Український центр досліджень хижих птахів

Інформаційно-публікаційний сайт

Переміщення канюка звичайного з передавачем із Донецької області

Протягом декількох років під керівництвом чеського орнітолога Івана Літерака (Ivan Literák) в різних країнах Європи реалізуються проєкти щодо мічення передавачами хижих птахів. У попередніх матеріалах на нашому сайті можна прочитати про мічення на території України гібридного пташеня шулік рудого і чорного у Львівській області та шуліки чорного в Харківський області. Представляємо вашій увазі новий матеріал ­– про переміщення канюка звичайного із передавачем.

У 2021 році експедиція щодо вивчення денних хижих птахів проходила в північних районах Донеччини. Іноземних колег цікавило мічення луня очеретяного (Circus aeruginosus) та канюка звичайного (Buteo buteo vulpinus). Тому завданням першого етапу робіт, які здійснював Максим Височин, був пошук гніздових ділянок цих видів. Для цього навесні 2021 року було обстежено водно-болотяні угіддя біля міст Краматорськ, Слов’янськ та Лиман. Пошуки гнізд канюка проводились в байрачних дібровах і лісопосадках на території РЛП «Краматорський». Загалом було знайдено 10 гніздових ділянок луня очеретяного і більше 40 гнізд денних хижих птахів у лісових масивах.

Наприкінці червня 2021 року разом з Іваном Літераком і його учнями ми протягом 4 днів обстежували виявлені раніше локації. Для пошуку гнізд луня очеретяного використовували квадрокоптер. На жаль, всі гніздові ділянки, на яких тримались птахи, не мали жилих гнізд.
Перевірка гнізд канюка звичайного також не дала очікуваного позитивного результату. В цей рік майже всі гнізда канюка були порожніми. Ймовірно, на це вплинули погодні умови, які спостерігались навесні 2021 року. Не можна виключати вплив на репродуктивний успіх птахів застосування пестицидів. В одному гнізді канюка нами було виявлено мертве пташеня, інші гнізда птахи взагалі не займали. В результаті було знайдено лише одне жиле гніздо в урочищі «Гракове-Комишуваха» з одним пташеням, яке щойно оперилося. Саме його і було помічено передавачем. Використовували передавач GPS-GSM-моделі, який кріпили методом рюкзака.
Також у ході перевірки гнізд хижих птахів було виявлено гніздування двох пар осоїда (Pernis apivorus), двох пар орла-карлика (Hieraaetus pennatus) та однієї пари шуліки чорного (Milvus migrans lineatus). Так, це не помилка, цей підвид здійснює експансію на захід від свого ареалу. В гнізді знаходився молодий птах із брудно-синьої восковицею і такого ж кольору лапами (діагностична ознака підвиду). На жаль, дістатися до птаха тоді нам не вдалось, але за допомогою квадрокоптера було зроблено його світлини.

Помічений нами канюк звичайний протягом 2021-2022 років здійснив надзвичайно цікаву подорож до місць зимівлі в Центральній Африці і повернувся в Україну. Його шлях осінньої міграції пролягав через Кавказ вздовж східного узбережжя Чорного моря, Ліван та Ізраїль; Червоне море канюк облетів зі сходу та потрапив до Африки в Ефіопію, звідки прямував на південь. Його місцями зимівлі були Замбія і Демократична Республіка Конго. Весняний шлях міграції був подібним до осіннього, але Червоне море канюк облетів із заходу і в середині травня 2022 року досягнув півдня Донецької області. Під час найбільш трагічних подій в Україні канюк перебував поблизу Маріуполя, де тримався близько місяця. Характер його переміщень свідчив, що птах не приступав до розмноження, хоча і був у віці близько одного року. У середині червня канюк перемістився до Єйського півострова на узбережжі Азовського моря. Звідти 3 жовтня 2022 року він розпочав осінню міграцію. На жаль, восени на території Африки від передавача перестав надходити сигнал. На даний момент доля птаха залишається нам невідомою.

Таким чином, протягом більше ніж річного періоду стеження, було отримано цінний матеріал щодо міграції та особливостей поведінки канюка звичайного. Однак багато питань ще залишаються нез’ясованими, тому чекаємо продовження наших досліджень.

Максим Височин (Донбаська національна академія будівництва і архітектури), Ivan Literák, Šimon Krejčí, Radek Zeman (Університет ветеринарних наук, Чеська Республіка)

Рекомендоване посилання:Височин М., Literák I., Krejčí S., Zeman R. Переміщення канюка звичайного з передавачем із Донецької області. – Український центр досліджень хижих птахів. 13.01.2024. https://raptors.org.ua/6787. Дата звернення: .

Ви маєте увійти, щоб коментувати.