Програма моніторингу популяцій хижих птахів України
Шановні орнітологи та любителі птахів!
Моніторинг за популяціями птахів є одним з пріоритетних напрямків досліджень у сучасній орнітології. Широкомасштабне його проведення можливе лише за умови кооперації багатьох його учасників. Такі роботи багато років здійснюються різноманітними організаціями, установами у багатьох Європейських країнах. Це дає можливість відстежувати динаміку чисельності популяцій хижих птахів, на основі об’єктивних даних планувати заходи охорони рідкісних видів.
Перші спроби організації моніторингу популяцій хижих птахів були здійснені в Україні у 1990-ті роки, коли окремі орнітологи брали участь у програмі моніторингу хижих птахів та сов Європи, яку координував університет м. Галле (Німеччина). Нині такі скоординовані роботи не ведуться. Це не дозволяє більш-менш точно оцінити чисельність гніздових популяцій хижих птахів, відстежувати їхній тренд, спостерігати за змінами в успішності гніздування, ефективно організовувати заходи щодо охорони окремих видів.
Український центр досліджень хижих птахів запрошує усіх, хто займається польовими дослідженнями, взяти посильну участь у програмі моніторингу популяцій хижих птахів України.
Мета програми: створення системи моніторингу гніздових популяцій денних хижих птахів та сов України.
Об’єкт програми: динаміка чисельності популяцій денних хижих птахів та сов України, особливо рідкісних видів.
Завдання:
1) формування мережі моніторингових ділянок у різних регіонах України;
2) стеження за динамікою чисельності гніздових популяцій хижих птахів України;
3) моніторинг успішності гніздування популяцій хижих птахів.
Участь у програмі:
1) брати участь у програмі моніторингу можуть усі бажаючі;
2) участь у програмі здійснюються на безоплатній основі, усі необхідні витрати покриваються учасниками;
3) Український центр досліджень хижих птахів у окремих випадках може надавати фінансову допомогу для проведення моніторингу;
4) відповідальність за достовірність зібраного матеріалу несуть її учасники;
5) Український центр досліджень хижих птахів забезпечує методичними матеріалами для моніторингових досліджень, щорічно інформує усіх учасників про її хід та результати;
6) учасники програми щороку до 1 жовтня надсилають звіт національному координатору програми;
7) Український центр досліджень хижих птахів забезпечує ведення бази даних моніторингу, узагальнення результатів та використання відповідно до Умов використання даних;
8) надсилання даних з результатами моніторингу учасниками до Українського центру досліджень хижих птахів автоматично означає про погодження з Умовами використання даних.
Умови використання даних:
1. Усі дані, зібрані у ході виконання програми моніторингу популяцій хижих птахів України накопичуються у базі даних Українського центру досліджень хижих птахів.
2. Результати досліджень узагальнюються у щорічному звіті, який надсилається усім учасникам програми.
3. Використання результатів програми без погодження з Українським центром досліджень хижих птахів забороняється.
Отримані Українським центром досліджень хижих птахів дані можуть бути використані для публікації тільки за таких умов:
1. Посилання на програму моніторингу популяцій хижих птахів під егідою Українського центру досліджень хижих птахів є обов’язковим;
2. Автор може одноосібно опублікувати результати досліджень без погодження будь з ким, якщо він є єдиним, хто зібрав увесь матеріал.
3. У випадку, якщо у публікації використовуються дані, зібрані іншими учасниками:
• якщо доля матеріалу кожного іншого автора не перевищує 10%, його прізвище згадується у публікації у розділі «Подяки»;
• якщо доля матеріалу кожного іншого автора становить більше 10%, вони включаються у співавтори публікації у порядку зменшення долі їхнього матеріалу. Автор статті перед публікацію матеріалів узгоджує її текст із усіма співавторами.
Програма моніторингу передбачає участь у декількох варіантах, в залежності від можливостей та індивідуальних уподобань учасників:
1. Щорічний моніторинг усіх видів денних хижих птахів та сов на обраній моніторинговій ділянці.
2. Щорічний моніторинг лише окремих видів хижих птахів на обраній моніторинговій ділянці.
3. Моніторинг окремих гніздових територій без закладання моніторингової ділянки.
4. Попутний збір даних про успішність гніздування окремих хижих птахів під час проведення інших досліджень.
Запрошуємо Вас до участі у програмі моніторингу!
