Рятування боривітра в містах
Боривітер звичайний (Falco tinnunculus) – гніздовий птах всієї території України, поширений у різноманітних ландшафтних зонах, але селиться переважно там, де є відкриті простори і деревна рослинність (Зубаровський, 1977). Найчастіше гніздиться на узліссях та в лісосмугах. Протягом останніх десятиліть боривітер почав активно заселяти міста України. Нині у Львові гніздиться 28 пар (Бокотей, Дзюбенко, 2008), Києві – 60–65 пар (Домашевский, 2012), Одесі – 25–30 пар (повід. П.С. Панченко), Дніпрі – не менше 50 пар (повід. О.Л. Пономаренко), Кривому Розі – 50–100 пар (повід. В.І. Стригунова), Симферополі – не менше 70 пар (повід. С.П. Прокопенко), Черкасах – близько 10 пар (Гаврилюк М.Н.), Луганську – 40-50 пар (Ветров, 2015). Багато орнітологів протягом останнього десятиліття відмічають суттєве зростання чисельності виду у містах. Наприклад, у Львові, Луганську та Києві майже вдвічі (Ветров, 2015). У містах найчастіше влаштовують гнізда на технічних поверхах багатоповерхівок або інших нішах висоток. Унаслідок зростання чисельності боривітра звичайного у містах почастішали випадки потрапляння молодих птахів до людей. Наш матеріал покликаний дати відповідь на питання:
«Що робити, якщо вам до рук потрапив боривітер?»
Ідентифікація
Боривітер звичайний – сокіл невеликого розміру (менший за голуба). Маса тіла 160–230 г, довжина тіла 33–39 см, розмах крил 65–80 см. Зверху птах іржасто-рудий, з темними плямами; низ тіла вохристий, з бурими плямами. Наявні «вуса» (див. більше фото на нашому сайті). Звуки: дзвінке «кліі – клі – клі» (Фесенко, Бокотей, 2012).
Відлов птаха
Якщо вам потрібно спіймати птаха (наприклад, травмованого або виснаженого) у природі, необхідно підходити до нього повільно, не роблячи різких рухів. Крім того, звертайте увагу, з якого боку дме вітер – не давайте можливості соколу повернутися грудьми до вітру, інакше йому легше буде злетіти. Хапати руками птаха потрібно обережно, оскільки він дуже тендітний. Відлов краще здійснювати у перчатках.
Що робити, якщо до вас потрапив боривітер?
Зробіть огляд птаха. Для цього сокола беруть в руки, фіксуючи його між долонею і великим пальцем. Під час огляду звертають увагу на пошкодження кісток крил, пір’я, шкіри, наявності паразитів, а також на нарости в ротовій порожнині та виділення з ніздрів. Якщо є якісь відхилення від норми, краще звернутись до ветеринара.
Якщо з птахом все добре, його якнайшвидше треба повернути на місце, де його знайшли. Найчастіше до рук людини потрапляють молоді птахи, які погано літають. Люди у прагненні «допомогти бідній пташці» забирають сокольця додому. Це типова помилка. Якщо повернути боривітра на місце, де він був виявлений, батьки продовжать його годувати і невдовзі він стане самостійним. Пам’ятайте – навіть найкращий догляд з боку людини ніколи не замінить птахові турботу батьків. Для повернення птаха оберіть безпечне місце – будівлю або дерево, де соколу буде зручно сидіти і його не зможуть легко дістати коти.
Не можна повертати будь-куди лише молодих птахів, які вкриті білим пуховим вбранням. Таких боривітрів треба повертати або безпосередньо до гнізда (якщо відоме місце його розташування), або вигодовувати до більш старшого віку, після чого відпускати.
Що потрібно для успішного вигодовування і утримання боривітра?
У цілому ці сокольці невибагливі в утриманні, тому вигодовування їх не складає серйозної проблеми.
• Вимоги до приміщення. Мінімальний розмір приміщення, в якому утримують боривітра повинний бути таким, щоб він міг легко перелітати з присади на присаду, при цьому не торкаючись крилами або хвостом стінок. В умовах міста для цього вам прийдеться віддати соколу кімнату (або її частину), балкон або інше приміщення. Довго утримувати птаха у коробці (ящику) неприпустимо.
• Годування. Боривітер – хижий птах, у природі споживає переважно мишоподібних гризунів, ящірок та великих комах. Тому годувати його потрібно свіжим м’ясом. Ідеально підійдуть миші та перепілки. Годування курячим м’ясом допускається протягом першої доби, поки ви не знайдете необхідний корм. Його можна замовити у людей, які розводять та утримують різних тварин. Краще замовити корм відразу на декілька днів (або і більше), його розділяють порціями і кладуть до морозильної камери. Годувати треба теплим кормом. Тому під час годування однією порцією дістаєте з холодильника для відтавання наступну. Можна годувати також курчатами – на інкубаторах їх вибраковують сотнями. Однак курчата не можуть бути постійним кормом, оскільки якість корму в цьому випадку далека від ідеальної. Можна давати мишей, спійманих мишоловкою. Але у цьому разі можна нагодувати мишею, яка перед цим з’їла отруту. Тому краще точно знати походження їжі та не експериментувати. Під час годування їжу нарізають шматочками або дають цілою. Пам’ятайте, що боривітру не треба давати чисте м’ясо, він обов’язково повинен споживати разом з ним кістки, шерсть або пір’я своїх жертв. Це необхідна умова для нормального функціонування їхньої травної системи. Неперетравлені рештки боривітер відригує у вигляді погадок – щільні округлої форми грудки шерсті або пір’я з кістками.
