Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації в районі Кременчуцького водосховища восени 2016 року

У 2016 році нами було продовжено моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на місцях концентрації в осінній період у районі Кременчуцького водосховища. Результати досліджень за попередні роки можна прочитати на нашому сайті (2009 рік, 2010 рік, 2011 рік, 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік).

Орлани-білохвости на ставках. Фото М. Борисенко.

Обліки орланів проводили протягом вересня – листопада в місцях концентрації орланів – на риборозплідних ставках та мілководних ділянках водосховища, де концентруються водоплавні птахи. Обліками охоплено три ділянки: ставки біля смт Іркліїв (Чорнобаївський район Черкаської області); ставки біля сіл Липове – Бугаївка (Глобинський район Полтавської області) та прилеглі ділянки Сульської затоки; акваторія Кременчуцького водосховища в районі Липівського орнітологічного заказника (Золотоніський район Черкаської області). У порівнянні з минулим роком не було проведено обліків на ставках біля с. Лозівок (Черкаський район) та біля сіл Червона Слобода – Сагунівка (Черкаський район). У Липівському заказнику обстеження проводили 2-3 рази на місяць, у цьому випадку за кожний місяць використано максимальну чисельність. Усього було проведено 11 обліків. У них, крім авторів повідомлення, також брали участь David Soares, Катерина Лавріненко, Інна Шиндер та Ірина Пуха.

У цілому в 2016 році чисельність орлана була близька до минулорічної, хоча кількість облікованих птахів була дещо нижча. Це повʾязано з тим, що обліки не було проведено на двох ставкових господарствах, а на ставках біля сіл Липове – Бугаївка не вдалося охопити обліками усі водойми, тому тут мав місце недооблік. На ставках біля Ірклієва чисельність орлана була близькою до середньої за останні три роки. Результати обліків наведено в таблиці:

Результати обліків орланів-білохвостів у районі Кременчуцького водосховища восени 2016 року

Місце / Місяць Вересень Жовтень Листопад
Липівський заказник 0 8 10
Ставки біля Ірклієва 1 31 63
Ставки в Глобинському районі Облік не проводився Облік не проводився 12
Разом обліковано 1 39 85
Оцінка чисельності в межах облікових ділянок 10-15 50-70 100-120

Традиційно у вересні орлани не утворювали концентрацій; найвищою чисельність була у листопаді, що повʾязано зі спуском води на ставках.
Таким чином, отримані результати підтверджують важливість риборозплідних ставків для орланів-білохвостів в осінній період.

Максим Гаврилюк, Олександр Ілюха, Микола Борисенко, Український центр досліджень хижих птахів

Позначено:


Ви маєте увійти, щоб коментувати.