Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Результати кільцювання підорлика великого (Clanga clanga) з Рівненського природного заповідника

Уже десятий рік поспіль відбуваються роботи щодо кільцюванню підорлика великого (Clanga clanga) в Україні. Єдиним плацдармом в Україні для цієї роботи виступають обширні болота Рівненського природного заповідника, де зосереджено ядро української популяції підорлика та налагоджена практика роботи із цим видом.

Фото: Михайло Франчук, В’ячеслав Кайстро, дані зворотів Українського центру кільцювання

У цьому дописі ми наводимо короткі результати польових робіт за 2021 рік, а також результати багаторічного мічення виду. Про результати польових робіт у попередні роки можна прочитати в нашому дописі.
Традиційно мічення підорлика великого відбулось у період липня-серпня. Це зручний період для роботи з цим видом, оскільки передбачає найменший вплив дослідника на виводок і гніздову пару, а також оптимальний морфологічно – виводки на останній фазі постембріонального розвитку та практично готові до самостійного покидання гнізда.

У кожному попередньому дописі про моніторинг підорлика великого, який ми з координатором по цьому виду Сергієм Домашевським та нашими численними колегами по полю, писали про певні труднощі у польовій роботі – це непрохідні і топкі болота, рої мошки, комарів та ґедзів. Дослідження цього року також були не легкими, оскільки припали на період аномальної спеки. В результаті двох тижнів спеки вода в болоті спала до нуля, розвелося багато ґедзів. Уся робота проводилась або вранці чи ввечері. Були моменти, коли ми змушені були припиняти роботу через ризик теплового удару, бо в болоті особливий мікроклімат – задушно. А також не хотіли наражати пташенят на додатковий стрес у спеку.

У результаті обстеження 11 відомих гнізд у межах заповіднику, встановлено що у п’яти з них були виводки. Для підорлика великого зазвичай по одному пташеняті у виводку є нормою, хоча бувають і винятки. В усіх перевірених нами гніздах цього року було по одному пташеня. Згідно національної практики кільцювання, пташенят підорлика великого помічено металевими кільцями серії «N» або «Х», а також на основі міжнародної схеми кольорового мічення на них також надіто сірі пластикові кільця серії «U».

За період наших досліджень у 2012-2021 рр. нам вдалось помітити близько 50 особин підорлика великого. За цей час ми отримали 6 зворотів від наших підорликів. Їх спостерігали у Туреччині, Ізраїлі, Болгарії та Білорусі.

Автор щиро вдячний за допомогу у проведенні даних польових робіт В’ячеславу Кайстро та співробітникам Карасинського, Північного і Грабунського природоохоронних відділень Рівненського природного заповідника.

Михайло Франчук, Рівненський природний заповідник

Рекомендоване посилання:Франчук М. Результати кільцювання підорлика великого (Clanga clanga) з Рівненського природного заповідника. – Український центр досліджень хижих птахів. 31.08.2021. https://raptors.org.ua/5664. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.