Моніторинг гніздової популяції орлана-білохвоста в Середньому Придніпров’ї у 2024 році
Моніторинг за популяцією орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на Середньому Дніпрі здійснюється нами протягом багатьох років. Це дозволяє відстежувати загальну динаміку чисельності та успішність гніздування. Через війну росії проти України та враховуючи існуючі обмеження, у 2024 році польові роботи було проведено не в повному обсязі. Тим не менш, результати заслуговують на увагу.
Загалом нами у 2024 році було проконтрольовано 10 пар орланів-білохвостів. У тому числі, одну з них моніторив у Київській області Сергій Домашевський, одну в Черкаській області – Віктор Олексенко, інші були проконтрольовані мною на Черкащині.
Одна пара орланів була знайдена вперше. Хижаки загніздились у Черкаському районі в досить несподіваному місці – в невеликому острівному лісі серед полів. Подібні гнізда нам уже доводилось знаходити раніше, це свідчення з одного боку адаптації орланів до гніздування у нетипових місцях, а також зростання чисельності популяції виду (коли оптимальні гніздові біотопі вже зайняті, доводиться займати не найкращі). У даному випадку дивувало інше – гніздо орланів було розташовано на відстані лише 650 м від житлових будинків у селі та за 750 м від жвавої автотраси. Але пояснення такому розташуванню гнізда знайти неважко – невеликий ліс із гніздом оточений полями, а також на його краю розташовано сільське звалище побутових відходів. Тож, захаращений листяний ліс серед полів для відвідування місцевими мешканцями виглядає непривабливо. Більше того, під час відвідування гніздової території на початку травня мені не вдалось розгледіти гніздо серед крон дерев, а хмари комарів не сприяли довгому перебуванню в лісі. Тож, попри близьке сусідство з людиною, орлани почувають себе у такому місці у безпеці. А близьке розташування Кременчуцького водосховища є сприятливою кормовою базою для птахів.
Доволі цікавим є також гніздо орланів, знайдене нами восени 2021 року поблизу с. Вергуни Черкаського району. У 2024 я вперше після його знахідки мав змогу дістатись до цього місця – пара успішно вивела двох пташенят. Уздовж Кременчуцкого водосховища в цьому районі вже є гніздові території орланів. Тож, новим парам приходиться займати «другу лінію». Згадана гніздова територія розташована в сосняках борової тераси р. Тясмин і відстань від неї до кормових біотопів становить понад 7 км. Це чимало для регулярних польотів орланів; але очевидно, що енергетичні витрати на політ успішно компенсуються багатою кормовою базою. Це гніздо цікаве також тим, що розташоване на краю вирубки. Попри це, воно добре замасковане і роздивитись його не так легко.
Також успішно гніздилась пара орланів на межі Черкаської і Київської областей, знайдена нами у 2021 році. Гніздо цієї пари розташоване у невеликій групі дерев у балці серед полів. Попри доволі відкрите місце гніздування, люди його відвідують нечасто, тому орлани без проблем щороку виводять пташенят.
Серед проконтрольованих нами пар у 6 вдалося встановити кількість пташенят у гніздах перед вильотом: у 4 пар було по 2 пташенят, у двох пар – по 1 пташеняті. Середня кількість пташенят – 1,7 на пару. Цей показник дещо вищий за середнє багаторічне значення. Характерно, що всі простежені пари гніздились успішно.
Максим Гаврилюк, Український центр досліджень хижих птахів
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Моніторинг гніздової популяції орлана-білохвоста в Середньому Придніпров’ї у 2024 році. – Український центр досліджень хижих птахів. 20.07.2024. https://raptors.org.ua/6956. Дата звернення: .
Позначено: Моніторинг орлана-білохвоста
Ви маєте увійти, щоб коментувати.