Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

✦ Третій етап зимових обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 років

Третій етап зимових обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 років

Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС (ЗВЧАС) ми проводимо з 2008 року. У даному матеріалі представлено результати третього циклу обліку хижих птахів протягом зими 2018/2019 рр. З результатами обліків за грудень та січень можна ознайомитись на нашому сайті.

Обліки було проведено с 11 по 14 лютого 2019 року. Як і раніше, нами було охоплено дослідженнями велику частину території ЗВЧАС. Оскільки основна увага під час наших робіт приділялася орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), обстежували перш за все незамерзлі ділянки водойм (річки Прип’ять, Уж, Несвіч, а також меліоративні канали). Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.

На початку обліків висота снігового покриву сягала 0-7 см. Температура повітря вночі становила від 0 до +2ºС, вдень до +4ºС. 12 лютого почалося потепління, в ранкові години був туман і падав дощ, видимість сягала до 500 м. Вдень видимість була на декілька кілометрів. 13 лютого погода була вітряна, але повітря було чисте. 14 лютого знову був туман, що не давало можливості безперешкодно спостерігати за птахами. Під час обліків річка Прип’ять була вкрита кригою, але з’явилися великі ополонки, на яких була відмічена невелика зграйка качок (крижні, чирянка мала, крех великий).

У долині Прип’яті (лівий берег), було нараховано 28 орланів. На правому березі Прип’яті та на її притоках птахів не відмічено. Як і раніше, реєстрації орланів відбулися в долині р. Прип’ять. Серед зустрінутих орланів-білохвостів 5 дорослих та 23 – молодих. Нам не вдалося виявити рештки звіра, якого вполювали вовки. Але було зрозуміло, що таке велике скупчення птахів сформувалось завдяки наявності загиблої тварини, де орлани могли знайти поживу.
Серед інших хижих птахів також були зустрінуті: канюк звичайний (Buteo buteo), який відпочивав на дереві біля річки Прип’ять, а також у с. Глинка. Один зимняк (Buteo lagopus) у с. Лубянки.

У цілому, ми припускаємо, що в зимовий період 2018-2019 рр. на території зони відчуження зимувало 35-40 орланів-білохвостів.
Серед птахів, що занесені до Червоної книги України, були також зустрінуті тетерук (Lyrurus tetrix) та сорокопуд сірий (Lanius excubitor).

Ми щиро вдячні компанії «Бейкер Тіллі Україна» («Baker Tilly Ukraine»), яка фінансово підтримала проведення наших польових досліджень у зоні відчуження.

Логотип

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Станіслав Гуменюк (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник).

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Гуменюк С. Третій етап зимових обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 років. – Український центр досліджень хижих птахів. 24.02.2019. https://raptors.org.ua/1380. Дата звернення: .

Позначено: ,


Ви маєте увійти, щоб коментувати.