Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

✦ Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації восени 2015 року

Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації восени 2015 року

Восени 2015 року нами було продовжено моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на місцях осінньої концентрації в районі Кременчуцького водосховища. З результатами обліків за попередні роки можна ознайомитись на нашому сайті (2009 рік, 2010 рік, 2011 рік, 2013 рік, 2014 рік).

Фото: 2-10 – А. Павлюк, решта – М. Борисенко

Обліки було проведено протягом вересня – листопада в основних місцях концентрації орланів – на рибгоспах, а також мілководних ділянках водосховища. Орланів рахували на ставках та прилеглих до них ділянках Кременчуцького водосховища: біля смт Іркліїв (Чорнобаївський район Черкаської області), біля с. Лозівок – Тубільці (Черкаський район), біля сіл Червона Слобода – Сагунівка (Черкаський район), біля сіл Липове – Бугаївка (Глобинський район Полтавської області); а також на мілководній ділянці водосховища в районі Липівського орнітологічного заказника.
Кількість обліків на ставках становила 1-3 за сезон. В Липівському заказнику підрахунок птахів проводили щодватижні, тому до таблиці включено максимальну кількість, зустрінуту протягом місяця. Всього було проведено 17 обліків, у них також брали участь студенти К. Лавріненко, І. Пуха, І. Шендер. З метою фотографування орланів ставки біля Ірклієва тричі відвідав А. Павлюк.

У порівнянні з минулими роками умови існування орланів на ставках погіршилися. Це пов’язано із занепадом ставкових господарств. Так, у 2015 році не експлуатувався один ставок площею декілька сотень гектарів біля с. Сагунівка, не зариблювали 4 ставки в районі сіл Липове – Бугаївка. Особливо відчутним протягом періоду наших досліджень є скорочення площ для розведення риби в останньому місці. Такі умови призводять до скорочення здобичі для орланів, та, як наслідок, до зменшення їх чисельності. Результати обліків наведено в таблиці:

Результати обліків орланів-білохвостів у районі Кременчуцького водосховища восени 2015 року

Місце / Місяць Вересень Жовтень Листопад
Липівський заказник 1 10 10
Ставки біля Ірклієва 2 67 56
Ставки в Глобинському районі Облік не проводився 32 Облік не проводився
Ставки між сс. Червона Слобода – Сагунівка Облік не проводився 4 3
Ставки між сс. Лозівок – Тубільці 7 14 Облік не проводився
Разом обліковано 10 127 69
Оцінка чисельності 20-30 150-180 130-160

Як і в минулі роки, чисельність орланів на ставках у вересні була низькою через те, що у цей період рівень води у них тільки починають знижувати. У жовтні – листопаді кількість білохвості на ставках була найвищою. Найбільше орланів, як і в минулі роки, було зустрінуто на ставках біля Ірклієва. Загалом чисельність цих хижаків на контрольних ділянках у 2015 році була близькою до минулорічної.

Максим Гаврилюк, Олександр Ілюха, Микола Борисенко, Український центр досліджень хижих птахів

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Ілюха О., Борисенко М. Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації восени 2015 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 16.12.2015. https://raptors.org.ua/855. Дата звернення: .

Позначено:



1 коментар


  1. Виктор :

    Всегда интересно почитать работы коллег, особенно если они ведутся регулярно и с таким количеством учтенных орланов, что каждый раз поражает. Увы, но у нас в Днепропетровской области не функционируют 2 рыбхоза (Самарский и Петриковский), на которых в основном и наблюдали орланов регулярно, хоть и в гораздо меньшем количестве нежели у вас. Также, уже 2-й год подряд полностью высыхает Булаховский лиман, что самым негативным образом отражается на численности орланов.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.