Результати моніторингу потрібно надсилати, заповнивши форму, яка буде оприлюднена пізніше.
Контактна адреса: mon@raptors.org.ua
Максим Гаврилюк
Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Програма моніторингу популяцій хижих птахів України. – Український центр досліджень хижих птахів. 30.04.2009. https://raptors.org.ua/98. Дата звернення: .
19 коментарів
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
Ястреб тетеревятник – Птенцы (2) окольцевал кольцами № F000003 и F000005 Cкоро покинут гнездо .
Канюк обыкновенный – Найдено 2 гнезда с птенцами 4 и 5
Есть фото !
если это кому то интересно звоните :80983968807
Днепропетровская область
Сегодня обошел один загородный лесной участок (окрестности п.Доманинцы)-эт недалеко, сразу за городом так эт что пока мое самое доступное место наблюдений, Ранее поздней осенью (после первых заморозков и когда полностью опало листья) я его обшарил и нашел 8 крупных гнезд, из них весной 2 были заняты канюками, остальные не проверял, а то ходить много надобно, а времени небыло. Сегодня на этой территории видел молодого летающего канюка, двох молодых воронов, 3 серых совы (ранее наблюдал пару этих птиц), ну и кучу другой мелкой птицы и живности. Рядышком поля где видел фазанов, зайцев – так что питаться есть чем. Видел также хищника поменьше – недалеко от меня сцапал синицу и чухнул – было быстро я сам не успел сообразить что к чему.
Наблюдал скопу 25 июля около с.Гусавка Менского р-на Черниг. обл. на р.Десна.
После этого больше ее там не встречал, хотя был там около пяти раз.
Спостерігав на території Томилівського лісництва на площі в 30 га 4пари яструба великого (Accipiter gentilis). В двох гніздах було 2 пташенят. у 3-х троє. Всі гнізда були розміщені на соснах. Крім того у цьому ж лісництві було виявлено 4 гнізда звичайного канюка (Buteo buteo) всі на вільхах.
В двух защитных лесополосах северных окрестностей Одессы обнаружены три гнезда кобчиков (яиц на данный момент ещё нет), одно гнездо обыкновенной пустельги (6 яиц) и два гнезда ушастой совы. Также постоянно наблюдаются три токующих самца сплюшки и пара домовых сычей, но гнёзда их не найдены.
Спостерігаю за двома гніздами Яструба Великого , у кожному по 4 яйця (станом на 12.05.2011р)Шукаю гнізда Канюків . Прошу по можливості поділитись кільцями для кільцювання !!! Звязок з центром кільцювання результатів не дав !Полуда мовчить , а жалко , можливо результат був би !
Анатолій є кільця можу поділитися але потрібно теж звязатися з Полудою.Напиши свою адресу.
В промзоне г. Одессы найдена колония кобчиков, состоящая из 9 пар, ещё 3 пары гнездятся неподалёку.
Повідомлення для Ігора Борода : 53070 вул.Першотравнева 23 с.Широке Криворізького р-ну Дніпропетровської обл досвід кільцювання не великий , але Є!тел:0983968807. ПЕРЕСИЛКУ ТА ІНШІ ВИТРАТИ БЕРУ НА СЕБЕ
15 км східніше м.Кривий Ріг
1.Сова вухата знайшов гніздо з кладкою 6 яєць дорослий птах насиджуючи підпустив майже впритул ( старе гніздо сірої ворони)
2.Боривітер звичайний гніздо з якого злетів дорослий птах не перевіряв поки ,що вирішив пізніше перевірю Щоб не відлякати.(минулого року поруч успішно відгніздились пара боривітрів вилетіли 5 пташенят)
3. Підсоколик великий -пара тримається довгий час поруч з гніздом крука впевнений в гніздуванні !гніздо цьго річне ,в 50 кроках майже розвалене минулорічне гніздо де відгніздились підсоколики.
4 Лунь болотяний – відловлює пташенят куликів і систематично носить в зарості очерету впевнений годує малечу!
5 Канюк звичайний – вичіслив шляхом спостережень 3 зайнятих гнізда поки ,що не перевіряв , краще відкладу на пару тижнів.
Хмельницька обл. Летичівський р-н (західна частина).
На сьогодні (13.05) вже виявлені:
Канюк – 6 гнізд та ще 4 територіальні пари.
