Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації восени 2015 року

Восени 2015 року нами було продовжено моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на місцях осінньої концентрації в районі Кременчуцького водосховища. З результатами обліків за попередні роки можна ознайомитись на нашому сайті (2009 рік, 2010 рік, 2011 рік, 2013 рік, 2014 рік).

Фото: 2-10 – А. Павлюк, решта – М. Борисенко

Обліки було проведено протягом вересня – листопада в основних місцях концентрації орланів – на рибгоспах, а також мілководних ділянках водосховища. Орланів рахували на ставках та прилеглих до них ділянках Кременчуцького водосховища: біля смт Іркліїв (Чорнобаївський район Черкаської області), біля с. Лозівок – Тубільці (Черкаський район), біля сіл Червона Слобода – Сагунівка (Черкаський район), біля сіл Липове – Бугаївка (Глобинський район Полтавської області); а також на мілководній ділянці водосховища в районі Липівського орнітологічного заказника.
Кількість обліків на ставках становила 1-3 за сезон. В Липівському заказнику підрахунок птахів проводили щодватижні, тому до таблиці включено максимальну кількість, зустрінуту протягом місяця. Всього було проведено 17 обліків, у них також брали участь студенти К. Лавріненко, І. Пуха, І. Шендер. З метою фотографування орланів ставки біля Ірклієва тричі відвідав А. Павлюк.

У порівнянні з минулими роками умови існування орланів на ставках погіршилися. Це пов’язано із занепадом ставкових господарств. Так, у 2015 році не експлуатувався один ставок площею декілька сотень гектарів біля с. Сагунівка, не зариблювали 4 ставки в районі сіл Липове – Бугаївка. Особливо відчутним протягом періоду наших досліджень є скорочення площ для розведення риби в останньому місці. Такі умови призводять до скорочення здобичі для орланів, та, як наслідок, до зменшення їх чисельності. Результати обліків наведено в таблиці:

Результати обліків орланів-білохвостів у районі Кременчуцького водосховища восени 2015 року

Місце / Місяць Вересень Жовтень Листопад
Липівський заказник 1 10 10
Ставки біля Ірклієва 2 67 56
Ставки в Глобинському районі Облік не проводився 32 Облік не проводився
Ставки між сс. Червона Слобода – Сагунівка Облік не проводився 4 3
Ставки між сс. Лозівок – Тубільці 7 14 Облік не проводився
Разом обліковано 10 127 69
Оцінка чисельності 20-30 150-180 130-160

Як і в минулі роки, чисельність орланів на ставках у вересні була низькою через те, що у цей період рівень води у них тільки починають знижувати. У жовтні – листопаді кількість білохвості на ставках була найвищою. Найбільше орланів, як і в минулі роки, було зустрінуто на ставках біля Ірклієва. Загалом чисельність цих хижаків на контрольних ділянках у 2015 році була близькою до минулорічної.

Максим Гаврилюк, Олександр Ілюха, Микола Борисенко, Український центр досліджень хижих птахів

Позначено:


1 коментар


  1. Виктор :

    Всегда интересно почитать работы коллег, особенно если они ведутся регулярно и с таким количеством учтенных орланов, что каждый раз поражает. Увы, но у нас в Днепропетровской области не функционируют 2 рыбхоза (Самарский и Петриковский), на которых в основном и наблюдали орланов регулярно, хоть и в гораздо меньшем количестве нежели у вас. Также, уже 2-й год подряд полностью высыхает Булаховский лиман, что самым негативным образом отражается на численности орланов.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.