Інтерв’ю Балабан (2012) Балабан (2016-2017) Балабан (2018-2019) Бібліографія Бібліотека Біотехнія Великий підорлик (2013-2014) Великий підорлик (2015-2016) Відео Зимівлі хижих птахів Зустрічі. Конференції Контрабанда хижих птахів Кривий Ріг, 2008 Кривий Ріг, 2012 Кривий Ріг, 2019 Література Моніторинг хижих птахів Міграції хижих птахів Нові публікації Огляди Польові дослідження Проєкти Реабілітація хижих птахів Рекомендації Рецензії Розповіді Різне Супутникова телеметрія Супутникова телеметрія Фауністика Фото Хижі птахи України Хижі птахи і голубівники Хижі птахи і лісове господарство Хижі птахи і мисливці Хижі птахи і фотографи
GPS-GSM відстежування підорликів Відлов та кільцювання хижаків Зимові обліки орланів у ЧЗВ Мандри великих падальників Моніторинг змієїда Моніторинг орлана-білохвоста Обліки хижаків на міграції Осінньо-зимові обліки орланів Рудий шуліка в Україні Сичик-горобець в Україні Хижаки Рівненського заповідника Хижаки Чорнобильської зони

◄ Зустрічі рідкісних хижих птахів

Зустрічі рідкісних хижих птахів

У багатьох із нас у польових щоденниках наявні записи про зустрічі тих чи інших рідкісних хижих птахів. Лише частина з них публікується в наукових виданнях. Чимало цікавих спостережень пропадають назавжди, особливо коли впевненості у правильності визначення нема.

Якщо Ви хочете поділитися зустрічами рідкісних видів, пишіть у коментарях до цього матеріалу. В першу чергу інтерес становлять спостереження видів соколоподібних та совоподібних, занесених до Червоної книги України (список видів можна подивитись тут). Особливо цінними є повідомлення про зустрічі птахів у гніздовий період. Серед «червонокнижних» видів найбільший інтерес становлять повідомлення про можливість гніздування тих, розмноження яких протягом останнього десятиліття не підтверджене або чисельність яких становить лише декілька десятків пар. Це: скопа, шуліка червоний, лунь польовий, лунь степовий, підорлик великий, беркут, боривітер степовий, сова бородата, сипуха. Детальніше про чисельність можна подивитись тут, також тут можна знайти інформацію про статус хижих птахів України. Великий інтерес становлять також зустрічі із рідкісними залітними видами, такими як кречет, сова біла, сова яструбина та ін.

Якщо Ви маєте фотографію, яка допоможе у визначенні птаха, або підтвердить факт гніздування, завантажуйте її на інші ресурси, а у коментарях подавайте посилання. Можна також відправляти фото на нашу адресу: info@raptors.org.ua. Велике прохання вказувати свiй контакний e-mail. Вiн потрiбен лише для персонального зв’язку зi спостерегачем, на сайтi контактна iнформацiя не публiкуватиметься. Також повiдомлення має мiстити вказiвку на район спостережень та найближчi населеннi пункти без точного мiсця знахiдки гнiзда (застереження дивiться нижче).

Для чого все це потрібно?
– Вам можуть допомогти у визначенні зустрінутого хижого птаха;
– Ви можете стати першими, хто підтвердить сучасне гніздування окремих видів на території України або у окремих її регіонах;
– Ваші дані можуть бути використані для уточнення поширення і чисельності рідкісних видів.

Застереження:
– Не відвідуйте гнізда хижих птахів під час насиджування кладки, найчастіше це приводить до їхньої загибелі!
– Стримувайте свою цiкавiсть, дійте за принципом: «Краще біла пляма в науці, ніж порожнина в природі».
– У коментарях не пишіть про точне розташування гнізда, щоб цією інформацією не могли скористатися браконьєри. Повідомляйте ці дані тільки орнітологам, яких Ви знаєте і яким Ви довіряєте.

Максим Гаврилюк, Сергій Домашевський, Юрій Милобог, Віталій Вєтров, Василь Костюшин, Костянтин Письменний


72 коментарі
 1. Чован Олександр, Казаннік Віталій :

  27/04/13 – 28/04/13 р. “Міжрічинський” РЛП, Чернігівська область. Відмічений підорлик малий (2 пари), протягом двох дніх спостерігали одиничних змієїдів, одна особина шуліки чорного.

