Ще одна фінська скопа загинула на території України

В одному з наших попередніх матеріалів ми писали, що більша частина скоп (Pandion haliaeetus), що мігрують територією України, походять з Фінляндії. Неодноразово було відмічено випадки їх загибелі від браконьєрів (див. наш матеріал). Восени 2015 року ще одна скопа припинила свою міграцію на території України.

Історія скопи на ім’я Helena доволі цікава. Її сім’ю було обрано першою у Фінляндії для дослідження міграції всіх її членів. Влітку 2014 року самець на ім’я Ilpo, Helena та їх пташеня Birgit (самка) було помічено 30-грамовими GSM/GPS  передавачами біля гнізда на півдні країни. Усі три птахи мігрували незалежно один від одного і зиму провели в різних районах Західної Африки. Після успішної зимівлі самка першою повернулася до минулорічного місця гніздування та 11 днів чекала на повернення свого самця. У 2015 році вони знову гніздились разом. Проте гніздування було неуспішним – з невідомої причини вони втратили пташенят. Позбавлена потреби догодовування молодих птахів, Helena рано почала осінню міграцію – вже 31 липня. Її шлях був дуже подібним до минулорічного і в середині серпня вона опинилася на Західній Україні поруч із польським кордоном. Характерно, що минулого року вона провела саме у цьому районі доволі тривалий час, тож ці місця їй були знайомі. Проте 16 серпня 2015 року сигнал від її передавача перестав надходити – останні координати було отримано з району рибгоспу поблизу с. Русів (Володимир-Волинський район Волинської області). Згодом відомий фінський дослідник хижих птахів Pertti Saurola звернувся до нас із проханням з’ясувати причину загибелі птаха та, за можливості, повернути передавач.

На прохання відвідати місце загибелі скопи відгукнувся Василь Ільчук із Рівного. 21 вересня, зробивши дві пересадки, рейсовими автобусами він дістався до потрібного місця. Директор ставків, Олександр Михайлович Шариков, не був здивований візиту орнітолога. Навіть більше – він висловив здивування, чому ж так довго ніхто не приїжджає за передавачем і кільцями. Сказав, що навіть намагався знайти інформацію про цього птаха в Інтернеті. За словами директора, скопа заплуталася в риболовецькій сітці і, борсаючись, зламала крило. Як тільки працівники звільнили скопу, на неї накинувся сторожовий пес і смертельно травмував.
Передавач та кільця було передано Василю. Найближчим часом цей прилад буде повернено до Фінляндії, сподіваючись, що його можна буде використати наступного року. Черговий раз ми переконуємося, що міграція є одним з найнебезпечніших періодів життя перелітних птахів, коли на них чекають різноманітні загрози.

З більш детальною інформацією про міграцію скоп, помічених у Фінляндії, можна ознайомитися на сайті Фінського музею природної історії.

Максим Гаврилюк, Українский центр досліджень хижих птахів,
Василь Ільчук, Західноукраїнське орнітологічне товариство

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Ільчук В. Ще одна фінська скопа загинула на території України. – Український центр досліджень хижих птахів. 27.09.2015. https://raptors.org.ua/834. Дата звернення: .

12 коментарів


 1. руслан :

  https://vk.com/id139459842?z=photo139459842_380590598%2Fphotos139459842
  https://vk.com/id139459842
  нажаль ще одна скопа загинула. питання Чому мисливські та рибалськи організації та єгеря чим займаються?

  • руслан :

   цього недомисливця номерок 096 140 75 92

  • Вернер Виктор :

   Когда и где это произошло?

  • Понравилось 65 людям…….

  • Вернер Виктор :

   Вопрос не в том, скольким людям это понравилось, а в том, что человек убивший скопу должен понести наказание в соответствии с законом.

  • Совершенно согласен, Виктор.

 2. руслан :

  увы не знаю где ето было. просто ведем групу ету в вк. и случяев много бивает. а так вычеслять их надо.

  • Вернер Виктор :

   А вычислять таких людей сложно? Ведь, такую информацию можно было бы направлять в компетентные органы и требовать реакции.

  • Вернер Виктор :

   Здравствуйте Руслан. Вы безусловно затеяли благородное дело, но идете не тем путем. Среди людей много мнений. Кому-то нравится убивать хищных птиц, кому-то нравится на это смотреть, кому-то жалко… Но это всего лишь мнения людей. И осознания своих или чужих преступлений у них не будет. Вы всегда будете в меньшинстве. На кон всего нужно ставить Закон, который нужно выполнять, нравится это кому-то или нет. И здесь уже мнения людей вообще не важны. Поэтому всегда и везде нужно апелировать к компетентным органам власти, а не к людям.

  • руслан :

   Виктор. я то все понимаю но тут просто когда мы обединимся и каждий будет звено одного целого тогда мы изменим все к лучшему. а так хоть один орган которий бы что то зделал в таких случяях назвите… не раз я и мои товарищи по воскресеньям косфисковували птиц лечили и вытускали. но я говорю от ГОСС” Сапсан”. как люди мы пробуем зделать все но не сразу выходит. И поетому говорю давайте чтото делать….http://hromadskeradio.org/2015/07/13/lvivski-sokolyari-ryatuvatymut-hyzhyh-ptahiv-v-unikalnomu-reabilitaciynomu-centri http://tvoemisto.tv/news/u_lvovi_stvoryly_prytulok_dlya_hyzhyh_ptahiv_71596.html https://vk.com/club69321324

 3. Вернер Виктор :

  Я просто заметил, что вы действуете через социальные сети, стараетесь сформировать негативное общественное мнение по отношению к людям, которые убивают хищных птиц. Но как я замечал ранее, наше общество просто к этому не готово. Чтобы не писать много на этой ветке предлагаю перевести переписку на персональную электронную почту mega.milvus@ukr.net.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.