Зустрічі рідкісних хижих птахів

У багатьох із нас у польових щоденниках наявні записи про зустрічі тих чи інших рідкісних хижих птахів. Лише частина з них публікується в наукових виданнях. Чимало цікавих спостережень пропадають назавжди, особливо коли впевненості у правильності визначення нема.

Якщо Ви хочете поділитися зустрічами рідкісних видів, пишіть у коментарях до цього матеріалу. В першу чергу інтерес становлять спостереження видів соколоподібних та совоподібних, занесених до Червоної книги України (список видів можна подивитись тут). Особливо цінними є повідомлення про зустрічі птахів у гніздовий період. Серед «червонокнижних» видів найбільший інтерес становлять повідомлення про можливість гніздування тих, розмноження яких протягом останнього десятиліття не підтверджене або чисельність яких становить лише декілька десятків пар. Це: скопа, шуліка червоний, лунь польовий, лунь степовий, підорлик великий, беркут, боривітер степовий, сова бородата, сипуха. Детальніше про чисельність можна подивитись тут, також тут можна знайти інформацію про статус хижих птахів України. Великий інтерес становлять також зустрічі із рідкісними залітними видами, такими як кречет, сова біла, сова яструбина та ін.

Якщо Ви маєте фотографію, яка допоможе у визначенні птаха, або підтвердить факт гніздування, завантажуйте її на інші ресурси, а у коментарях подавайте посилання. Можна також відправляти фото на нашу адресу: info@raptors.org.ua. Велике прохання вказувати свiй контакний e-mail. Вiн потрiбен лише для персонального зв’язку зi спостерегачем, на сайтi контактна iнформацiя не публiкуватиметься. Також повiдомлення має мiстити вказiвку на район спостережень та найближчi населеннi пункти без точного мiсця знахiдки гнiзда (застереження дивiться нижче).

Для чого все це потрібно?
– Вам можуть допомогти у визначенні зустрінутого хижого птаха;
– Ви можете стати першими, хто підтвердить сучасне гніздування окремих видів на території України або у окремих її регіонах;
– Ваші дані можуть бути використані для уточнення поширення і чисельності рідкісних видів.

Застереження:
– Не відвідуйте гнізда хижих птахів під час насиджування кладки, найчастіше це приводить до їхньої загибелі!
– Стримувайте свою цiкавiсть, дійте за принципом: «Краще біла пляма в науці, ніж порожнина в природі».
– У коментарях не пишіть про точне розташування гнізда, щоб цією інформацією не могли скористатися браконьєри. Повідомляйте ці дані тільки орнітологам, яких Ви знаєте і яким Ви довіряєте.

Максим Гаврилюк, Сергій Домашевський, Юрій Милобог, Віталій Вєтров, Василь Костюшин, Костянтин Письменний


72 коментарі
 1. Полюшкевич Ігор :

  8.08.15.Житомирська обл.Коростишівський р-н.
  В 10.30год.поблизу с.Більківці зустріто 2 орли-карлики світлої
  морфи.Птахи разом з білим лелекою пролітали в пд.напрямку.
  В 14 год.над полем поблизу с.Кашперівка трималися 2 малі
  підорлики.

 2. Василь Глеба :

  Нова зустріч орлана-білохвоста в Закарпатті. На цей раз літня, аж не віриться. 26.08.2015р. рибний ставок у с.Дунковиця, Іршавського району. молода особина, хоча хвіст вже не чорний. Що можна сказати про вік птаха?
  https://www.facebook.com/profile.php?id=100009296622586&fref=photo

 3. Сергей Домашевский :

  Обычно к 5-ти годам хвост белый или еще имеет на конце рулевых темные концы. Так что возраст может быть к 3-4 годам от роду.

 4. Сергій :

  Кривий Ріг. Самка сапсана вперше помічена ще молодою особиною у вересні 2015 року. Вона приблизно по місяцю з перервами у 2-3 тижні до лютого 2016 мешкала на нашій території. А з грудня 2016 вона вже безперервно живе у нас, правда розширила географію ночівель (раніше це було два будинки, а тепер набагато більше). На людей не зважає, благо крім мене на неї ніхто не звертає уваги.

 5. Сергій :

  Є торішні фото і відео.

 6. Сергій :

  Переплутав дати. Вперше я її побачив 03.03.15 (подивився на фото), тоді вона тут пробула 1 тиждень. А далі як описував раніше. Отже я її спостерігаю вже 3 роки.

  • Сергей Домашевский :

   Сергей, ваш сапсан только на зимовку прилетает, эта птица с севера, весной уйдет на места гнездования. Вообще в Украине встречается номинативный и 2 подвидва – тундровый (зимовка) и южно-европейский – горы Крыма.

 7. Вадим :

  Здравствуйте! Может быть, кому-то будет полезной моя информация.
  Наблюдал змееяда вчера, около 12.00, в окрестностях села Чемер Козелецкого района Черниговской области. Солнце, температура около +25 градусов Цельсия.
  Хищная птица, внешне схожая на полевого луня, но значительно его крупнее, преследуемая чибисом, летела на высоте до 10 метров на землей над пастбищем, где выпасали коров. Над кустами, примыкающими к водоему, она резко закружилась на одном месте и камнем упала в бурьян.
  До моего подхода на расстояние около 50 метров, хищник не поднимался минуты 3. И только при моем приближении взмыл вверх, а понизу его в воздухе болталась добыча! Возможно, крупный уж или гадюка! Зрелище очень впечатляющее! Змееяд был очень светлого цвета ( снизу) , лишь концы крылев были темнее, что четко стало заметно при его подъеме в высоту. При этом крылья V-образно были подняты над туловищем, в крайние перья- загнуты вверх. Все это происходило в 100 метрах от села! Поднявшись на значительную высоту и не выпуская гада из лап, хищник, на кругах, величаво полетел в сторону леса Сеножати.

 8. Полюшкевич Ігор :

  2.09.18. пд. околиці с.Гуменники,Коростишівського р-ну.,Житомирської обл. 8 – 9.20год.
  На ораному полі сиділи 3 чорні шуліки а також тут тримався великий підорлик, пара очеретяних лунів,боривітер, 2 канюки.
  При підході шуліки підялися та набираючи висоту полетіли у пд.
  напрямку.Підорлик переслідуємий самцем очеретяного луня полетів у вілшанник в бік с. Гуменники. З лісосмуги вилетів малий підорлик.

Ви маєте увійти, щоб коментувати.