Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Заліт білоголового сипа на Київщину

Сип білоголовий (Gyps fulvus) на півночі України є рідкісним залітним видом. З початку 2000-х років відомо лише чотири спостереження. 4 липня 2003 року молодого птаха спіймали біля с. Старовичі Іванківського району (Домашевський, 2004). 1 червня 2015 року білоголовий сип залетів до одного з подвір’їв у м. Богуслав. Він мав кільця, тому згодом було з’ясовано, що його випустили з центру реабілітації у Болгарії у травні 2015 року (Панчук та ін., 2015). 26 квітня 2021 року одного сипа спостерігав у польоті біля м. Бориспіль І. Землянських (фотопідтвердження відсутнє). 29 листопада 2021 року місцевими мешканцями один птах знайдений загиблим, ймовірно, від отруєння, в Білоцерківському районі (було надано фото).

17 червня 2024 року білоголового сипа було виявлено в с. Зазим’я Броварського району. Одна з місцевих мешканок помітила невідомого хижого птаха, який сидів у заселеному гнізді білих лелек (Ciconia ciconia). Оскільки птах виглядав ослабленим, вона повідомила про ситуацію до Команди порятунку тварин у місті Києві та надіслала відео. Диспетчер команди переслала його в центр реабілітації диких птахів для визначення видової приналежності птаха. Ним виявився нестатевозрілий білоголовий сип. Невдовзі новина поширилась соцмережами та вже ввечері 17 червня чимало бердвочерів встигли виїхати на це місце та побачити білоголового сипа на власні очі. За свідченням очевидців, сип стояв на краю гнізда та інколи щось їв у ньому. Що саме було його поживою – достеменно не відомо. Встановлено, що ввечері 17.06.2024, а також наступного дня у гнізді перебувало 3 пташенят білого лелеки, вкриті пір’ям. Зі слів місцевої мешканки, яка живе навпроти гнізда лелеки, сип з’являвся на цьому гнізді вже четвертий день (тобто, вперше його спостерігали 14.06.2024).
У перший день сип виглядав мокрим та ослабленим. Щодня хижий птах прилітав до гнізда ввечері та улітав зранку; де він проводив денні години – невідомо. Перебуваючи у гнізді, сип практично не реагував на присутність людей. Коли злітав із гнізда та сідав на паркан неподалік, підпускав людей менше ніж на 10 м, про що свідчать записані відео. За словами місцевих мешканців, всі чотири дні лелеки до сипа ставились агресивно – обидва дорослі птахи махали крилами, робили випади дзьобами, видавали клекотання дзьобом, всіляко намагаючись прогнати сипа з гнізда. Хижий птах ніяк не реагував на таку поведінку лелек. Якщо він не рухався, лелеки поступово переставали проявляти агресію. Таку поведінку також спостерігали бердвочери увечері 17 червня.
Зранку 18 червня сип продовжував перебувати у гнізді білих лелек та його мали змогу побачити ще більше любителів птахів. Загалом протягом неповних двох днів білоголового сипа встигли побачити понад 15 бердвочерів. Близько 10:30 сип злетів із гнізда, його провів у повітрі один із дорослих лелек. Бердвочери продовжили його пошуки та невдовзі отримали нову інформацію. Виявилось, що сип відразу перелетів у сусіднє село Погреби, де сів на жиле гніздо білих лелек із чотирма опереними пташенятами та вбив двох із них. Місцеві мешканці намагалися прогнати сипа – здійняли галас, проте сип злетів з гнізда, лише коли його почали поливати водою із шлангу. Спостереження з будинку, на подвір’ї якого знаходилось гніздо лелек, підтвердили загибель двох пташенят. Через деякий час дорослі лелеки почали самостійно поїдати труп одного з них та годувати пташенят.
У подальші дні любителі птахів намагалися відшукати білоголового сипа в навколишніх селах, проте його виявлено не було. Сип не мав на лапах кілець, тому його походження не відомо.

Характерно, що випадки нападу білоголових сипів на пташенят білих лелек раніше фіксували в інших країнах. Так, у 2003 році в Нідерландах три білоголових сипи протягом трьох тижнів зʼїли 28 молодих білих лелек із 18 гнізд, ще 5 молодих птахів було травмовано. Усі сипи не мали кілець, тому, ймовірно, походили з дикої популяції (Koopman, 2004). Аналогічний випадок був зафіксований у 2023 році в Білорусі, де в одному з сіл білоголовий сип протягом дня вбив пташенят білого лелеки у трьох гніздах (Хасанова, 2023).

Оскільки білоголові сипи зазвичай живляться залишками загиблих тварин, причини нетипової поведінки достеменно не відомі. Характерно, що всі випадки нападу на пташенят лелек траплялись далеко за межами гніздового ареалу білоголового сипу. Тож, можна передбачати, що причиною такої поведінки була нестача їжі.

Література

Домашевский С. В. Новые данные по редким видам хищных птиц Киевской области (Украина). – Стрепет. – 2004. – Т. 2, вып. 2. – С. 5–27.

Панчук О., Лясківський В., Гаврилюк М. Заліт сипа білоголового в Київську область. – Український центр досліджень хижих птахів. 14.06.2015. https://raptors.org.ua/809. Дата звернення: 23.06.2024.

Хасанова Ирина. В Лиозненском районе заметили редкую хищную птицу. Она убивает в гнездах аистят. – Віцьбічы. 14.06.2023. https://www.vitbichi.by/. Дата звернення: 23.06.2024.

Koopman F. Vale Gieren Gyps fulvus versus Ooievaars Ciconia ciconia. – het Vogeljaar. – 2004. – 52 (1). – Р. 3–8.

Максим Гаврилюк, Олександра Осипова, Олег Рожко, Ірина Снопко, Жанна Срібна, Анна Чернобай

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Осипова О., Рожко О., Снопко І., Срібна Ж., Чернобай А. Заліт білоголового сипа на Київщину. – Український центр досліджень хижих птахів. 24.06.2024. https://raptors.org.ua/6929. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.