Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Про заліт чорного грифа на територію України в зимово-весняний період 2022 року

В Україні гриф чорний (Aegypius monachus) гніздиться лише в Криму поодинокими парами. В материковій частині зустрічається вкрай рідко. Використання радіотелеметрії дає можливість отримати нові цікаві данні стосовно особливостей поведінки та біології, добових переміщень та географії поширення виду.

В Європі упродовж останніх років у рамках різних програм здійснювалось мічення чорних грифів GPS-GSM передавачами. В 2020 р. у материкову частину України вже був відомий заліт птаха, поміченого передавачем, що дало змогу отримати важливі дані щодо переміщень нестатевозрілих чорних грифів у Східній Європі та отримати прямий доказ зальоту цього виду в Україну з Балканських гір [1]. У 2022 р. стало відомо про заліт до території України ще 2-х грифів, які були помічені GPS-GSM передавачами в рамках проекту «Vultures Back to LIFE» (LIFE14 NAT/BG/649), мета якого – відновлення популяції грифа чорного у Болгарії та зміцнення її на Балканах в цілому. Один із грифів на короткий період залітав у район української частини Карпат. Але деталі цього переміщення нам невідомі.

Автор фото – Олег Шеремет

Найбільш цікавими виявилися спостереження за іншим грифом на ім’я Dzhuranli (Джуранлі), названого на честь відомого болгарського села Джуранлі, яке тепер перейменовано на Калитиново.
Птах вилупився в дикій природі в Естремадурі (найважливіший регіон Іспанії для цього виду і, можливо, у всьому світі). Але молодий гриф потребував порятунку, тому його забрали до реабілітаційного центру. Після успішного лікування в 2020 році птаха транспортували до Болгарії, де після акліматизаційного вольєрного утримання, грифа відпустили до дикої природи в національному парку «Сините камъни» [2].

Лише за кілька місяців Джуранлі долає тисячі кілометрів. Найбільше вражає його політ над Егейським морем – 352 км від острова Мармара (Туреччина) до півострова Сітонії (Греція). Птах за 7 годин здійснив безперервний політ над Егейським морем протяжністю 220 км, завдяки попутному вітру досягаючи швидкості польоту 79 км/год. За неповних два роки (в період 03.03.2021-04.01.2023) Джуранлі переміщувався в декількох країнах Східної Європи та Західної Азії, а саме: Іспанії, Болгарії, Греції, Туреччині, Румунії, Республіці Молдові, Україні, Республіці білорусь, росії, Туркменістані, Казахстані, Узбекистані та Ірані. Відомо про візуальне спостереження птаха з Румунії, Республіки Молдова та України. В Україні птаха 19.02.2022 в північній частині Одещини спостерігали Олег Шеремет, Олексій Сапуга та Вадим Руденко [3].
Загалом гриф досить довго тримався на території Румунії [4], в тому числі району гірського масиву Мацін плато Добруджи біля м. Тульча, де цей вид останній раз спостерігався на гніздуванні 100 років тому.

До України Джуранлі залітав кілька разів упродовж зимово-весняного періоду 2022 року. За цей час він відвідав Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Донецьку, Вінницьку, Чернівецьку, Хмельницьку, Закарпатську, Львівську, Тернопільську, Рівненську, Житомирську, Чернігівську, Київську, Полтавську, Харківську та Луганську області. В Україні птах перебував протягом 31.01.2022-01.04.2022, найдовше затримався в Одеській області. Кілька днів птах пробув у межах Дунайського біосферного заповідника та майже тиждень – у межах НПП «Тузлівські лимани». Упродовж всього квітня гриф переміщався в межах російської федерації, долетівши до Уфи, а потім до Москви. Вже 01.05.2022 птах повернувся до України; затримався на короткий період у Чернігівській області, транзитно за добу пролетів всю територію України та перетнув кордон Республіки Молдова. Пізніше, на невеликий проміжок часу, залітав до Румунії, і Болгарії. Лише в період 01.01.2022-09.05.2022 птах подолав сумарно відстань понад 11 тис. кілометрів. У другій декаді травня 2022 року почав мандрівку на схід – пролетів транзитом південні області України (затримувався короткочасно біля м. Маріуполь), Ростовську та Астраханську область рф та вже у третій декаді травня перемістився до Казахстану. В першій декаді червня Джуранлі пересувався по території Узбекистану та Туркменістану. В другій декаді червня 2022 року гриф перелетів до Ірану, де продовжував перебувати з липня 2022 р. по січень 2023 р. Завдяки передавачу стало відомо, що птах загинув 04.01.2023 на півострові Міанкалех. Точна причина загибелі лишається невідомою. Орнітологи припускають, що причиною могло стати вогнепальне поранення чи інфекційна хвороба, оскільки в 2020 та 2021 рр. відомий випадок масової загибелі птахів у даному регіоні від ботулотоксину. Окрім того, на цій території знаходиться нафтохімічний завод, який, за словами відвідувачів, здійснює значний негативний вплив на довкілля.

Результати досліджень дали можливість отримати додаткові дані щодо переміщень, сезонного перебування виду та його біотопічної приуроченості на території України та за її межами.

Висловлюю щиру подяку болгарським (Simeon Marin) та румунським (Cornel Cotorogea) колегам за надану інформацію стосовно переміщення птаха, а також українським колегам Олегу Шеремету, Олексію Сапузі та Вадиму Руденку, яким вдалося спостерігати птаха в межах України та зібрати додаткову інформацію щодо особливостей його перебування.

Максим Яковлєв, Дунайський біосферний заповідник НАН України

Посилання

1. Marin S., Влащенко А., Роздольська І., Бучко В., Гаврилюк М. Заліт чорного грифа в континентальну частину України. – Український центр досліджень хижих птахів. 13.07.2020. https://raptors.org.ua/1955. Дата звернення: 13.02.2023.

2. Краят на едно пътуване. 10.01.2023. – Greenbalkans.org.

3. Олег Шеремет, Олексій Сапуга, Вадим Руденко. 19.02.2022. – Фейсбук, група «Птахи України».

4. Cinereous Vulture reintroduced in Bulgaria chooses to winter in Romania. 29.01.2022. – 4vultures.org.

Рекомендоване посилання:Яковлєв М. Про заліт чорного грифа на територію України в зимово-весняний період 2022 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 28.02.2023. https://raptors.org.ua/6451. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.