Переміщення балабана Юра з передавачем: результати січня – травня 2018 року

Як ми вже писали раніше, у червні 2017 року в Одеській області нами було помічено передавачами двох молодих балабанів (Falco cherrug). Результати переміщень цих птахів протягом червня – вересня було опубліковано на нашому сайті. У жовтні 2017 один із них (Юра) почав міграцію до Африканського континенту, іншого (Макс) було застрелено у грудні в Одеській області. Представляємо результати переміщень балабана на ім’я Юра протягом січня – травня 2018 року.

З початку листопада 2017 до початку березня 2018 балабан Юра зимував на досить обмеженій території неподалік столиці Республіки Чад – Нджамени. Більшість часу птах провів на території площею близько 100 кв. км. 3 березня балабан розпочав весняну міграцію, рухаючись у східному напрямку вздовж Сахелю. На відміну від осінньої міграції, його шлях пролягав південніше – балабан переміщувався по екологічно сприятливим регіонам, облітаючи Сахару. Тільки досягнувши долини Нілу, він різко повернув на північ на кордоні між Південним Суданом і Суданом. Досягнувши узбережжя Суецького каналу, він уповільнив швидкість міграції та затримався у цих місцях на два тижні. Помітно, що молодому птахові немає потреби поспішати із поверненням до місць гніздування. 14 квітня він долетів до дельти Нілу, проте не став перетинати Середземне море та повернув на схід. Далі його шлях був типовим для мігрантів з Африки – балабан огинав Середземне море зі сходу. Проте після цього, замість того, щоб повернути в Туреччині на захід в напрямку Босфору, як летять більшість птахів із Західної і Центральної Європи, балабан продовжив міграцію на північ і коли 19 квітня досягнув узбережжя Чорного моря, повернув на схід. Такий міграційний шлях мало характерний для балабанів, які належать до центральноєвропейського гніздового угруповання. Далі сокіл прогнозовано перетнув Кавказ вздовж чорноморського узбережжя та досягнув Ставропольського краю Росії. За нашою логікою, після цього балабан мав повернути на захід, щоб досягнути місця свого народження. Однак у Юри були інші плани – він полетів на північний схід і через Калмикію та Астраханську область наприкінці квітня досягнув центрального Казахстану, де і проводить травень.

Таким чином, молодий балабан зробив висновки про нелегкий шлях осінньої міграції та оминув навесні дві серйозні перепони – Сахару та Середземне море. Проте, несподівано мігрував Кавказьким міграційним коридором і полетів у Казахстан.

Раніше один з наших балабанів на ім’я Курган у 2012 році у віці близько одного року також здійснював подорож з України до Казахстану, де провів два місяці. Переміщення цього птаха можна побачити на сайті satellitetracking.eu.
Тож, чекатимемо на повернення Юри до України.

Максим Гаврилюк, Matyas Prommer, Юрій Милобог

Дослідження міграції балабанів здіснюються в рамках проекту, що фінансується фондом малих грантів Rufford Small Grants Foundation.

Логотип

Рекомендоване посилання:Гаврилюк М., Prommer M., Милобог Ю. Переміщення балабана Юра з передавачем: результати січня – травня 2018 року. – Український центр досліджень хижих птахів. 27.05.2018. https://raptors.org.ua/1231. Дата звернення: .


2 коментарі


  1. Наталия :

    Здравствуйте. Хотелось бы задать Вам некоторые вопросы, но не могу найти на сайте линию для контактов. Поэтому напишу здесь. Вчера в Харькове мой сын нашел на земле птенца хищной птицы, забрал его домой, посадил в коробок, накормил мясом. Но проблема в том, что мы не знаем как выкормить, ухаживать за ним, даже не знаем кто это. Не хочется, чтобы он погиб, поэтому и пишу Вам в надежде на консультацию. Сын прислал мне его фото (мы живем отдельно сын – в Харькове, я – в Донецкой обл.). Как мне Вам показать фото и получить от Вас консультацию за содержанием птички? Может быть, напишете на мой эл.адрес?

    • М. Гаврилюк :

      Доброго дня! Нажаль, ми не маємо реабілітаційного центру. Можу порадити звернутися щодо консультації до найближчого зоопарку або до Центру реабілітації та реінтродукції диких тварин Галицького НПП.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.