Гніздування совки у штучних гніздівлях в Одеській області у 2019-2021 роках

Совка (Otus scops) вважається звичайним гніздовим видом півдня України. Проте дані щодо її гніздової біології в науковій літературі до сьогодні є уривчастими. Ідея досліджувати совку виникла у нас досить давно. Зокрема, до цього нас спонукали знахідки у 2014 – 2016 рр. двох гнізд совок, влаштованих у старих гніздах сороки (Pica pica) на скумпії (Cotinus coggygria). Але реалізувати такий проект одній людині було неможливо. Поступово коло зацікавлених осіб розширилося до чотирьох авторів даного повідомлення.

На початку 2019 р. за кресленнями, які ми знайшли в інтернеті, була зроблена перша партія штучних гніздівель. Дуплянки виготовлялись з необроблених соснових дошок товщиною 25 мм. Усі кришки гніздівель робили знімними задля зручності їх перевірки. Уперше 13 штучних гніздівель для совок були розвішені нами 02.03.2019 р. у трьох різних локаціях біля м. Одеса. Перша локація – дубова (Quercus sp.) лісосмуга посеред полів, друга – переважно в’язова (Ulmus sp.) лісосмуга вздовж балки, третя – мішана лісосмуга з великою часткою скумпії вздовж балки. Відстань між окремими дуплянками була здебільшого близько 300 метрів. Наявність совки на гніздуванні в попередні роки в цих місцях не перевірялась. У перший гніздовий сезон (2019 р.) ми не мали можливості регулярно перевіряти усі гніздівлі. Упродовж сезону гніздування серед перевірених дуплянок ніяких птахів не було виявлено. 12 жовтня 2019 р. під час перевірки дуплянок на першій локації, ми виявили гніздо совки з 2 сильно забрудненими послідом яйцями. З великою вірогідністю можна стверджувати, що совки там успішно вивели пташенят. Також після першого гніздового сезону зникла одна дуплянка на першій локації. Вона розташована недалеко від міста у досить відкритій лісосмузі, тому дуплянки там було добре видно. Тож, ми вирішили більше не вішати там штучні гніздівлі. Дуплянки на другій та третій локаціях ми мали змогу перевірити лише 1 грудня 2019 р. Під час перевірки виявили 2 гнізда синиці великої (Parus major), в одному з яких була покинута кладка з 7 яєць. Тоді ж було розвішано наступну партію з 12 дуплянок на четвертій локації. Вона розташована відносно недалеко від другої, більш віддалено від населених пунктів та в щільних лісосмугах. Цього разу ми вирішили вішати дуплянки більш щільно – на відстані 50 – 250 метрів між ними.

Підсумки першого гніздового сезону. Цей сезон можна назвати вдалим, незважаючи на те, що тільки одну з 13 штучних гніздівель заселила совка та ще дві – синиця велика. По-перше, перший сезон був значною мірою експериментальним і ми взагалі не знали, чи будуть заселяти совки наші дуплянки. Тож, навіть один випадок гніздування совки надихнув нас на подальшу працю. По-друге, ми отримали дуже корисний досвід щодо виготовлення та розвішання штучних гніздівель.

Початок другого гніздового сезону (2020 р.) був не дуже приємним. Перед початком сезону ми перевірили стан усіх дуплянок та побачили, що зникли ще 3 дуплянки, 2 з яких – з першої локації. Тож, там залишилась лише одна дуплянка, яку ми згодом перевішали в інше місце. Усього на цей сезон залишилась 21 дуплянка. Протягом гніздового сезону 2020 року у нас теж не вийшло регулярно перевіряти усі штучні гніздівлі. Цього року результати були набагато кращими. Совки загніздились та вивели пташенят у 5 дуплянках. Ще в одній загніздився одуд (Upupa epops) та мінімум у двох – синиця велика. 02.08.2020 р. усі штучні гніздівлі були порожніми.

Восени ми виготовили ще одну партію з 13 дуплянок та розвішали їх 7 листопада 2020 р. Усі нові гніздівлі ми фарбували у маскувальний колір. За рахунок цих гніздівель ми розширили четверту локацію та одночасно стали просуватися в сторону другої, щоб згодом їх об’єднати. Одну з дуплянок для експерименту повішали на відкритому місці в балці на поодинокої груші (Pyrus sp.). Відстань між гніздівлями так і залишили в межах 50 – 250 метрів. Загальна кількість дуплянок зросла до 34.