 2. Полюшкевич Ігор :

  25.03.13р.Спостерігав білу сову.Птах тримався узлісся поблизу села
  Смиківка.16год.По полях ще багато снігу,-13.
  24.04.13.Самка польового луня пролітала у пн-сх.напр.між с.Кропивня
  та Голубіївка,15год.В 15.45год.самець польового луня зустрітий поблизу с.Віленька.В 17год.між с.Кропивня та Голубіївка пролітав у
  пн-сх.напр.самець польового луня.У всіх випадках птахи летіли на
  висоті 5-10м.Погода ясна,+15,пн.помірний вітер.

  • Анонім :

   Скорее всего белая сова была сипухой.

  • Андрей Письменный :

   Скорее всего белой совой была сипуха.

 3. Полюшкевич Ігор :

  12.05.13.У пн.окол.с.Більківці зустрітий чорний шуліка.Птах високо пролітав у пд.напр.11.30год.Маохмарна погода,+26.До речі цей вид у нашій місцевості є вкрай рідкісним.Загалом зустрічі приходятся на
  міграційні періоди.

 4. 2013-05-28 Київська обл., Бородянський р-н. Зафіксовано луня лучного. Попередня зустріч відбулася в тому ж місці 19 червня 2012 року (фото в галереї http://birds.aosimon.org.ua/G1 за 2012 рік фото 9-10, за 2013 рік фото 11-13). Можливо тут і гніздиться.
  Є підозра, що поруч є малі підорлики, проте достовірно підтвердити покищо нічим не можу. Буду спостерігати далі.

  • 2014-06-07 Київська обл., Бородянський р-н. Лунь лучний на місці (зустрів дорослого самця під час полювання).

 5. 2013-06-07 Київська обл., Миронівський р-н неподалік від Черкаської області на околиці села зустрів канюка степового.

 6. Полюшкевич Ігор :

  6.08.13.Між с.Студениця та Більківці в 10год.спостерігав малого підорлика.Птах пролітав не високо у пд.напр.його переслідували два канюки.

 7. Анатолій Статива :

  2.08.13
  2 км Сх с. Підставки Сумської о. над ставом на межі Сумської та Полтавської о. спостерігався олан-білохвіст.
  11.08.13
  5 км Пн м. Гадяч над долиною р.Грунь одночасно літали малий підорлик і чорний шуліка разом з двома звичайними канюками і великим яструбом.

 8. За последние восемь лет не видел ни одного черного коршуна в николаевской области. А вот летом 2010 наблюдал в бинокль орла-карлика в баштанском районе(в тех же краях нашел жилое гнездо тетеревятника и двух слетков в старой дубраве). Таких хищников как белохвосты, могильники, сапсаны вижу только во время осенне-зимних пролетах и зимовках.

 9. Полюшкевич Ігор :

  Запитання до колег.Чи можливий заліт степового орла на Житомирщину
  і не тільки в цю пн.обл.Запитую через те що в 1997р.спостерігав світлого орла на межі з Брусилівським р-ном.Птах сидів на скирді та
  спостерігався у бінокль з 70-80м.Дякую.Всіх з Новим роком !

 10. Вернер Виктор :

  На данный момент степной орел в небольшом количестве (5 пар) гнездится на территории Ростовской области России. Где Ростов, и где Житомир. Для орла это не расстояние. Так что на мой взгляд вполне возможно, что Вы Игорь его видели. Но при этом следует обратить внимание на похожие более обычные виды, обитающие в Житомирской области.

 11. Полюшкевич Ігор :

  Спасибо Виктор.Думаю Вы мои сомнения развеяли.С Новым годом !

 12. Сергей Домашевский :

  Игорь, светлым орлом мог быть молодой могильник. Я, например, не верю, что мне в жизни доведется его увидеть в Полесье. В Украине он летит и зимует очень редко только в Азово-Черноморском районе. Вполне может отмечаться и севернее – в Луганской области. Но вот был случай, когда Валера Домбровский (Беларусь) несколько дней наблюдал молодого степного орла на песчаных косах Припятьского Нацпарка. Есть фото и фаунистическая комиссия утвердила эту регистрацию. Но этот факт доказан фото и Валера сильный спец по хищникам. Вот такая история.

 13. Сергей Домашевский :

  К Игорю Полюшкевич. У Вас есть электронка? Хотелось бы уточнить детали о Вашей встрече с полярной совой в марте 2013 г. Инфо интересует А.М. Пекло из зоологического музея АН Украины. Спасибо.

