Другий етап обліків хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження взимку 2018/2019 рр.

Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС ми проводимо з 2008 року. Оскільки основна увага під час таких робіт приділяється орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), тому обстежуються перш за все незамерзлі ділянки водойм. До таких місць належали ділянки річок Прип’ять (лівий і правий береги, до місця впадіння у р. Дніпро), Уж (гирлова частина та окремі місця вздовж течії), Несвіч (біля відселеного с. Городчан), а також меліоративні канали. Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.

Перший етап обліків взимку 2018/2019 рр. було проведено нами 17-20 грудня 2018 року. Другий етап обліків було проведено з 21 до 24 січня 2019 року.
На початку обліків висота снігового покриву сягала 15-20 см. Температура повітря вночі була до -14°С, вдень до – 7°С. Але 23 січня почалися сильні снігопади, сніговий покрив збільшився до 30 см. Хуртовини заважали пересуватися автомобілем і проводити в цей день обліки.

Під час обліків річка Прип’ять була вкрита кригою, тому орланів тут не спостерігали. Нами було виявлено місце в долині Прип’яті, де вовки вполювали дикого кабана. На залишках тварини трималося 4 орлани. Іншим місцем концентрації орланів була меліорована ділянка на р. Несвіч із шлюзом, де спостерігали 6 птахів. На правому березі Прип’яті та її притоках відмічено лише одного птаха. Місць вдалого полювання вовків тут виявлено не було. Реєстрації більшості орланів відбулися в долині р. Прип’ять. У цей час вже спостерігали шлюбні польоти орланів біля місць їх гніздування.

Читати далі »

Бібліографія робіт по хижих птахах України за 2017 рік

У бібліографічному переліку наведено 36 робіт, які містять інформацію про соколоподібних і сов із території України, що вийшли друком у 2017 р. Ймовірно, бібліографія неповна, тому, якщо Ви маєте до неї доповнення, пишіть Максиму Гаврилюку (mg@raptors.org.ua). Файл буде оновлюватися з отриманням нової інформації.

Обліки хижих птахів у Чорнобильській зоні відчуження у середині грудня 2018 року

Періодичні обліки зимуючих хижих птахів на території Зони відчуження Чорнобильської АЕС (ЗВЧАС) ми проводимо з 2008 року. Оскільки основна увага під час таких робіт приділяється орлану-білохвосту (Haliaeetus albicilla), обстежуються перш за все незамерзлі ділянки водойм. До таких місць належали ділянки річок Прип’ять (лівий і правий береги, до місця впадіння у р. Дніпро), Уж (гирлова частина та окремі місця вздовж течії), Несвіч (біля відселеного с. Городчан), а також меліоративні канали. Іншим методом пошуку орланів було виявлення залишків від вдалого полювання вовків на копитних. У таких місцях завжди концентруються воронові та хижі птахи, що полегшує виявлення останніх.

Обліки проводили протягом 17-20 грудня 2018 року, ними було охоплено значну частину території ЗВЧАС.

У період досліджень висота снігового покриву становила місцями до 20 см. Температура повітря вдень булла до -5°С. Більшість водойм були вкриті кригою – наприклад, ставок-охолоджувач атомної станції. На р. Прип’ять місцями були невеликі ополонки, на яких концентрації водоплавних не виявлено – лише в одному місці ми відмітили 7 крижнів. Оскільки більшість водно-блотних птахів відкочувало з території досліджень, орлани були мало прив’язані до водно-болотних угідь, відвідуючи їх лише періодично.

Читати далі »

Переміщення балабана Юра протягом травня – жовтня 2018 року та про причини скорочення чисельності виду

Нагадаємо, що в червні 2017 року нами в Одеській області було помічено передавачами двох пташенят балабана (Falco cherrug). Після вильоту з гнізда один з них тримався в Одеській області, де був застрелений браконьєрами у грудні 2017 року. Другий балабан успішно перезимував в Африці та навесні повернувся у степову зону Євразії. Про його переміщення ми писали раніше на нашому сайті.