Підсумки другого гніздового сезону. Совка зайняла набагато більшу частку дуплянок (5 гнізд з 21 дуплянки – 24%), ніж першого сезону (1 гніздо на 13 дуплянок – 8%). Кількість видів, що використали дуплянки для гніздування зросла з 2 до 3 видів птахів.

Третій гніздовий сезон (2021 р.) був дуже вдалим. Перед початком сезону ми, як завжди, перевірили стан усіх наших дуплянок. Всі 34 дуплянки були на місці і залишились до кінця сезону. Совка зайняла 17 дуплянок з 34 – 50%. Ще 2 дуплянки зайняв одуд – 6%. Синиця велика загніздилася в 10 дуплянках – 29%. Принаймні в 4 випадках у синиці великої було 2 кладки за сезон. Треба відмітити, що дуплянки, зайняті синицею великою, регулярно не перевірялись. Тому, скоріше за все, насправді було більше випадків її гніздування. Порожніми залишились лише 5 штучних гніздівель з 34 – 15%. В одному випадку совка зайняла дуплянку з кладкою синиці великої. У совок по 3 яйця було в 3-х дуплянках, по 4 – в 6-ти дуплянках, по 5 – в 7-ми та 6 яєць – тільки в одній дуплянці. У середньому – 4,35 яйця на гніздо. Пташенят вилупилось 3,82 на гніздо. Лише в одній із 17 дуплянок було невдале гніздування совки. Це була найпізніша кладка. Там 21 липня були дуже маленькі пташенята. На цей час в 13-ти інших дуплянках пташенята вже вилетіли із гнізд. По 2 поршка було в одній дуплянці, по 3 – в 4-х дуплянках, по 4 – у 8 дуплянках та по 5 поршків було у 3-х дуплянках. У середньому – 3,59 поршка на гніздо. 3 з 5 дуплянок (60%), де гніздились совки у 2020 р., були зайняті совками і в 2021 р.

У 2021 році також здійснювалось кільцювання совок. За сезон було закільцьовано 16 дорослих птахів, які знаходились у штучних гніздівлях. Птахи досить спокійно витримували кільцювання. Деякі навіть не прокидались. З літератури відомо, що насиджують у совки лише самки. Візуально визначити стать у совки неможливо. Тому стверджувати що ці птахи були тільки самками, ми не можемо. Але опосередковано про це можна говорити. У 20-ти випадках ми повторно перевіряли дорослих совок у тих дуплянках, де раніше їх кільцювали. В усіх випадках птахи були з нашими кільцями. Совки зазвичай досить щільно сидять в дуплянці, коли вони насиджують кладку чи пташенята ще маленькі. В більшості випадків вони не вилітали, коли ми перевіряли штучні гніздівля. Деяких птахів ми перевіряли по 3-4 рази. Але невеликий відсоток дорослих птахів частіше вилітав. Одну дорослу совку ми так і не змогли закільцювати через таку її поведінку – всі 4 рази, що ми перевіряли дуплянку, вона вилітала. Тож, можна говорити про досить великі розбіжності в поведінці окремих птахів. Крім дорослих совок, було окільцьовано 61 пташеня. Всі пташенята кільцювались, коли вони вже були досить великими, перед вильотом. Загалом за гніздовий сезон 2021 р. було закільцьовано 77 совок.

Остання партія з 6 дуплянок була розвішена нами 1 лютого 2022 р. За рахунок них, як і планувалось, ми з’єднали другу та четверту локацію. Загальна кількість штучних гніздівель досягла 40. На наш погляд, це та кількість, яку можна обстежити за один день. У 2022 році планується продовження дослідження гніздової біології совки та їх кільцювання.

Автори висловлюють щиру подяку П.С. Панченку за допомогу та поради щодо кільцюванню птахів, а також Д.Ю. Кодрулю за допомогу по розвішуванню та огляду дуплянок.

Ю.М. Кодруль, О.В. Бурковський, К.І. Пилипюк, Є.М. Чернолєв

Рекомендоване посилання:Кодруль Ю., Бурковський О., Пилипюк К., Чернолєв Є. Гніздування совки у штучних гніздівлях в Одеській області у 2019-2021 роках. – Український центр досліджень хижих птахів. 18.05.2022. https://raptors.org.ua/6153. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.