Визначення відстані до хижого птаха за допомогою цифрової фотокамери. Методичні рекомендації

При пошуках гніздових ділянок хижих птахів часто необхідно визначити відстань від точки, де знаходиться спостерігач, до птаха, який прямує зі здобиччю до гнізда, або навпаки піднімається над гніздовою ділянкою, вирушаючи на охоту. На практиці для цього можна використати звичайний цифровий фотоапарат із довгофокусним об’єктивом.

Розмір одного й того самого об’єкта, відображеного на фотографічних знімках, можна виміряти в пікселях за допомогою простих безкоштовних редакторів комп’ютерних зображень, наприклад, FastStone Image Viewer. При цьому розмір об’єкта має лінійну залежність від фокусної відстані об’єктиву, а також від відстані до самого об’єкта. Тобто, при фіксованій, або одній і тій самій фокусній відстані (наприклад, максимальній) розмір об’єкта в пікселях буде мати лінійну залежність лише від відстані до об’єкту. Щоб отримати можливість визначати відстань до об’єкту з відомими фізичними розмірами потрібно завчасно обрахувати відповідний коефіцієнт перерахунку для камери та об’єктиву. Це можна зробити сфотографувавши, наприклад, метрову жердину з відстані 500 метрів та скориставшись формулою а). Отримавши коефіцієнт перерахунку, можна визначити відстань до птаха за формулою b), для цього тепер лише потрібно мати інформацію щодо його реальних розмірів.

Постає питання, який саме розмір птаха найзручніше використовувати для розрахунків. Наша практика визначення відстані до змієїдів у польоті показує, що найбільш надійним таким виміром є довжина тіла. Згідно літературних даних довжина тіла змієїда дорівнює в середньому 68-72 см. Але слід пам’ятати, що птах, як правило, не тримає голову витягнутою повністю вперед. Якщо змієїд летить у звичайному режимі, варто брати довжину тіла від кінчика дзьоба до кінчика хвоста дещо менше за середню – 65 см, що було підтверджено практично при перевірці та коригуванні попередньо отриманих значень відстані за допомогою GPS та інструментів програми Google Earth. Іноді під час територіальних конфліктів доводиться спостерігати своєрідний демонстраційний політ, коли змієїд намагається витягнути шию якомога далі вперед і дещо вгору (фото). В такому разі для розрахунків краще прийняти довжину тіла, збільшену до 70 см. Також, коли це можливо, варто враховувати фактори, що визначають вірогідність більшої чи меншої довжина тіла конкретного індивіду, наприклад, стать птаха.
Серед інших вимірів довжина тіла має наступні переваги: зазвичай відомі літературні дані, оскільки це стандартний вимір птаха; відносно велике значення, що зменшує похибку розрахунків; відносна сталість, на відміну від розмаху крил; можливість завдяки положенню крил чітко визначити орієнтацію птаха у просторі, перпендикулярну до осі погляду спостерігача.

Таким чином, на практиці, якщо ви спостерігаєте птаха, який щойно піднявся з вірогідної гніздової ділянки, вам варто зробити декілька знімків, намагаючись отримати зображення хижака чітко збоку. У випадку, коли дані про відстань необхідно отримати відразу, можна скористатися звичайною вимірювальною лінійкою, екраном цифрової камери, формулами e) та f) і калькулятором мобільного телефону. Для цього потрібно заздалегідь визначити коефіцієнт переходу з пікселів цифрового зображення в міліметри на екрані камери при фіксованому, зазвичай максимальному, збільшенні екрану.
Якщо коефіцієнт перерахунку був визначений для однієї фотокамери з фіксованою фокусною відстанню об’єктива, то можна отримати його і для іншої камери без фотографування об’єктів відомого фізичного розміру з відомої відстані. Треба лише сфотографувати один і той самий об’єкт з однієї відстані двома камерами та скористатися формулою c). Якщо при фотографуванні птаха була використана інша фокусна відстань об’єктива, нове її значення можна взяти з Exif отриманого цифрового зображення та підставити його для обчислення відстані у формулу d).

Невизначеність описаного вище методу потребує окремої оцінки і не повинна перевищувати 10%, але може бути зменшена в окремих випадках та за конкретних умов. При пошуках гніздових ділянок змієїдів в умовах Полісся викладений метод виявився ефективним в межах від 0.5 до декількох кілометрів, залежно від потужності оптики і роздільної здатності цифрової матриці.

Сподіваємось, що запропонований метод і наша інформація стануть в нагоді орнітологам при проведенні моніторингу хижих птахів та фауністичних досліджень.

Костянтин Письменний (Український центр досліджень хижих птахів)

Рекомендоване посилання:Письменний К. Визначення відстані до хижого птаха за допомогою цифрової фотокамери. Методичні рекомендації. – Український центр досліджень хижих птахів. 28.01.2016. https://raptors.org.ua/861. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.