Нове спостереження сичика-горобця на Чернігівщині

На території Чернігівської області відомо лише декілька зустрічей сичика-горобця (Glaucidium passerinum). Всі вони трапились в осінньо-зимовий період. На території с. Грибова Рудня Чернігівського району Чернігівської області ми спостерігали сичика-горобця взимку 2018 року [1], але то була поодинока зустріч. За даними сайту uabirds.org, у Чернігівській області відомо ще три спостереження сичика-горобця у різний час осінньо-зимового періоду у різних місцях [2, 3, 4]. Нова зустріч із сичиком-горобцем відбулась на території с. Грибова Рудня взимку 2022-2023 рр.

Вперше сичика спостерігали 16 грудня 2022 року. Птаха було помічено на сухій вершині вільхи о 10 годині дня у жилій частині села. На перехожих птах реагував мало; на мене, при підході впритул до дерева, також практично не реагував (лише декілька разів подивився вниз). Протягом дня птах декілька разів перелітав з дерева на дерево, у тому числі підлітав до сільського магазину в години його роботи, де концентрація людей найбільша. Періодично птах повертався на суху вершину вільхи (на ній він спостерігався найчастіше).

Сичик, сполоханий зграєю птахів. Чутно проїзд машини недалеко та тихий свист сичика.

Протягом наступних тижнів птаха було помічено у різний час доби у різних кутках села, в тому числі і біля жилих подвір’їв. Реакції інших птахів на нього не спостерігалось, окрім одного випадку, коли місце днювання сичика було виявлено саме за ґвалтом зграї птахів (синиці блакитні, синиці великі, синиці довгохвості, гаїчки, повзики, підкоришники). Птахи атакували місце зламаного стовбура дерева, що зростало між місцевим кладовищем і дорогою. Через деякий час зі стовбуру вилетів сичик.

Відео, зняте у перший день. Чутно, як проходить людина.

Періодично перелітаючи з гілки на гілку, на мою присутність він не реагував. На звуки машин він лише повертав голову. Під час турбування іншими птахами сичик видавав тихий свист. Останнє спостереження сичика було 3 січня 2023 року у заростях ліщини, знову ж таки, недалеко (20 м) від жилого двору десь у кілометрі від місця першого спостереження.

Таким чином, на території с. Грибова Рудня сичика-горобця ми спостерігали під час зимівлі протягом 19 днів.

Артем Скітер

Посилання

1. Скітер A. Про зустріч сичика-горобця на півночі Чернігівської області. – Український центр досліджень хижих птахів. 25.01.218. https://raptors.org.ua/1179.

2. Кодруль Юрій. Сичик-горобець. 23.10.2020, https://uabirds.org/v2photo.php?l=ru&s=047501377&n=1.

3. Кодруль Юрій. Сичик-горобець. 24.10.2020, https://uabirds.org/v2photo.php?l=ru&s=047501376&n=1.

4. Шеремет Олег. Сичик-горобець. 26.11.2021, https://uabirds.org/v2photo.php?l=ru&s=063200690&n=1.

Рекомендоване посилання:Скітер А. Нове спостереження сичика-горобця на Чернігівщині. – Український центр досліджень хижих птахів. 20.05.2023. https://raptors.org.ua/6564. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.