобильській зоні відчуження. Тут передбачається гніздування 2-3 пар цього виду (серед них можуть бути гібридні пари). Проте їх виявлення, та, особливо, пошук гнізд є вкрай важкою справою з огляду на біотопічну приуроченість цих птахів та обмежені можливості пересування в зоні відчуження автомобілем. Протягом польового сезону 2019 року нами було перевірено ці території. У двох місцях ми спостерігали поодиноких великих підорликів. У третьої пари на території Товстолісовського лісництва нам було відомо два гнізда, проте в жодному з них цього сезону птахи не гніздились. Проте пара трималася гніздової території, ймовірно, пташеня цього року у них не було або воно загинуло незадовго після вилуплення.

17 липня 2019 року південніше Чорнобильської зони відчуження нами було спіймано дорослого самця великого підорлика. Йому було надіто металеве та пластикове кільця (на ліву лапу сріблястого кольору з надписом U50), а також GSM-передавач.

Таким чином, протягом гніздового сезону 2019 року нами було надіто передавачі на трьох великих підорлики (двох дорослих та одного молодого). Це перший випадок мічення передавачами великих підорликів на території України. Чекаємо цікавих результатів про переміщення цих птахів!

Андрій Сімон, Сергій Домашевський, Олександр Панчук

Мапа 1. GPS трек молодого великого підорлика Алекс

Мапа 2. GPS трек дорослого великого підорлика Стів

Мапа 3. GPS трек дорослого великого підорлика Серж

Рекомендоване посилання:Сімон А., Домашевський С., Панчук О. Мічення передавачами підорликів на півночі Київської області. – Український центр досліджень хижих птахів. 30.10.2019. https://raptors.org.ua/1763. Дата звернення: .

Позначено: ,



2 коментарі


  1. Андрій Сімон :

    Оновив Мапу 2. (GPS трек дорослого великого підорлика Стів). Є підозри вважати, що у Стіва вже почались весняні міграційні рухи!

    • Сергей Домашевский :

      Ну так время уже скоро быть дома.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.