Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Заліт сапсана в Україну з Польщі та історія реінтродукції виду в Польщі

Наприкінці липня 2015 року до нас звернувся польський дослідник хижих птахів Janusz Sielicki – з Волині перестав надходити сигнал від передавача, яким був помічений у Польщі молодий сапсан (Falco peregrinus). Сокіл долетів 17 липня до лісового масиву поблизу с. Піща у Шацькому районі та загинув на цьому місці 18 або 19 липня.

Зважаючи на широке поширення в останні роки застосування передавачів для вивчення міграції хижих птахів, ситуація була для нас не новою. Завдяки клопотанню Ігоря Шидловського (Львівський національний університет), відвідати місце загибелі птаха погодився заступник директора з наукової роботи Шацького національного природного парку Василь Матейчик. Маючи точні координати, птаха вдалося досить легко відшукати. Зовнішніх ушкоджень він не мав, тож причина його загибелі залишилася невідомою. Молода самка сапсана була вирощена в пітомнику та випущена з передавачем 22 червня 2005 року на півночі Польщі в Ольштинському повіті у невеликому селищі. Вона здолала понад 300 км, долетівши до території України. Передавач із загиблого птаха найближчим часом буде передано польським колегам.

Сам по собі факт зальоту сапсана є доволі цікавим, але більше він привертає увагу до стану охорони цього птаха у сусідній Польщі.
На початку ХХ ст. сапсан був звичайним хижим птахом у Польщі. Драматичне скорочення чисельності, як і в інших країнах Європи, відбулося в 1950-ті роки. Останнє гніздо на території Польщі спостерігали у 1964 році. Невдовзі почалися експерименти щодо розведення цього птаха у неволі. Перші з них було здійснено наприкінці 1970-х, перше успішне гніздування сапсана в неволі було досягнуто в середині 1980-х років. Для цього використовували птахів з інших європейських країн. Програма реінтродукції сапсана у Польщі розпочалася в 1990 р., до неї було залучено птахів номінативного підвиду. Вона здійснювалася у лісових масивах та у великих містах (Варшава, Краків). Під егідою Міністерства навколишнього середовища та Координаційної ради з реінтродукції у Польщі було задіяно 5 центрів розведення сапсанів, а також інші установи. Протягом 1990-2009 рр. у природу було випущено близько 350 сапсанів. У 1998 р. сапсан вперше знову загніздився в Польщі – у Варшаві. З того часу кількість гніздових пар зростає. У 2005 році у місті гніздилось 10 пар, причому більшість птахів були вирощеними у неволі.
Реінтродукція сапсана у ліси йшла не так успішно. З 2010 р. цьому напрямку стали приділяти більше уваги, випускаючи сапсанів, вирощених також в інших країнах (Данія, Німеччина, Чехія, Словаччина та Австрія). Лише у 2011 році було випущено в природу 66 молодих птахів. Наполеглива праця врешті-решт мала успіх – у 2012 році, з перервою у майже 50 років, сапсани знову загніздилися в лісах Польщі. Пара зайняла старе гніздо орлана-білохвоста на півночі Польщі та успішно виростила трьох пташенят. У 2012 році у природу було випущено ще 77 молодих сапсанів, у 2014 році – 128. Цей успіх – один із прикладів вдалого повернення в природу виду, зниклого на певній території. Він став можливим завдяки існуванню групи ентузіастів, співпраці з орнітологами, державними органами влади та пошуку різних джерел фінансування. Безумовно, цей досвід може бути корисним не тільки для реінтродукції сапсана в інших регіонах, а й для збереження інших видів хижих птахів.

Користуючись нагодою, хочу подякувати Ігорю Шидловському та Василю Матейчику за активну участь у пошуку загиблого сапсана та Janusz Sielicki за надання інформації щодо програми реінтродукції сапсана в Польщі.

Більше про програму реінтродукції сапсана в Польщі можна почитати за посиланням: www.peregrinus.pl та на сторінці у Фейсбуці.

Відеосюжет про програму реінтродукції сапсана в Польщі можна подивитись за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=giO4r5ckdAM.

Максим Гаврилюк,
Український центр досліджень хижих птахів

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Заліт сапсана в Україну з Польщі та історія реінтродукції виду в Польщі. – Український центр досліджень хижих птахів. 18.10.2015. https://raptors.org.ua/840. Дата звернення: .


2 коментарі


  1. Сергей Домашевский :

    Неужто птицу после не вскрыли? была возможность добраться до причины гибели.

  2. Вернер Виктор :

    Интересно узнать причину гибели птицы. Вместе с этим приятно видеть, что хоть где-то недалеко от Украины работа ведется как надо и есть надежда, что и мы к этому придем.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.