Зимівля соколоподібних птахів у Середньому Придніпров’ї взимку 2015-2016 рр.

Моніторинг зимуючих хижих птахів в Середньому Придніпров’ї здійснюється нами з 2009 року. Результати обліків птахів у агроландшафтах за попередні роки можна прочитати на нашому сайті (2009, 2011, 2012, 2013, 2014). Представляємо результати робіт, здійснених взимку 2015-2016 рр. Результати обліків орланів-білохвостів за цей сезон нами було представлено раніше.

Фото: О. Ралдугіна, М. Борисенко.

Для оцінки видового складу і чисельності соколоподібних проводили маршрутні обліки. У більшості випадків для цього використовували автомобіль. Лише один облік (26.01.2016) був пішохідний. Дослідженнями охоплено головним чином агроландшафти, а також населені пункти та невеликі за площею ліси, через які пролягав маршрут. На відміну від попередніх років, для отримання більш повної картини щодо зимуючих хижих птахів, до результатів включали птахів, зустрінутих в усіх біотопах.

Читать далее »

Бібліографія робіт по хижих птахах України за 2014 рік

У бібліографічному переліку наведено 59 робіт, які містять інформацію про соколоподібних і сов із території України, що вийшли друком у 2014 р. Ймовірно, бібліографія неповна, тому, якщо Ви маєте до неї доповнення, пишіть Максиму Гаврилюку (mg@raptors.org.ua). Файл буде оновлюватися з отриманням нової інформації.

4-та Міжнародна конференція по сапсану

4-та Міжнародна конференція по сапсану буде проходити в Будапешті, Угорщина, з 27 вересня до 1 жовтня 2017 року. Організатори — BirdLife Hungary /MME/ та Товариство охорони диких тварин «Falcon» (Польща).

Детальну інформацію про конференцію можна знайти на офіційному сайті.

Прохання зареєструватися для отримання подальших повідомлень про конференцію.

Ключові теми конференції: Читать далее »

Обліки зимуючих орланів-білохвостів на Середньому Дніпрі у січні 2016 року

У січні 2016 року нами було продовжено моніторинг чисельності зимуючих орланів-білохвостів на Середньому Дніпрі. Загалом обліки цих птахів на окремих ділянках було розпочато ще в середині 1970-х років (Лопарев, Грищенко, 1992). У районі Канівського природного заповідника з кінця 1980-х років вони є регулярними (Грищенко та ін., 1997, 2004, 2013). Результати деяких наших досліджень за попередні роки можна знайти у нам на сайті (2010, 2011, 2012, 2011-2012, 2014).

Фото: В. Кайстро, М. Борисенко, К. Письменний.

Погодні умови січня 2016 року були доволі суворими – сильні морози призвели до утворення суцільного льодового покриву на водосховищах Середнього Дніпра. Незамерзаючі ділянки збереглися лише нижче ГЕС та у місцях скидів теплої води (очисні споруди, ТЕС). Саме у таких місцях були проведені обліки. Їх було проведено двічі – 3-5 січня та 24-26 січня 2016 року. Обліками охоплено ділянку Дніпра від м. Києва до м. Світловодська (Кіровоградська область). У районі Києва обліки проводили: А. Сімон, О. Панчук, В. Костюшин та В. Кайстро. Біля Канівської ГЕС дослідження здійснювали В. Грищенко та Є.Д. Яблоновська-Грищенко. Біля Черкас та Кременчуцької ГЕС – М. Гаврилюк, О. Ілюха та М. Борисенко.

Результати обліків наведено в таблиці: Читать далее »

Учеты и кольцевание хищных птиц в местах скопления их жертв зимой 2016 года

С целью оценки численности зимующих хищных птиц в Киевской области, 6.02.2016 г. мы посетили одну из скотоводческих ферм, расположенную в Бориспольском районе. В данном месте существует скопление сизого голубя численностью около 700 птиц, а также около 100 полевых и домовых воробьев. Закономерно, что такое скопление птиц является привлекательным для пернатых хищников-орнитофагов.

В течение дня мы наблюдали 5 видов соколообразных. Наибольшего внимания заслуживает встреча сапсана — мы более десяти раз наблюдали нападения взрослой самки на голубей. Самки перепелятника также периодически пытались ловить голубей. В ходе проведения учетов мы также осуществляли отлов хищников с целью их кольцевания, был отловлен один самец перепелятника. Интересным было также поведение обыкновенного канюка — он использовал для присады крыши зданий фермы и деревья. Такое поведение мы начали отмечать в течение последних лет (Домашевский, 2012).

Читать далее »

Визначення відстані до хижого птаха за допомогою цифрової фотокамери. Методичні рекомендації

При пошуках гніздових ділянок хижих птахів часто необхідно визначити відстань від точки, де знаходиться спостерігач, до птаха, який прямує зі здобиччю до гнізда, або навпаки піднімається над гніздовою ділянкою, вирушаючи на охоту. На практиці для цього можна використати звичайний цифровий фотоапарат із довгофокусним об’єктивом.