 14. Максим Гаврилюк :

  09.02.2014 в м. Черкаси сапсан – робить спроби нападу на голубів.

 15. Сергей Домашевский :

  Для Житомирщины сипуха не совсем типична. Если сову отметили в поле и на земле, больше к полярной. И, к тому же, полярная очень крупная птица. Размерами немного меньше филина.

 16. Yuri :

  Полевого луня наблюдал 7 января в окрестностях г. Кировоград.
  Вот фото – http://goo.gl/C87E6W
  Это было у реки и гранитного карьера.
  Чуть дальше от того места через несколько дней были замечены канюки и тетеревятники. А еще дальше перепелятники.
  Вот перепелятник – http://goo.gl/AsTpYi

 17. О. Чован :

  РЛП “Міжріченський”, Чернігівська область
  26-27 квітня 2014 р.
  Відмічені:
  малий підорлик – 4 особини;
  змієїд – 2 особини;
  лунь лучний – 1 самка.
  підорлик sp.(можливо великий) – 1 особина летіла вниз по Десні.

 18. Николаевская обл. вдоль речки Висунь была отмечена скопа 27.04.14

 19. Житомирская обл., Ромновский р-н, отмечены змееяд и подорлик малый.

 20. Роман :

  Уважаемые специалисты!
  В моем подъезде моего дома пара соколов вывела двух птенцов. Вчера они вылетели из гнезда.
  Фотки вот тут:
  http://fotki.yandex.ru/users/rkos2285/album/151498/
  к сожалению у меня нет длиннофокусной оптики…
  Гнездо располагалось в нише справа от балкона (видно на первой фотке). Молодые птицы сегодня утром уже сидели на дереве во дворе. Вечером уже не видел никого.
  Но вот определить точный вид птиц у меня не получается… Для пустельги крупноваты, для чеглока – нет ярких тёмных усов.
  Подскажите кто же всё-таки гнездился в Днепропетровском микрорайоне “Березинский”? :)
  Спасибо!

  • Как по мне, то пустельги. Может ещё кто подтвердит!

  • Ростислав :

   Несомненно – пустельги.

  • Роман :

   Ну ОК, значит пустельги… Буду знать. Спасибо.
   Здорово, что у нас гнездятся такие красивые соколы :)

 21. Олег :

  Граждане, ко мне на балкон стал прилетать какой-то совсем молодой ястребок. Видимо сеголеток. Я ему стал предлагать объедки куриного мяса и он не отказался. Теперь достаточно мне выйти на балкон, он – тут как тут.
  Думаю, это ж его развратит, если постоянно подачки давать. Или если периодически, то ничего?

 22. Ростислав :

  Если не кормить постоянно – ничего страшного. Вот только это гарантированно не ястребок. Ястребы человека панически боятся в любом возрасте. Почти наверняка это соколок, скорее всего та же пустельга.

  • Олег :

   У него глаз не соколиный – с жёлтой радужкой

 23. Сергей Домашевский :

  Дикая птица не будет так спокойно прилетать на балкон и брать корм. Может жил у кого-то. Ястреба и вправду осторожные, а сейчас все птицы в лесах выкармливают потомство, в городе их нет. Ну разве что в больших парках. Если желтый глаз, то ястреб. Но все одно, его поведение очень странное и не типичное для дикой птицы.

 24. виталий :

  подобра во дворе дома птенца-явно хищная птица.пожалел-бродят коты вороны.дома покормил фаршем.что делать дальше с ним-не знаю.

 25. Ростислав :

  Вряд ли это хищная птица, Скорее стриж. Смотрите тут: http://www.mybirds.ru/groups/swift/

 26. виталий :

  к сожалению это хищник.я его сфотографировал.за 5 дней у него уже здорово выросли перья.кормлю курятиной.

 27. виталий :

  посмотреть можно оно у меня на телефоне.подскажите куда отправить?

 28. Ростислав :

  Вот есть форум для подобных случаев: http://www.mybirds.ru/forums/index.php?showforum=32

 29. Василь Глеба :

  Допоможіть визначити підорлика, якого сфотографував вдома над хатою (Закарпаття, Виноградівський р-н, смт.Королево) першого вересня 2014р. Чи може бути великий підорлик? Тому що “семипалі” крила, а у малого – шість.

 30. Сергей Домашевский :

  Вася, это не основной признак – 6 или 7 первостепенных маховых. Но это правда, что у БП это выглядит как-то выразительней. Часто от ракурса зависит и когда птица выворачивается и маховые растопырины. А фото есть? Тогда можно что-то и постараться определить.

