Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Унікальний випадок гніздування сови вухатої на землі

Як відомо, сова вухата (Asio otus) у період гніздування тісно пов’язана із деревною рослинністю, де влаштовує кладку у старих гніздах воронових або хижих птахів (Пукинский, 1977). В Європі та Північній Америці відомі поодинокі випадки гніздування сови вухатої на землі (Glue, 1977; Maples et al., 1995). У 2020 році нами було виявлено унікальний випадок гніздування цього виду на землі в Херсонській області.

У регіоні досліджень (Бериславський район Херсонської області) сова вухата є звичайним гніздовим видом. Гніздовим біотопом виду є лісосмуги, розташовані серед полів із невеликими залишками цілинних ділянок степової рослинності. Спеціально вивченням цього виду ми не займаємося, проте нами було знайдено 7 гнізд цього виду. Всі вони були влаштовані в старих гніздах воронових птахів (більшість – у гніздах сорок).

27.05.2020 року біля с. Раківка (Бериславський район) нами було виявлено гніздо вухатої сови, влаштоване на землі. Сови загніздились на дні балки, оточеної полями. У нижній частині балка мала нерозорану смугу степової рослинності шириною 50-100 м. Гніздо було влаштовано на дні невеликої канави глибиною близько 40-50 см, яка залишилася від старого каналу зрошення. Гніздо було розташовано серед густої трав’янистої рослинності висотою 40-50. Зокрема, біля нього зростали лопухи, які своїм листям повністю прикривали гніздо зверху та з боків. На момент виявлення самка насиджувала повну кладку, що нараховувала 7 яєць. Вони лежали на землі у невеликому заглибленні, утвореному від тіла самки серед невеликої кількості залишків сухої трав’янистої рослинності.

Для подальших досліджень, біля гнізда було встановлено відеокамеру Panasonic HC-VXF990. Відео, відзняті під час спостережень, можна переглянути за наступними посиланнями:

Самка у гнізді
Самець приносить гризунів для самки
Мишоподібні гризуни біля гнізда сови та спроби їх атакувати самкою
Вилуплення першого пташеня

Результати досліджень показали, що протягом світлої частини доби самка ніколи не залишала гніздо. Вночі до моменту вилуплення пташенят самець щоночі приносив самиці по 3-4 мишоподібних гризуна. Самка по декілька разів за ніч залишала гніздо на проміжки від 5 до 18 хвилин.
Вилуплення першого пташеняти почалось у вечірній час 14.06.2020 р. – коли самка піднімалась, було помітно проклюнете яйце та чутно писк пташеняти. Попри це, самка продовжувала ненадовго залишати гніздо у цей період. У ніч на 15 червня відбулося вилуплення пташеня, після чого шкаралупа була з’їдена самкою. Друге пташеня вилупилось через добу, в ніч на 16 червня. Характерно, що до гнізда часто навідувались мишоподібні гризуни, проте самка на них практично не реагувала, лише інколи намагалась атакувати дзьобом. Встановлення нами камери біля гнізда тривало до ночі на 19 червня, коли вже вилупилось 4 пташенят. Після цього ми вимушені були перервати спостереження через необхідність від’їзду.
24 червня в районі наших досліджень пройшли сильні дощі. Це призвело до затоплення канави, в якій було розташовано гніздо. Я зміг відвідати місце гніздування вухатої сови лише 25 червня. На цей час всі пташенята загинули, вони лежали біля гнізда. Таким чином, самка не робила спроб врятувати пташенят.

Це перший відомий нам випадок гніздування вухатої сови на землі в Україні. Можливо, такий спосіб гніздування був обумовлений високою чисельністю мишоподібних гризунів, відмічених у регіоні досліджень в 2020 році.

Автор дякує Максиму Гаврилюку за допомогу у підготовці публікації.

Микола Змієвський, спеціально для сайту Українського центру досліджень хижих птахів

Література

Пукинский Ю.Б. Жизнь сов. – Л.: Изд-во Ленинградского ун-та, 1977. – 240 с.

Glue, D. E. (1977). Breeding biology of Long-eared Owls. British Birds, 70(8), 318-331.

Maples, M. T., Holt, D. W., & Campbell, R. W. (1995). Ground-nesting Long-eared owls. The Wilson Bulletin, 563-565.

Рекомендоване посилання:Змієвський М. Унікальний випадок гніздування сови вухатої на землі. – Український центр досліджень хижих птахів. 10.05.2021. https://raptors.org.ua/5593. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.