Історія життя одного молодого орлана з передавачем

Застосування передавачів різних конструкцій дозволяють отримати нові дані щодо індивідуального переміщення та причин загибелі хижих птахів. Представляємо вашій увазі історію життя орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla), який народився в Сербії, був врятований у Румунії та трагічно загинув в Україні.

Фото: Bartha Botond Zsolt та Максим Височин

Основна популяція орлана-білохвоста в Сербії гніздиться вздовж Дунаю. Задор народився в одному з гнізд, що було влаштовано орланами в заплавному лісі поблизу м. Белград. На початку червня молодий орлан, ще не маючи достатньо сил для повноцінного польоту, вилетів із гнізда. Для відпочинку він обрав берег Дунаю за 800 м. У цей час працівник лісового господарства Марко Буковацькі (Marko Bukovački) помітив пернатого хижака. Оскільки орлан ще не міг нормально літати, лісівник вирішив, що хижак поранений і потребує допомоги. Тому спіймав орлана і відніс до свого будинку. Сім’я Буковацькі добре опікувалась орланом, годувала його рибою та невдовзі передала до місцевого осередку агенції охорони природи. Після кількох днів спостережень, фахівці впевнились, що птах є цілком здоровим і життєздатним, тому вирішили повернути його у природу. На лапу орлана було надіте металеве кільце, а також він отримав криломітку. 17 червня природоохоронці доставили молодого білохвоста на його гніздову ділянку з надією, що батьки попіклуються про свого малюка. Більше влітку відомостей про птаха не надходило.

Про другу зустріч з нашим героєм повідомив орнітолог із Румунії Дороці Сцілард (Doroczi Szilárd) – член румунської громадської природоохоронної організації Milvus Group. Орлана було вилучено восени 2020 року природоохоронними активістами у громадянина, який незаконно його утримував. Зі слів порушника, молодого орлана було знайдено в дуже виснаженому стані у ставку неподалік міста Темішоара (Румунія). Птахові вдруге «поталанило» потрапити до людських рук. На цей раз виснажений птах, завдяки Milvus Group, пройшов успішну реабілітацію. Він провів багато місяців у доволі просторому вольєрі та отримував повноцінне харчування з живою здобиччю. Випуск птаха до природного середовища було ретельно сплановано, румунські колеги спорядили білохвоста супутниковим передавачем і надали йому ім’я Задор.

Повернення Задора у природу відбулось 6 квітня 2021 року у північно-західній частині Румунії поблизу річки Туриця (відео випуску в природу). Перші дні орлан тримався місця свого звільнення, не відлітаючи далеко. Але оговтавшись, Задор попрямував до України. За даними супутникового передавача, птах відвідав національний природний парк «Синевір», ненадовго затримався в Українських Карпатах, після чого повернув на південний захід та здійснив досить цікаву подорож країнами Східної Європи. Менше ніж за місяць Задор відвідав Румунію, Сербію, Хорватію, Угорщину та Словаччину. Після цього в районі Дунаю орлан повернувся до України, далі рухався на північний схід. 6 травня він перетнув Дніпро неподалік від Кременчука, невдовзі долетів до Харківської області та повернув на південь. У третій декаді травня сигнал від передавача протягом декількох днів почав надходити з однієї точки неподалік міста Костянтинівка в Донецькій області. Doroczi Szilárd (Milvus Group) звернувся до експерта Українського центру досліджень хижих птахів Максима Гаврилюка з проханням допомоги з’ясувати причину. 2 червня дослідник хижих птахів Максим Височин разом із колегами з регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» змогли відвідати це місце. Шукати довго не прийшлось – загиблого орлана було швидко виявлено. Зовнішній огляд птаха не виявив пошкоджень через вогнепальну зброю. Труп знаходився біля бетонної опори лінії електромережі. Тому, найбільш ймовірно, птах загинув внаслідок ураження електричним струмом, присівши для відпочинку на ізолятор.

Історія орлана Задора добре ілюструє, як можна нашкодити хижакам, якщо невиправдано намагатися «врятувати» молодого птаха. Також це приклад дбайливого ставлення природоохоронців до птахів, що потребують допомоги з боку людини. Нарешті, ми знову маємо факт загибелі хижого птаха на мережі ЛЕП в Україні, що свідчить про незадовільний захист птахів на ЛЕП нашої країни.

Список використаних джерел

Istvan Ham. DA LI ĆE SE ZADOR SNAĆI U PRIRODI?
Milvus Group. Zador, codalbul, colindă regiunea.
Milvus Group. Peregrinările lui Zador codalbul.
https://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check353=353#.

Максим Височин (РЛП «Краматорський»), Максим Гаврилюк (Український центр досліджень хижих птахів)

Рекомендоване посилання:Височин М., Гаврилюк М. Історія життя одного молодого орлана з передавачем. – Український центр досліджень хижих птахів. 30.06.2021. https://raptors.org.ua/5621. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.