Другий етап обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 років
Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС ми проводимо з 2008 року. Оскільки основна увага під час таких робіт приділяється орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), тому обстежуються перш за все незамерзлі ділянки водойм. До таких місць належали ділянки річок Прип’ять (лівий і правий береги, до місця впадіння у р. Дніпро), Уж (гирлова частина та окремі місця вздовж течії), Несвіч (біля відселеного с. Городчан), а також меліоративні канали. Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.
Перший етап обліків взимку 2018/2019 рр. було проведено нами 17-20 грудня 2018 року. Другий етап обліків було проведено з 21 до 24 січня 2019 року.
На початку обліків висота снігового покриву сягала 15-20 см. Температура повітря вночі була до -14°С, вдень до – 7°С. Але 23 січня почалися сильні снігопади, сніговий покрив збільшився до 30 см. Хуртовини заважали пересуватися автомобілем і проводити в цей день обліки.
Під час обліків річка Прип’ять була вкрита кригою, тому орланів тут не спостерігали. Нами було виявлено місце в долині Прип’яті, де вовки вполювали дикого кабана. На залишках тварини трималося 4 орлани. Іншим місцем концентрації орланів була меліорована ділянка на р. Несвіч із шлюзом, де спостерігали 6 птахів. На правому березі Прип’яті та її притоках відмічено лише одного птаха. Місць вдалого полювання вовків тут виявлено не було. Реєстрації більшості орланів відбулися в долині р. Прип’ять. У цей час вже спостерігали шлюбні польоти орланів біля місць їх гніздування.
Всього нами було зустрінуто 18 орланів-білохвостів. Серед них – 8 дорослих, 6 – молодих, вік ще двох птахів не вдалося встановити через велику відстань. Така ж чисельність птахів була відмічена в середині грудня 2018 року.
Серед інших хижих птахів також був зустрінутий яструб великий (Accipiter gentilis) – доросла самка в м. Чорнобиль полювала на сизих голубів (Columba livia).
Серед птахів, що занесені до Червоної книги України, були також зустрінуті: орябок (Bonasa bonasia), тетерук (Lyrurus tetrix) та сорокопуд сірий (Lanius excubitor).
Ми щиро вдячні компанії «Бейкер Тіллі Україна» («Baker Tilly Ukraine»), яка фінансово підтримала проведення наших польових досліджень у зоні відчуження.
Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Станіслав Гуменюк (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник), Iгор Чижевський (ДСНВП «Чернобильский радіоекологічний центр»).
Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гуменюк С., Чижевський I. Другий етап обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 років. – Український центр досліджень хижих птахів. 31.01.2019. https://raptors.org.ua/1372. Дата звернення: .
Позначено: Baker Tilly Ukraine, Зимові обліки орланів у ЧЗВ
Ви маєте увійти, щоб коментувати.