Нові дані про гніздування пугача в зоні відчуження Чорнобильскої АЕС

У Чорнобильському біосферному радіаційно-екологічному біосферному заповіднику пугач (Bubo bubo) є рідкісним гніздовим видом. Раніше його відзначали в Яковецькому лісництві (в 1959 р.) і на сусідній території Дніпровсько-Тетерівського мисливського господарства (в 1955 р.) (Жежерін, 1969). У 1970-х рр. пугач також був зареєстрований у лісах уздовж р. Уж між селами Іллінці і Черевач (Рідкісні та зникаючі …, 1988). Можливо, що і пізніше він мешкав на цій території, однак про це нічого не відомо через відсутність будь-яких досліджень.

Перша достовірна знахідка пугача в післяаварійний період сталася 27.03.2001 р. в Паришевському лісництві – птаха наполохали з канави біля занедбаних будівель (Гащак та ін., 2006). Причому, лісники зустрічали його в цьому місці і раніше – в 1997 р. Друга знахідка була безпосередньо біля ЧАЕС: 5.06.2002 р. працівники атомної станції зловили двомісячне пташеня, яке сиділо на екскаваторі всього за 800 м від енергоблоку (пташеня було передано до Київського зоопарку). Рік по тому, за 2 км на південний захід від ЧАЕС (ділянка «Рудого лісу»), злякали дорослого птаха, який сидів на землі серед повалених дерев. Нарешті, в лютому 2009 р. пугача зустріли в заростях папороті у с. Варовичі. Пошуки пугача в ЧЗВ наприкінці березня 2011 р. успіхів не принесли. І тільки 7.04.2012 р. його виявили біля с. Бовище. Осілість цього птаха не викликала сумнівів, проте гніздо знайти не вдалося через підтоплення частини села. Воно було виявлено нами пізніше (23.05.2012 р.), після спаду води при повторному обстеженні будівель. Гніздо знаходилося на горищі літньої кухні. Більше детально про цю знахідку читайте в нашому матеріалі.

Незвичайне місце гніздування пугача було виявлено нами 19.05.2021 р. на території ЧАЕС. В одній із градирень був виявлений свіжий труп нелетючого пташеня пугача. Там же. у внутрішній частині будівлі, були зустрінуті і дорослі птахи, які сиділи на будівельних лісах на висоті близько 115 м. Ми припускаємо, що пташеня впало з висоти з однієї з полиць, де знаходилось гніздо. Пошуки гніздової ямки на землі були безуспішні, тільки зустрічалися краплі посліду сов і пір’я жертв.

Виходячи з даних, отриманих в процесі обстеження гніздопригодних територій Чорнобильської зони відчуження, можна припустити, що в наш час там мешкає 5-10 пар пугачів. Привабливість регіону для цього виду визначається великою кількістю закинутих будівель, низький рівень відвідування території людиною і великими за площею кормовими угіддями.

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів, Чорнобильський біосферний радіаційноо-екологічний заповідник), Ігор Чижевський (ГСНПП «Чорнобильский радіоекологічний центр)

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Чижевський І. Нові дані про гніздування пугача в зоні відчуження Чорнобильскої АЕС. – Український центр досліджень хижих птахів. 31.07.2021. https://raptors.org.ua/5639. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.