 31. Василь Глеба :

  Вибачаюсь,забув вставити зсилки на фото та відео. Вони тут:
  http://aves.org.ua/forum/download/file.php?id=328&mode=viewhttps://vk.com/video211391054_169697229

 32. Сергей Домашевский :

  Я вижу здесь силуэт малого подорлика!Большой хорошо полетит в октябре, а до этого будут очень редкие регистрации.

 33. Киевская обл., г. Яготын встречена скопа
  31.08.2014 — опознана по силуэту на фото, сблизка не видели;
  02.09.2014 — удачно охотилась на пруду.

 34. Василь Глеба :

  Тепер звертаюсь до тих, хто добре знає скопу в польоті. Вчора ввечері над річкою Тиса (Закарпаття, Виноградівський р-н, смт.Королево) вниз по течії пролетів низько птах, якого не встиг добре засняти на фотоапарат. Лише кілька секунд польоту птаха ззаду. Для перегляду можна скористатись покадровим переглядом відеофайла. Мені здається, що постава крил м-подібна. Дякую наперед.
  https://vk.com/video211391054_169934527

 35. Сергей Домашевский :

  Вася, это действительно скопа. Всего наилучшего!

 36. Василь Глеба :

  На протязі кількох жовтневих вечорів цього року чую пугача на березі Тиси. Тут його чув навесні. Цю територію він займає ще з 1994 року, коли був виявлений одним із місцевих орнітологів (стаття в ж-лі Беркут за 2003р).
  А 18.10. ходив по гриби в буковий ліс і почув крик сови, який дуже нагадував сплюшку, але чіткіший та гучніший. Думаю, що може бути сичик-горобець. с.Черна, Виноградівський р-н, Закарпаття. Хоча це майже початок Закарпатської низовини, висоти гір неперевищуюь 800 м., а в цьому місці ще нижче. Навесні перевірю неодмінно.

 37. 26.10.14, окрестности с.Троещина. Киевская обл., 11:30.
  Взрослый беркут проследовал на запад в сопровождении ворона, летел на высоте ок. 50 м.

 38. Сергей Домашевский :

  Да, ребята, такого еще не было. Этот год можно назвать берrутинным. Максим Гаврилюк (Черкасская область) отметил 2 беркута, Константин Письменный на границе Киевской-Черниговской областей – 1 птицу, около Киева на левом берегу совместно с Виктором Мороз и компания 1 беркут, и в это же время в районе Троещины 1 беркут (Юрий Демиденко). И вот еще одна встреча у Виктора Мороз в районе Троещины (долина Десны возле застроек). Итого 6 птичек.

 39. Василь Глеба :

