Продовження досліджень осінньої міграції хижих птахів на Словечансько-Овруцькому кряжу в 2015 році

Дослідження восени 2015 року стали продовженням наших спостережень за міграцією хижих птахів, проведені у цьому районі навесні 2009 року та восени 2010 року. Словечансько-Овруцький кряж розташований у Житомирській області в зоні Полісся. Як і восени 2010 року, для спостережень було обрано західну частину кряжу, біля найвищої його точки – 319 м н. р. м. (між сс. Городець і Антоновичі Овруцького району).

Дослідження було проведено протягом 1-5 жовтня. У цей період район спостережень перебував під дією антициклону – було переважно ясно, дув помірний західний вітер, температура вдень досягала +20ºС. У перший день, після декількох днів хмарної погоди, міграція хижаків розпочиналась у ранкові години та тривала до 15-16 годин. У цей день було зустрінуто найбільше мігруючих хижаків – 71 особина. У подальші дні хвиля міграції пішла на спад, чому сприяв західний вітер та антициклон. Тому чисельність мігруючих хижаків була невисокою. В останній день спостережень, до 12 години, нами взагалі не було обліковано жодного хижака.

Більшість птахів мігрувало в південному напрямку, перетинаючи кряж; лише окремі з них летіли вздовж кряжу на захід.
Крім візуальних спостережень, ми проводили відлов хижих птахів з метою їхнього кільцювання. Було спіймано і закільцьовано молоду самку великого яструба, яка, судячи з поведінки, була місцевим птахом.
Серед птахів, занесених до Червоної книги України, відмічено два види – польовий лунь та малий підорлик. На дні спостережень припав приліт зимняка (3 жовтня) та зустрічі 2 жовтня з малим підорликом і осоїдом, які можна розглядати як дати останніх спостережень (відліт).

Усього було зустрінуто 8 видів пролітних соколоподібних: осоїд (Pernis apivorus) – 1, польовий лунь (Cyrcus cyaneus) – 2, яструб великий (Accipiter gentilis) – 2, яструб малий (A. nisus) – 28, зимняк (Buteo lagopus) – 3, звичайний канюк (B. buteo) – 74, малий підорлик (Aquila pomarina) – 5, звичайний боривітер (Falco tinnunculus) – 4. Загальна кількість птахів – 119 особин.

Польові дослідження було проведено завдяки спонсорській підтримці компанії «Baker Tilly», за що висловлюємо керівництву компанії нашу щиру подяку.

Логотип

Сергій Домашевський, Максим Гаврилюк,
Український центр досліджень хижих птахів

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гаврилюк М. Продовження досліджень осінньої міграції хижих птахів на Словечансько-Овруцькому кряжу в 2015 році. – Український центр досліджень хижих птахів. 11.10.2015. https://raptors.org.ua/838. Дата звернення: .

Позначено: , ,


Ви маєте увійти, щоб коментувати.