Яструб великий – 1 пара.
Яструб малий – 1 пара.
Підорлк малий – 2 пари.
Шуліка чорний – 1 пара.
Лунь очеретяний – 2 пари (але ще не був на риборозплідних ставах, де гніздується щороку понад 10 пар).
Сова вухата – 2 гнізда та 3 територіальні пари.
У м.Хмельницький – 2 пари боривітра звичайного.
У Томилівському лісництві виявлено: 9 гнізд яструба великого (7 на сосні. 2 на вільсі), 10 гнізд канюка звичайного (2 на сосні, 7 на вільсі, 1 на осокорі). У дендропарку Олександрія гніздо яструба великого на клені. У Гайковському лісі гніздо яструба великого на липі і канюка звичайного на липі. На строві кохання гніздо яструба великого на осиці В урочищі Голендерня гніздо канюка звичайного на вільсі. Поблизу залізничної дороги в межах населених пунктів Гай, Вільна Тарасівка. Біла Церква виявлено 3 гнізда канюка звичайного (1 на осокорі, 2 на дубі). 1 гніздо яструба великого на дубі, 1 гніздо на дубі, поблизу якого літав осоїд (типової морфи). Три пари канюків звичайних мають гнізда у межах Білоцерківського лізгоспу (1 на в`язі, 2 на дубі). На території Білоцерківського рибгоспу має гніздо 1 пара луня болотяного, гніздування другої пари потребує підтвердження. В околицях села Піщане на рибничих ставах гніздиться болотяний лунь, в околицях с. Блощинці на р. Узин гніздиться болотяний лунь. Також часто бачу самців цього виду в межах болотних угідь неподаплік Сухоліського лісчництва і міста узин і поблизу с. Тарасівка. Спостереження проводились в межах окремсих ділянок Білоцерківського району. У Кагарлицькому районі виявлено дві пари чегликів, обоє у крукових гніздах на ЛЕП, а також гніздову пару болотяного луня неподалік с. Пивці. Покищо відомо. що птахи сидять на гніздах чи біля них. У найближчий час будуть результати по кількісному складу пташенят і по деяких інших пізньогніздових видах чи видах. що я ще не перевіряв (чорний шуліка. луговий лунь. боривітер звичайний,осоїд. підсоколик великий).
24.05.11. 12год.Поблизу с.Грубське 2 малі підорликі.Птахи сиділи на полі в 50-60м.від дороги,підпустили на туж відстаь.Спостерігав з авто.Над лісом поблизу с.Струцівка ширяли пара канюків.(Коростишівський р-н.Житомирська обл).
В окрестностях Одессы найдены:
– три гнезда ушастых сов (в одном – двухнедельные птенцы, ещё в одном – два яйца)
– два гнезда сплюшек: в одном лежит пять яиц сплюшки, и одно – кобчика, во втором – вместе с яйцами сплюшек – три яйца скворцов
– 12 гнёзд кобчиков, в доступных для наблюдения уже есть яйца
– три гнезда пустельги обыкновенной, одно – разорено врановыми
– гнездо чеглоков. Недоступно.
– гнездо домовых сычей.
12.06.2011р 15 км на схід від Кривого Рогу
– Боривітер звичайний знайдено гніздо з свіжою кладкою (3яйця)
– Яструб великий: пташенята виросли і з дня на день залишуть гніздо.
Канюк звичайний :в гнізді ще яйця (2)і пташеня(1)
Анатолію Сальніку.Вислані обручки на початку місяця.Чи отримали Ви їх? За відповідь буду дуже вдячний.
14.07.11р.18год.Два молоді малі підорлики трималися на свіже переораному полі разом із зграєю (8)круків.Поблизу сосново-дубовий ліс,яри,а на пд.р.Тетерів.Правий беріг річки лісистий,єзаболочені місця.Пн.околиця х.Високий Камінь,Коростишівський р-н.,Житомирська обл.
17.06.12.Змієїд полював на узліссі поблизу с.Єлізаветівка.14год.18.06.Поблизу с.Козак у пд.напрямку пролітав орел-карлик світлої морфи.11год.Спекотна погода.
23.07.12.10год.Над лісом поблизу с.Теснівка ширяли канюк та малий підорлик.Канюк час від часу атакував орла.Погода
ясна,+23,пн-сх.помірний вітер.