Результати обліків орланів-білохвостів у Чорнобильському радіаційно-екологічному заповіднику в грудні 2021 року

Як і в минулі роки, ми продовжуємо зимовий моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, який розпочали ще взимку 2008-2009 рр. та здійснюємо щороку (див. результати за 2021 рік).

Перший етап зимових обліків 2021/2022 рр. було проведено 28–29 грудня 2021 року. Зимові умови встановились незадовго до проведення наших досліджень. Морози, які цьому передували, вкрили кригою всі водойми; навіть р. Прип’ять була під панциром криги. Лише на одній ділянці річки була відкрита вода, але водоплавні птахи були відсутні. У дні проведення обліків температура повітря вдень сягала до -7°С. Сніговий покрив сягав 5 см.
Знаючи місця, де орлани частіше тримаються в зимовий період, ми обстежували перш за все лівий та правий береги Прип’яті, а також прикордонну територію з Білоруссю в районі р. Несвіч. На правому березі Прип’яті обліки проводили на відкритих і заболочених територіях, обстежена ділянка долини р. Уж.

Концентрацій орланів нами не було виявлено, всі зустрічі із птахами були приурочені до долини Прип’яті – 9 особин та р. Несвіч – 2 птахи. Всього протягом 28-29 грудня нами нараховано 11 орланів. З них 10 – дорослих птахів і вік однієї особини не було визначено. З урахуванням отриманих результатів, прогнозована чисельність зимуючих орланів-білохвостів становить біля 20 особин. Чотири пари орланів трималися відомих нам гніздових ділянок. Це свідчить про те, що більшість зимуючих орланів-білохвостів на території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника у цей період належать до місцевого угруповання. Виявлена чисельність була нижчою за середні багаторічні показники. Це ми пояснюємо відкочівлею молодих птахів у більш південні регіони. Також, враховуючи велику територію заповідника, мав місце невеликий недооблік орланів.

Інші хижі птахи були нечисленними під час обліків – було відмічено 3 канюка звичайних (Buteo buteo), 1 зимняк (B. lagopus) та 2 яструба великого (Accipiter gentilis). З інших червонокнижних видів траплялися тетеруки (Lyrurus tetrix).

Сергій Домашевський (Український центр досліджень хижих птахів, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник), Катерина Коріпанова, Сергій Обрізан (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник)

Рекомендоване посилання:Домашевський С., Коріпанова К., Обрізан С. Результати обліків орланів-білохвостів у Чорнобильському радіаційно-екологічному заповіднику в грудні 2021 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 09.01.2022. https://raptors.org.ua/6024. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.