Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Середньозимові обліки в Середньому Придніпровʼї в 2012 році

У січні 2012 р. були проведені традиційні середньозимові обліки водно-болотних птахів. Попутно був зібраний матеріал щодо соколоподібних, який представлений у даній статті.

Матеріал був зібраний у період з 22 до 28 січня 2012 р. У районі Канівської ГЕС обліки проводили В. Грищенко та Є. Яблоновська-Грищенко: обстежували ділянку русла нижче ГЕС протяжністю бл. 15 км. М. Борисенко, М. Гаврилюк та О. Ілюха в Черкаському районі обстежили доступні ділянки русла Дніпра від гирла р. Рось до м. Черкаси та очисні споруди, а також ділянку русла нижче Кременчуцької ГЕС.

Фото М.М. Борисенко

Погодні умови грудня 2011 – січня 2012 рр. були теплими, лід був відсутній навіть на невеликих водоймах. Похолодання розпочалося 14 січня, на початку проведення обліків Кременчуцьке водосховище переважно вкрилося кригою, вільним від льоду було русло від Канівської ГЕС до м. Черкаси. На результати обліку вплинули снігопади, які знижували видимість.

Оскільки на початку третьої декади січня залишались великі незамерзлі ділянки, концентрації орланів-білохвостів (Haliaeetus allbicilla) не відмічено. Зокрема, нижче Канівської ГЕС зустрінуто 15 ос., від Росі до Черкас – 7 ос., у районі очисних м. Черкаси – 2 ос., нижче Кременчуцької ГЕС – 4 ос., разом 31 орлан. Проте вже наприкінці третьої декади січня лише в районі Канівського заповідника при повторному обліку спостерігали 29 птахів, що є максимальною кількістю орланів, зустрінутих на даній ділянці протягом понад 20 років спостереження. Безумовно, така висока чисельність обумовлена замерзанням водойм та концентрацією птахів на незамерзлих ділянках. У цілому серед орланів домінували молоді птахи, які склали близько 76%.

Серед інших соколоподібних під час обліків найбільш багаточисельним був канюк (Buteo buteo) – 15 ос.; зустрінуто також 3 зимняка (Buteo lagopus), 3 яструба малих (Accipiter nisus), 3 луня польових (Circus cyaneus) та 2 підсоколика малих (Falco columbarius). Відносна чисельність канюка на контрольних ділянках вздовж агроландшафтів склала 2,6 ос./10 км маршруту, що було вище, ніж взимку 2011 р., але менше, ніж в 2009 р.

М. Гаврилюк

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Середньозимові обліки в Середньому Придніпровʼї в 2012 році. – Український центр досліджень хижих птахів. 03.02.2012. https://raptors.org.ua/442. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.