Моніторинг гніздової популяції орлана-білохвоста в Середньому Придніпров’ї у 2023 році

У 2023 році ми продовжили здійснювати моніторинг популяції орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) в Середньому Придніпров’ї. Військовий стан, обмеження на відвідування лісів та інші обставини не дозволили здійснити його у бажаних обсягах. Попри це, зібрано цінний матеріал, який є продовженням наших багаторічних досліджень.

Загалом було перевірено 13 гніздових територій орлана-білохвоста. Дванадцять з них розташовані на території Черкаської області та одна – в Київській. У 8 пар гніздування було успішним. На одній території в Золотоніському районі Черкаської області гніздо зруйнувалось від вітру в взимку 2022/2023 рр. та навесні 2023 року орлани на цій території гніздо не відновили. Ще на чотирьох відомих нам у попередні роки територіях, орлани виявлені не були. Однак на основі одноразових виїздів зробити висновок, чи орлани переселились у нові гнізда неподалік, чи гніздування було невдалим, неможливо. Дається також взнаки той факт, що в 2022 році моніторинг популяції орлана нами не проводився, що ускладнює стеження за ходом подій на кожній гніздовій території. У той же час, у 2023 році нами було виявлено три нові території орланів.

Одна з виявлених територій становить особливий інтерес. У Золотоніському районі одну пару орланів ми відстежуємо ще з другої половини 1990-х років. За цей час орлани змінили 11 гнізд, будуючи нові в межах декількох сусідніх лісових кварталів. Головна причина переселення – ведення лісогосподарської діяльності. Однак протягом останніх чотирьох років птахи займають одне і те саме гніздо у невеликій смузі лісу серед вирубки. Під час відвідування цієї пари повною несподіванкою для нас було виявлення нового заселеного гнізда орланів неподалік. Відстань між гніздами становила лише 730 м, в обох гніздах були пташенята (одне та два, відповідно) та поруч тримались дорослі птахи. Це найменша відома нам відстань між заселеними гніздами орлана в Україні. Причому знайдене нове гніздо є багаторічним. У 2021 році у цьому районі нам було відомо дві пари орланів, які успішно гніздились на відстані 1,8 км.
Така висока щільність гніздування свідчить про сприятливі умови для існування орлана-білохвоста в цьому районі – багата кормова база Кременчуцького водосховища, наявність лісових масивів необхідного віку. Також такі знахідки можуть свідчити про заниження чисельності популяції орлана під час її експертної оцінки на окремих територіях.

Загалом 7 пар орланів, у яких простежено успішність гніздування, вивели 10 пташенят (4 пари мали по 1 пташеня та 3 – по двоє), в середньому це становить 1,43 пташеня на пару. Цей показник є близьким до середнього багаторічного.
Відомості про вміст двох гнізд орлана повідомив нам Віктор Олексенко, ще одного – Сергій Домашевський. У пошуках гнізд також брали участь Дарина Бузовська та Олександр Різник. Усім їм я щиро дякую за сприяння у проведенні досліджень.

Ускладнення перевірки гнізд орланів-білохвостів у 2023 році було також викликано неможливістю використання дрона. Тому запрошую подивитись відео перевірки гнізд цих хижаків, відзняте разом із Юрієм Милобогом, у 2021 році: https://www.youtube.com/watch?v=30H8MXNJPVE.

Максим Гаврилюк, Український центр досліджень хижих птахів

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М. Моніторинг гніздової популяції орлана-білохвоста в Середньому Придніпров’ї у 2023 році. – Український центр досліджень хижих птахів. 15.07.2023. https://raptors.org.ua/6608. Дата звернення: .

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.