Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Зимові обліки орлана-білохвоста на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника (третій етап, лютий 2020 р.)

У лютому 2020 року ми продовжили зимовий моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) в Зоні відчуження Чорнобильської АЕС, який почали ще взимку 2008-2009 рр. та здійснюємо практично щороку. Взимку 2019/2020 рр. перший та другий етапи обліків було проведено 16-19 грудня 2019 та 8-10 січня 2020.

Третій етап зимових обліків було проведено з 3 по 5 лютого 2020 року. Як і раніше, ми обстежували лівий берег Прип’яті, а також прикордонну територію з Білоруссю в районі р. Несвіч. На правому березі Прип’яті обліки проводили на відкритих і заболочених територіях. Як протягом грудня – січня, так і в лютому погода була весняною, температура сягала до + 5°С, сніговий покрив був відсутній. Крига на всіх водоймах також не сформувалась. Ймовірно, тому не було виявлено концентрацій птахів, оскільки орлани були рівномірно розподілені по всій території досліджень.

Найбільшу чисельність птахів спостерігали в долині Прип’яті – 6 особин, також 5 особин відмітили на р. Несвіч. Не було виявлено місць вдалого полювання вовків, де зазвичай біля останків вбитих тварин збираються великі пернаті хижаки. Всього нами було обліковано 18 орланів.
Чисельність інших хижих птахів також була низькою – зустріли 3 звичайних канюка (Buteo buteo), яструба великого (Accipiter gentilis) та яструба малого (Accipiter nisus).

У результаті проведених досліджень ми припускаємо, що зимою 2019/2020 рр. на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника зимувало 23-27 орланів-білохвостів. Цей показник набагато менший, ніж у минулі роки. Скоріше за все, це пов’язано з аномально теплою зимою, тому частина орланів для зимівлі обрала інші території. Попри невелику кількість виявлених орланів, дані обліки є важливими для моніторингу зимуючої популяції цих птахів за різних погодних умов.

Серед інших червонокнижних видів були зустрінуті тетерук (Lyrurus tetrix) та орябок (Bonasa bonasia).

Ми щиро вдячні компанії «Бейкер Тіллі Україна» («Baker Tilly Ukraine»), яка фінансово підтримала проведення наших польових досліджень у зоні відчуження.

Логотип

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів), Сергій Обрізан, Сергій Жила (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник).

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Обрізан С., Жила С. Зимові обліки орлана-білохвоста на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника (третій етап, лютий 2020 р.). – Український центр досліджень хижих птахів. 29.02.2020. https://raptors.org.ua/1897. Дата звернення: .

Позначено: ,


Ви маєте увійти, щоб коментувати.