Попри наші очікування, що він вернеться до України, балабан несподівано облетів Чорне море вздовж східного узбережжя, після чого повернув по степовій зоні на схід. Наприкінці квітня він був у центральній частині Казахстану, де і провів близько трьох місяців. Раніше в ході наших досліджень українських балабанів за допомогою передавачів ми вже мали один випадок, коли у 2012 році сокіл у віці одного року тривалий час перебував у Казахстані, після чого повернувся до України. Ці переміщення демонструють важливість всієї степової зони Євразії для цих птахів, а не тільки окремих її ділянок.

Читати далі »

Новое издание по грифам Украины

Недавно вышла из печати новая работа:

Грифовые птицы фауны УкраиныГрифовые птицы фауны Украины / А.Н. Цвелых, Б.А. Аппак, М.М. Бескаравайный, С.Ю. Костин, М.А. Осипова. – Киев: Фитосоциоцентр, 2018. – 188 с.

Монография посвящена грифовым птицам, входящим в состав фауны Украины: черному грифу Aegypius monachus, белоголовому сипу Gyps fulvus, стервятнику Neophron percnopterus и бородачу Gypaetus barbatus. Приведены исчерпывающие сведения о распространении грифовых птиц на территории Украины в прошлом и настоящем, представлены оригинальные данные о биологии, динамике численности, современной численности и составу популяций.

Для зоологов, специалистов в области охраны природы, преподавателей и студентов-биологов, а также всех кто интересуется птицами.

Обращаться к авторам можно по адресу: tsv@izan.kiev.ua.

Моніторинг гніздування орлана-білохвоста в Рівненській області у 2011-2018 рр.

МОНІТОРИНГ ГНІЗДУВАННЯ ОРЛАНА-БІЛОХВОСТА (HALIAEETUS ALBICILLA) В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ 2011-2018 РР.

Моніторинг гніздування орлана-білохвоста (Haliaeetus albicilla) в Рівненській області здійснюється нами протягом 2011-2018 рр. Деякі дані стосовно орлана-білохвоста були опубліковані на сайті у попередні роки (2014, 2015).

У статті використані фото Михайла Франчука, Олександра Добринського, Тараса Кривульського, Павла Панченка, Вадима Яненка та Івана Комарницького

Перші докази гніздування орлана-білохвоста в Рівненській області датуються 1961 р., коли відмічено одну пару на гніздуванні в районі ставків в околицях с. Переброди Дубровицького району (Жежерін, 1969). Від 1961 по 2013 є дані, що підтверджують гніздування 1-2 пар у районі східних та північних ставків біля с. Переброди (Жежерін, 1969; Давиденко, Землянський, Полуда, 1998; Гаврилюк, 2004; Химин, 2006; Журавчак, Добринський, 2011; Франчук, Журавчак, 2013; Домбровский и др., 2014; Літопис…). Також є дані дослідників, що припускають гніздування ще двох пар – однієї в околицях м. Сарни та іншої в гирлі р. Случ (Новак, Савчук, 1994; Гаврилюк, 2004).

Станом на кінець 2018 р. ми можемо з впевненістю говорити про гніздування 7 пар орлана-білохвоста в Рівненській області. Нижче ми наводимо дані про результати моніторингу гніздування цього виду в Рівненській області за результатами досліджень 2011-2018 рр.

Читати далі »

Червона книга Донецької області: тваринний світ

Нещодавно вийшов друком науково-інформаційний довідник «Червона книга Донецької області: тваринний світ». Колективом авторів наведено видові нариси про тварин, які зустрічаються на території Донецької області і занесені до Червоної книги України (2009) та/або підлягають особливій охороні на території згаданої області.

Открыть файлПропонуємо вашій увазі нариси, присвячені соколоподібним та совам, що увійшли до книги:

Червона книга Донецької області: тваринний світ. Науково-інформаційний довідник / За ред.. В.Д. Залевського (безхребетні), О.І. Бронскова (хребетні). – Вінниця: ПрАТ «Вінницька обласна друкарня», 2017. – 452 с.

Для кожного виду наводяться таксономічна належність, природоохоронний статус, ареал розповсюдження та поширення в країні та області, чисельність і фактори, що загрожують існуванню виду, біологічні особливості, заходи, що вживаються з охорони та такі, що слід запровадити. Видові нариси проілюстровано фотографіями та картосхемами розповсюдження виду в області, де наводяться відомості з літературних джерел і оригінальні дані авторів нарисів.

