Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Деякі результати досліджень хижих птахів РЛП «Краматорський» та його околиць

Регіональний ландшафтний парк «Краматорський» має площу 2247,82 га, розташований у Донецькій області. Наші дослідження фауни та екології хижих птахів на території парку та в його околицях тривали протягом 2004-2011 рр. та були продовжені в 2020 році.

Протягом лютого-грудня 2020 року під час досліджень території регіонального ландшафтного парку «Краматорський» та його околиць (північ Донецької області) нами проводився пошук гнізд хижих птахів з їх подальшим оглядом у весняно-літній період (квітень – червень). Загалом було зареєстровано 66 гнізд, які належали денним хижим птахам або вороновим. Серед них у гніздовий сезон 2020 року птахами було зайнято 27 гнізд, які належали шуліці чорному Milvus migrans Boddaert, 1783 (1 гніздо), яструбу великому Accipiter gentilis Linnaeus, 1758 (10 гнізд), канюку звичайному Buteo buteo Linnaeus, 1758 (10 гнізд), орлу-карлику Hieraaetus pennatus Gmelin, 1788 (1 гніздо), боривітру звичайному Falco tinnunculus Linnaeus, 1758 (2 гнізда) та круку Corvus corax Linnaeus, 1758 (3 гнізда). Гнізда переважно розташовувались у байрачних дібровах. По одному гнізду крука та боривітра були знайдені на металевих опорах ЛЕМ. Ще одне гніздо боривітра розташовувалось на технічному поверсі 9-ти поверхового будинку у місті Краматорськ. Також у вироблених крейдяних кар’єрах та по крейдяних ущелинах було виявлено 7 локацій пугача Bubo bubo Linnaeus, 1758. На одній ділянці птахи підтверджено гніздились.

Навпроти 2 гнізд канюка звичайного було встановлено фотопастки, за допомогою яких було отримано декілька годин відеоматеріалу з реакцій пташенят на дорослих птахів, їх живлення тощо.

Дослідження денних хижих птахів на цих територіях нами здійснювалось і раніше – у 2004-2011 роках. За останні 10 років на 5 ділянках зник на гніздуванні орел-карлик, на 1 ділянці перестав зустрічатись шуліка чорний. Не зустріли у місцях колишнього гніздування і яструба малого. Також протягом 2020 року в околицях міста Краматорськ не реєстрували осоїда, луня лучного та канюка степового. Але у той же час спостерігали орлана-білохвоста на ділянках, де вид раніше не реєструвався (поблизу смт Ясногірка та Шабельківка). Вірогідно, залишення місць гніздування «лісовими» хижими птахами пов’язано з активним лісокористуванням у байрачних лісах протягом 2015-2019 років, а саме рубкою стиглих та пристигаючих дерев.

У 2021 році спостереження за денними хижими птахами та пошук (перевірка) їх гнізд на півночі Донеччини буде продовжено.

Максим Височин, РЛП «Краматорський»

Рекомендоване посилання:Височин М. Деякі результати досліджень хижих птахів РЛП «Краматорський» та його околиць. – Український центр досліджень хижих птахів. 20.03.2021. https://raptors.org.ua/5541. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.