Переміщення балабана Юра протягом травня – жовтня 2018 року та про причини скорочення чисельності виду

Нагадаємо, що в червні 2017 року нами в Одеській області було помічено передавачами двох пташенят балабана (Falco cherrug). Після вильоту з гнізда один з них тримався в Одеській області, де був застрелений браконьєрами у грудні 2017 року. Другий балабан успішно перезимував в Африці та навесні повернувся у степову зону Євразії. Про його переміщення ми писали раніше на нашому сайті.

Попри наші очікування, що він вернеться до України, балабан несподівано облетів Чорне море вздовж східного узбережжя, після чого повернув по степовій зоні на схід. Наприкінці квітня він був у центральній частині Казахстану, де і провів близько трьох місяців. Раніше в ході наших досліджень українських балабанів за допомогою передавачів ми вже мали один випадок, коли у 2012 році сокіл у віці одного року тривалий час перебував у Казахстані, після чого повернувся до України. Ці переміщення демонструють важливість всієї степової зони Євразії для цих птахів, а не тільки окремих її ділянок.

21 липня 2018 року балабан Юра почав переміщення у західному напрямку. Ми прогнозували, що він вертається до місця гніздування. Швидкість польоту була невисокою, птах долав 10-20 км за годину і за день пролітав 200-260 км. Вже через 5 днів він перетнув Волгу і далі зупинив свій політ на захід і провів майже два місяці в пониззі Волги та Передкавказзі. У цей час він здійснював незначні кормові переміщення, зупиняючись в окремих місцях, які, ймовірно, були багатші на їжу. Попри наші очікування, він так і не повернувся до України. 20 вересня він почав міграцію на південь та за пару днів перетнув Кавказ вздовж чорноморського узбережжя. Протягом вересня – першої декади жовтня він повільно мандрував Туреччиною у західному напрямку. З 9 жовтня 2018 року сигнал передавача несподівано почав надходити з однієї точки поблизу автодороги приблизно між містами Анкара і Конья. За декілька днів наш турецький колега – Dr. C. Can Bilgin – відвідав вказане місце. Проте пошуки загиблого птаха були безрезультатними. Але передавач продовжував подавати сигнал з того самого місця. У ході повторного відвідування науковцями було знайдено передавач. Стрічки, якими він був прикріплений, були зрізані. Тож, цілком очевидно, що балабан був спійманий браконьєрами, а передавач викинуто.

Так завершилася історія стеження за ще одним українським балабаном. Потрапивши до рук соколярів, він не дожив у природі до двох років, коли міг приступити до розмноження. Наші дослідження підтверджують, що такі причини, як відстріл, загибель на ЛЕП та незаконний відлов залишаються найголовнішими загрозами для цього рідкісного виду.

Максим Гаврилюк, Matyas Prommer, Юрій Милобог

Дослідження міграції балабанів здіснюються в рамках проекту, що фінансується фондом малих грантів  Rufford Small Grants Foundation.

Логотип

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Prommer M., Милобог Ю. Переміщення балабана Юра протягом травня – жовтня 2018 року та про причини скорочення чисельності виду. – Український центр досліджень хижих птахів. 30.11.2018. https://raptors.org.ua/1338. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.