  Переглядаючи щоденники спостережень хочу поділитись деякими зустрічами хижих та сов, включених до ЧКУ. Денні хижі найскладніша (для мене) група птахів для визначення, тому ділюся з тим випадками, за які впевнений. Крім однієї зусрічі орлана в Харківській обл. всі інші зустрічі інших видів відбулись на Закарпатті. Отже:
  1). Сова довгохвоста. Єдина зустріч з молодим, літаючим вже, птахом відбулась 18.07.1998р. в буковому лісі с.Черна, Виноградівського р-ну. За рік до цього в цьому лісі вітер повалив чимало дерев. У сидячого птаха виднілось напівпухове пір`я з під крил, підпустив на 30м.
  2).Сипуха: на протязі зими (2002-03рр.) бл.с.Батрадь (Берегівський р-н) одна застрелена особина висіла на ЛЕП;
  а 15.11.2010р. в сусідньому с.Батєво одну особину помітив в сутінках при світлі прожектора на залізничній станції.
  3). Орлан білохвостий: 7.10.2001р. одна доросла особина живилась на березі ставка (система р.Берека, притока Сіверського Донця) поблизу с.Правда, Первомайського р-ну, Харківської обл.;
  29.12.2009р. із ставка с.Бороняво, Хустського р-ну взлетів молодий (чорнохвостий) птах і полетів в сторону р.Тиса, а через 18 днів недалеко від цього місця на річці, інший орнітолог засняв на камеру можливо цю ж особину;
  01.02.2014р. одна доросла особина пролетіла вниз по течії р.Тиса (смт.Королево, Виноградівський р-н), а пізніше присіла дерево, де була знята на відео.
  4). Шуліка чорний: 14.07.1998р. одна особина кружляла над кам’яним кар’єром поблизу с.Рокосово, Хустського р-ну;
  20.11.2009р. одна особина пролетіла вниз по течії р.Тиса (смт.Королево), яку переслідували два крука;
  квітень, 2011р. одна особина перелетіла р.Тиса і рухаючись південно-західному напрямку (до кордону) пролетіла над смт.Королево.
  5). Лунь лучний: квітень, 2010р. один дорослий самець летів низько на берегом р.Тиса (смт.Королево), вниз по течії.
  6). Підорлик малий: 17.04.2000р. два птахи кружляли в небі над смт.Королево;
  16.09.2002р. над р.Тиса (смт.Королево) в небі кружляли 4 птахи;
  весна-літо 2003р. відмічена пара птахів із можливим місцем гніздування на південних схилах Чорної Гори (м.Виноградів). Відмічений один з птахів, який взлетівши із поля, ніс в лапах здобич на вершину гори;
  починаючи з 2010р спостерігається щорічно в межах Виноградівського р-ну.
  7). Скопа: відмічена лише на осінньому прольоті над р.Тиса, смт.Королево (04 і 06.09.2002; 21.09.2009; перші числа жовтня 2010; 23.09.2011; 26.09.2014) та на рибному ставу “Сальва” у м.Виноградів (08.10.2013р.). Цікаво відмітити, що про одного мертвого птаха з фінським кільцем пише румунський орнітолог Береш Й., якого знайшли бл.с.Іза, Хустського р-ну (09.09.1980)
  8). Лунь польовий: Писати про всі зустрічі досить багато часу займе. Можу сказати, що в зимовий період цей вид зустрічається майже на кожній ексурсії, але в малій кількості.

 40. Сергей Домашевский :

  Вася, возможно, что сипуха не была застрелена, а просто была поражена электричеством и застряла у столба в проводах. Бывает, что погибшие таким образом птицы прикипают к проводам и висят. Вы свои данные передаете в орнитологическую фаунистическую комиссию?

 41. Василь Глеба :

  Дані в ОФК ще не передав і не публікував.

 42. Юрий Закалюжный :

  2 мая 2014 года я снял этого беркута (?) возле Подобовца, Закарпатская область. Снимал на максимальном фокусном расстоянии (300 мм), но он был достаточно высоко, так что получился мелковат.

  Фото: http://goo.gl/il9RcI

  Точные координаты места съёмки: http://goo.gl/AH87Rh.

 43. Сергей Домашевский :

  Здравствуйте, Юрий! К сожалению, на фото обыкновенный канюк. Это не беркут :-( Желаю Вам все же увидеть и сфотографировать беркута.

 44. Василь Глеба :

  Вчора в сутінках чув пугача, на тому ж місці, що й восени. А того тижня зранку чув голос сірої сови, десь у тому ж місці.

 45. Сергей Домашевский :

  Ну так дело к весне идет, совы начинают активничать. А серая так вообще круглый год орет. Главное, что бы у филина год выдался удачный!

 46. Василь Глеба :

  Нова зустріч білохвоста в Закарпатті.
  Сьогодні в обід на рибних ставах “Сальва” у м.Виноградів зустрів орлана, спостерігаючи за гусеподібними. Раптово взлетіли плаваючі сірі гуси, але шипуни ніяк не прореагували. Дивлюсь ширяє хижак над ними, подумав канюк. Коли сфотографував, тоді побачив, хто це. Потім зняв відео:
  http://vk.com/video?z=video211391054_171040855%2Falbum211391054

  • Василь Глеба :

   Сьогодні знову побував на ставах і знову зустрів того ж орлана. У нього кілька махових відсутньо. Є відео.

 47. Василь Глеба :

  Сьогодні вночі почув і записав голос сплюшки в моєму селищі (Королево, Виноградівський р-н, Закарпатська обл.).
  А на днях на рибгоспі “Сальва” у м.Виноградів в обідню пору почув голос “хриплої собаки”, ймовірно болотяної сови. Запитання: дорослої чи малих? Якщо доросла, то може кричати в обід в розпал гніздового періоду? Записати голос не вдається, його просто не чути на аудіозапису.

  • Василь Глеба :

   “Болотною совою” ймовірніше за все буде мала випь.

 48. Сергей Домашевский :

  Слетки болотной не лают. Может взрослая волновалась?

Ви маєте увійти, щоб коментувати.