Досвід створення центру реабілітації для хижих птахів

ЦЕНТР РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА РЕІНТРОДУКЦІЇ ДИКИХ ТВАРИН ГАЛИЦЬКОГО НАЦІРНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ

В одному з попередніх матеріалів ми піднімали проблему відсутності в Україні центру реабілітації хижих птахів. Приємно відзначити, що на регіональному рівні є спроби вирішення цієї проблеми.

У регіоні Українських Карпат не існує спеціалізованої структури, яка б здійснювала реабілітацію диких тварин, що потрапили у скрутне становище або тимчасово втратили здатність до самовиживання у природних умовах. Відсутні також установи, які б проводили реінтродукцію рідкісних видів. Таких тварин, як правило умертвляють, виготовляють з них чучела, у кращому випадку передають у зоопарки або пересувні звіринці, де вони утримуються до смерті.
З ініціативи працівників наукового відділу Галицького національного природного парку (Івано-Франківська обл., м. Галич) (www.halychpark.if.ua) у серпні 2007 р. з метою реабілітації і подальшого випуску у дику природу було взято першу тварину. У 2008 р. виникла ідея створення на базі парку Західноукраїнського центру реабілітації та реінтродукції диких тварин (далі − Центр). Дирекцією парку були надані кошти в розмірі менше 3 тис. грн. для спорудження вольєр, закупівлі морозильної камери і корму.

Нині Центр знаходиться на території дендропарку Галицького НПП та в прилеглому до нього лісовому масиві. За тваринами доглядає працівник наукового відділу інженер-зоолог. Ведеться журнал спостережень за тваринами, проводиться щеплення та лікування. На даний час формується персонал Центру, споруджуються нові вольєри, проводиться еколого-просвітницька робота серед молоді.

За час існування Центру тут утримувалося 19 видів тварин, з яких 10 реабілітовані (борсук, осоїд, яструб великий, яструб малий, костогриз, канюк і вечірниця руда та інші) і випущені у дику природу, 4 (лисиця звичайна, соня сіра, ліскулька, боривітер звичайний) знаходяться на етапі реабілітації і будуть випущені у дику природу після одужання, 3 (лелека білий, канюк звичайний і сіра куріпка) будуть утримуватися до їхньої смерті через каліцтво і неможливість самостійно прожити у дикій природі.

ХП у центрі реабілітації та реінтродукції диких тварин Галицького НПП
№ n/n Вид Період утримання Причини утримання Подальша доля тварини
1 Осоїд (Pernis apivorus L.) З 4.09.2007р. по 28.09.2007р. Потрапив хворим (заглищеність) Випущено у дику природу
2 Канюк звичайний (Buteo buteo L.) З 27.08.2007р. Потрапив пташеням Випущено у дику природу
3 Канюк звичайний (Buteo buteo L.) З 17.12.2007р. по 8.01.2009р. Потрапив скаліченим (роздроблена плечова кістка) Загинув від нестачі якісного корму та переохолодження у зимовій вольєрі
4 Канюк звичайний (Buteo buteo L.) З 13.07.2008р. по 4.08.2008 р. Потрапив хворим (заглищеність) Випущено у дику природу
5 Боривітер звичайний (Falco tinnunculus L.) З 5..2007р. по 8.09.2007р. Потрапив прирученим пташеням Випущено у дику природу
6 Яструб великий (Accipiter gentilis L.) З 4.07.2007р. по 28.07.2007р. Потрапив пташеням Випущено у дику природу
7 Яструб малий (Accipiter nisus L.) З 7.08.2007р. по 11.08.2007р. Потрапив пташеням Випущено у дику природу

До Центру систематично потрапляють тварини які потребують допомоги, але відсутність фінансування не дозволяє їх належним чином лікувати і утримувати. Для повноцінного функціонування (спорудження вольєр і підсобних приміщень, придбання кормів і медикаментів) Центру потрібні кошти.

На сьогоднішній день бюджет Галицького НПП не дозволяє утримувати ту кількість тварин що поступають у Центр. За власні кошти працівники відділу вимушені купляти корм і медикаменти для тварин. Не вистачає нових просторих вольєр для утримання тварин. Є необхідність покращення умов утримання звірів і птахів, які вже знаходяться у Центрі. Тому ми шукаємо спонсорів та меценатів для існування та розвитку Центру. Бажаючі допомогти можуть звертатися у Галицький НПП (galychnpp@ukr.net)., або до керівника Центру, начальника наукового відділу Галицького НПП Володимира Бучка (buchvv@ukr.net).

Планується, що у результаті роботи Центру буде врятовано життя багатьом диким тваринам, а також буде проводитись реінтродукція рідкісних видів тварин і еколого-просвітницька робота. Розроблятимуться нові методи утримання, реабілітації, розмноження у неволі диких звичайних і реінтродукції рідкісних тварин. Є сподівання, що існування Центру буде сприятиме розвитку туризму у регіоні.

Підготував Максим Гаврилюк, за матеріалами Володимира Бучка

3 коментарі


  1. Интересно то… что отзывы об управление парком не очень http://www.halychpark.if.ua/index.php?go=Guestbook

    а их тож просто так не пишут.

  2. Максим Гаврилюк :

    Як і більшості випадків, усе тримається на ентузіазмі. У нашому випадку таким ентузіастом виступив Володимир Бучко, який випросив трохи грошей для підтримки у Парку а далі все “тягне” власними силами. А працівників парку та їх керівництво може розділяти прірва. Але сигнал Євгена насторожуючий.

  3. ігор :

    Справа дуже потрибна.НА сам перед требо знайти стабильне фінансування щоб людям було в радість працювати й тваринам жилось добре.Требо залучати до спив праці регіональних та закордонних спонсорів.НАЖАЛЬ наодному ентузіазмі таку справу довго не потянути тим більш коли від тебе залежить життя інших живих істот.Як би в нашій краіні була добре діюче законодавство можливо було добру частину грошей отриману з штрафних санкцій до різного роду БРАКІВ -перераховувати наВАШ РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.