Перший етап встановлення гніздових платформ для балабанів на півдні України

Як відомо, балабан (Falco cherrug) не будує власних гнізд, а займає старі споруди інших птахів – круків та інших хижаків. У деяких випадках нестача місць гніздування може бути одним із лімітуючи факторів для популяції. Тому одним із напрямків нашого проекту щодо вивчення та охорони балабана на півдні України є встановлення штучних гніздівель для цього виду.

15-17 вересня 2018 року нами було здійснено польовий виїзд з метою встановлення першої партії гніздових платформ для балабанів. Платформи мали розмір 60х60х10 см та були виготовлені з алюмінієвого сплаву. Така конструкція є доволі витривалою та може послужити птахам багато років, на відміну від старих гнізд птахів. Штучні гніздівлі встановлювали на дерева та опори ЛЕП. Розташовували їх у місцях, перспективних на наш погляд для гніздування виду. На платформі імітували гніздо з гілок та трави.
Чекатимемо гніздового сезону 2019 року для перевірки ефективності здійснених заходів. За його результатами будуть зроблені висновки та наступного року продовжено розвішування гніздівель.

Проект здійснюється за підтримки фонду малих грантів Rufford Small Grants Foundation.

Максим Гаврилюк, Юрій Милобог, Український центр досліджень хижих птахів

Новий номер журналу «Troglodytes»

Вийшов з друку новий номер журналу «Troglodytes» (Праці Західноукраїнського орнітологічного товариства). – 2017. – Вип. 8.
Журнал містить публікації по хижих птахах:

Troglodytes. Праці Західноукраїнського орнітологічного товариства

• Кузьменко Ю.В., Химин М.В. Знахідка гнізда сича волохатого Aegolius funereus у Волинській області. – С. 89-90.
• Франчук М.В., Струс Ю.М. Заліт грифа чорного Aegypius monachus у прикордонну зону України та Білорусі в межах Рівненської області. – С. 97-98.

Ознайомитись зі змістом випуску можна за посиланням.
Замовити паперовий примірник можна через онлайн анкету. Ціна – 50 грн. плюс вартість доставки.

Результати моніторингу гніздування підорлика великого в Рівненському природному заповіднику та його околицях у 2017-2018 рр.

Традиційно, 7 рік поспіль, у жаркі липневі та серпневі дні проведено моніторинг гніздування підорлика великого (Aquila clanga) у Рівненському природному заповіднику та його околицях. Протягом двох років обстежено 16 гнізд підорлика великого (по 8 кожного року) та знайдено одне гніздо підорлика малого (А. pomarina). Закільцьовано 6 пташенят великого і одне малого підорлика. Результати наших досліджень за 2016 рік можна знайти за посиланням. Для мічення кожного пташеня використовували стандартне металеве кільце та пластикове кольорове.

Фото Михайла Франчука, Тараса Кривульського та Ігора Бачука

Вивчення цього виду у болотах заповідника ніколи не давалось з легкістю, так і було в ці два роки, про що ми розповімо далі.

2017 рік був посушливий, тому води у болотах було мінімум. 2018 рік не відмічався значною повноводністю. Ходити було не так важко як у повноводні роки, проте у цій роботі завжди є сюрпризи. Досить істотно проявились наслідки попередніх пожеж 2015 року, де значна частина угідь підорликів постраждала від пожеж. Були пошкоджені гнізда та гніздові стації. Інтенсифікувався процес всихання пошкоджених дерев на гніздових ділянках. Через це у ці два роки підорлики почали покидати місця багаторічного гніздування, що стало великою проблемою для розуміння: чи щось сталось у гнізді чи просто ці гнізда покинуті. Далі спробуємо розібратись.

Обстеження гнізд підорлика великого здійснювали на трьох масивах заповідника: «Сира Погоня», «Сомине» та «Переброди». У 2017 р. протягом 17-20 липня, а в 2018 р. 26-27, 31 липня, 08 серпня.

Читати далі »