Для того, щоб зрозуміти, чи добре ви годуєте боривітра, слідкуйте за його екскрементами. Вони повинні бути двох кольорів, як чорно-біла фотографія. Будь-який інший колір повинен вас насторожити. Причин може бути багато, аналізуйте самостійно. Можливо, ви купили нову порцію перепілок, яких годували іншим кормом.
У приміщенні, де ви тримаєте боривітра, постійно повинна бути вода. Причому в такому посуді, щоб соколець міг і попити і покупатися, якщо захоче. Ідеально щось пласке і важке, щоб птах не перевертав посудину з водою. Воду замінюють кожного дня.
• Розташування присад. У приміщенні, де ви утримуєте боривітра, обов’язково мають бути присади. Для цього краще використовувати гілки дерев. Вони повинні бути розміщені на різних рівнях. По мірі дорослішання, птах буде залітати на вищі присади, нижчі при цьому можна прибирати.
• Гігієна. Як тільки соколець звикне до нового приміщення, він буде проводити багато часу на улюбленій присаді. Під нею краще постелити клейонку, на яку шар газет. Для того, щоб газети не розліталися, їх можна закріпити чимось важким або прищіпками. По мірі забруднення газет, їх прибирають та настилають свіжі.
• Відносини з птахом. Якщо птах не мав переламів або інших серйозних ушкоджень, його необхідно буде скоро відпустити. Для цього контакти з людиною потрібно мінімізувати. Не потрібно привчати його сідати на руку та звикати до людини в цілому. Під час годування поступово, як це роблять батьки в природі, давати спочатку невеликі шматки здобичі, потім – більші, щоб молодий птах вчився розривати здобич, потім – цілу мишу, а потім – живу мишу.
Якщо птаха необхідно залишити в неволі назавжди, поступово приручайте його сідати на руку або переходити на руку з присади. У цілому, боривітри дуже швидко звикають до людини і можуть принести чимало задоволення під час спілкування з ними.
• Випуск у природу. У природі молоді боривітри після вильоту перші пару тижнів повертаються до свого гнізда, де ночують. Пробують самостійно полювати, проте батьки періодично дають їм їжу, поки остаточно не сформуються навички полювання. Тому відпускати птаха «у чисте небо» не можна. Це треба робити поступово. Якщо ви тримали боривітра у частині кімнати, необхідно збільшити площу його утримання, щоб він міг тренуватися літати. Після цього можна відкрити вікно. Цілком можливо, що птах деякий час буде навідуватись до вашого балкона, тому у вас повинен бути напоготові корм.
• Типові помилки. Утримання в тісному приміщенні. Це призводить до того, що обламуються першорядні махові крила і стернові на хвості. У такому разі птаха прийдеться залишити у неволі до наступного линяння. Крім того, він буде мати жалюгідний вигляд і вам просто соромно буде його комусь показати.
Неправильне годування. Наприклад, курятиною. Боривітер може вирости, але якість оперення не буде давати можливість літати. У певний момент пір’я може повипадати або легко поламатися. У випадку випуску птаха у природу, ви цього не побачите, але птах буде приречений на голодну смерть.
Наостанок пам’ятайте – якщо ви берете птаха в руки, з цієї хвилини ви несете за нього відповідальність. Не шукайте «доброго дядю» в зоопарку або на станції юннатів, який візьме у вас птаха для вигодовування. Візьміть цю відповідальність на себе, якщо ви дійсно хочете врятувати ще одного дикого птаха.
Бажаємо вам успіхів!
Сергій Гладкевич, Максим Гаврилюк,
спеціально для сайту Українського центру досліджень хижих птахів
Література
Бокотей А. А., Дзюбенко Н. В. Поширення та динаміка чисельності денних хижих птахів у м. Львові // Новітні дослідження соколоподібних та сов. Матер. ІІІ Міжнар. наук. конф. «Хижі птахи України», м. Кривий Ріг, 24−25 жовтня 2008 р. − Кривий Ріг, 2008. − С. 33−38.
Ветров В. В. О численности городских группировок обыкновенной пустельги в Украине на примере города Луганска // XIV Международная орнитологическая конференция Северной Евразии (Алматы, 18-24 августа 2015 г.). I. Тезисы. – Алматы, 2015. – С. 105-106.
Домашевский С. В. Видовой состав и численность дневных хищных птиц, гнездящихся в г. Киеве // Хищные птицы в динамической среде третьего тысячелетия: Тр. VI Междунар. конф. По соколообразным и совам Северной Евразии, г. Кривой Рог, 27–30 сентября 2012 г. – Кривой Рог: Изд. ФЛ-П Чернявский Д.А., 2012. – С. 542-544.
Зубаровський В. М. Фауна України. Т. 5. Птахи. Вип. 2. – К.:Наук. думка, 1977. – 322 с.
Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. − К., 2002. − 416 с.
Рекомендоване посилання:Гладкевич С., Гаврилюк М. Рятування боривітра в містах. – Український центр досліджень хижих птахів. 17.07.2018. https://raptors.org.ua/1246. Дата звернення: .
2 коментарі
Ви маєте увійти, щоб коментувати.
у львові тільки на левандівці 15 пар було в миинулих роках. ыншы р-н я не рахував навіть в. в екоцентр на кубанську в минулому році принесли тільки 15-20 молодих птахів це що я бачив. так що я думаю по самому львові більше 50 пар
Добрый день, нашла около месяца назад слетка иволги. Сначал ел хорошо и быстро пошел в рост. Кормление было такое: дождевые черви, личинки майских червей, фрукты, козий творог. Начали покупать ему зоофобус, стал хуже кушать, хуже летать, не чирикает. А сегодня (03.08.19) перестал брать еду и очень слабый: валится на бок, еле сидит. Подскажите, что можно сделать? Планировалось подкормить его и выпустить на волю, но он умирает.