Розмір одного й того самого об’єкта, відображеного на фотографічних знімках, можна виміряти в пікселях за допомогою простих безкоштовних редакторів комп’ютерних зображень, наприклад, FastStone Image Viewer. При цьому розмір об’єкта має лінійну залежність від фокусної відстані об’єктиву, а також від відстані до самого об’єкта. Тобто, при фіксованій, або одній і тій самій фокусній відстані (наприклад, максимальній) розмір об’єкта в пікселях буде мати лінійну залежність лише від відстані до об’єкту. Щоб отримати можливість визначати відстань до об’єкту з відомими фізичними розмірами потрібно завчасно обрахувати відповідний коефіцієнт перерахунку для камери та об’єктиву. Це можна зробити сфотографувавши, наприклад, метрову жердину з відстані 500 метрів та скориставшись формулою а). Отримавши коефіцієнт перерахунку, можна визначити відстань до птаха за формулою b), для цього тепер лише потрібно мати інформацію щодо його реальних розмірів.

Читать далее »

Обліки орланів-білохвостів на місцях осінньої концентрації восени 2015 року

Восени 2015 року нами було продовжено моніторинг чисельності орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) на місцях осінньої концентрації в районі Кременчуцького водосховища. З результатами обліків за попередні роки можна ознайомитись на нашому сайті (2009 рік, 2010 рік, 2011 рік, 2013 рік, 2014 рік).

Фото: 2-10 — А. Павлюк, решта — М. Борисенко

Обліки було проведено протягом вересня – листопада в основних місцях концентрації орланів — на рибгоспах, а також мілководних ділянках водосховища. Орланів рахували на ставках та прилеглих до них ділянках Кременчуцького водосховища: біля смт Іркліїв (Чорнобаївський район Черкаської області), біля с. Лозівок – Тубільці (Черкаський район), біля сіл Червона Слобода – Сагунівка (Черкаський район), біля сіл Липове – Бугаївка (Глобинський район Полтавської області); а також на мілководній ділянці водосховища в районі Липівського орнітологічного заказника.
Кількість обліків на ставках становила 1-3 за сезон. В Липівському заказнику підрахунок птахів проводили щодватижні, тому до таблиці включено максимальну кількість, зустрінуту протягом місяця. Всього було проведено 17 обліків, у них також брали участь студенти К. Лавріненко, І. Пуха, І. Шендер. З метою фотографування орланів ставки біля Ірклієва тричі відвідав А. Павлюк.

Читать далее »

Книга «Рідкісні та зникаючі види тварин Львівської області»

Открыть файлПропонуємо вашій увазі нариси, присвячені соколоподібним та совам, що увійшли до книги:

Рідкісні та зникаючі види тварин Львівської області / ред. А.-Т.В. Башта, Ю.В. Канарський, М.П. Козловський. – Львів: Ліга-Прес, 2013. – 224 с.

Новий номер журналу «Беркут» (2014, вип. 2)

Новий номер українського орнітологічного журналу «Беркут» (2014, том 23, вип. 2) містить наступні статті по хижих птахах:

Новий номер українського орнітологічного журналу «Беркут» (2014, том 23, вип. 2)

• Kukreti M., Bhatt D. First sighting records of Steppe Eagle (Aquila nipalensis) from Lansdowne forest division, Pauri Garhwal, Uttarakhand, India. – Р. 110-111.

• Домашевский С.В. Средиземноморский сокол (Falco biarmicus) – новый вид в фауне Украины. – С. 105.

З повним змістом випуску, резюме та окремими статтями можна ознайомитись на сайті журналу.

З питань придбання журналу прохання звертатись до В.М. Грищенка за електронною адресою: vgrishchenko@mail.ru.

Заліт сапсана в Україну з Польщі та історія реінтродукції виду в Польщі

Наприкінці липня 2015 року до нас звернувся польський дослідник хижих птахів Janusz Sielicki – з Волині перестав надходити сигнал від передавача, яким був помічений у Польщі молодий сапсан (Falco peregrinus). Сокіл долетів 17 липня до лісового масиву поблизу с. Піща у Шацькому районі та загинув на цьому місці 18 або 19 липня.

Зважаючи на широке поширення в останні роки застосування передавачів для вивчення міграції хижих птахів, ситуація була для нас не новою. Завдяки клопотанню Ігоря Шидловського (Львівський національний університет), відвідати місце загибелі птаха погодився заступник директора з наукової роботи Шацького національного природного парку Василь Матейчик. Маючи точні координати, птаха вдалося досить легко відшукати. Зовнішніх ушкоджень він не мав, тож причина його загибелі залишилася невідомою. Молода самка сапсана була вирощена в пітомнику та випущена з передавачем 22 червня 2005 року на півночі Польщі в Ольштинському повіті у невеликому селищі. Вона здолала понад 300 км, долетівши до території України. Передавач із загиблого птаха найближчим часом буде передано польським колегам.

Читать далее »